Grand Prix III Przeglądu Teatrów Amatorskich „Niepodległa”


Spektakl „Co mieli przy sobie” Grupy Teatralnej „Dorosło” ze Środy Wielkopolskiej zdobył Grand Prix III Przeglądu Teatrów Amatorskich „Niepodległa”. W trakcie dwudniowej imprezy na scenie Pobiedziskiego Ośrodka Kultury zaprezentowało się dziewięć zespołów z całej Polski.

Grupa Teatralna „Dorosło”
Grupa Teatralna „Dorosło”.

– Nagród mamy mniej niż naszych zachwytów nad spektaklami, jakie zobaczyliśmy. Wszystkim wykonawcom należą się wielkie brawa, ponieważ pokazali, że teatr amatorski to nie jest amatorszczyzna – mówiła Katarzyna Hołysz, artystka znana ze scen operowych i przewodnicząca jury.

Zbigniew Grochal, aktor poznańskiego Teatru Nowego zasiadający w jury, wręczając Grand Prix Przeglądu, dodał: „W trakcie przedstawienia widownia była jak zaklęta. Chłonęliśmy ten urzekający prostotą spektakl, pokazujący, że młodzi wykonawcy mają coś do powiedzenia o wartościach zapominanych we współczesnym świecie”.
Grand Prix w postaci statuetki i nagrody finansowej otrzymał spektakl o tęsknocie za miejscem, rzeczą, a przede wszystkim za bliskością drugiego człowieka.

Przyznawana po raz pierwszy na Przeglądzie Nagroda Publiczności trafiła do Teatru PAPA z Poznania. Zaprezentował on sztukę Federico Garcii Lorki „Dom Bernardy Alba”. Nagrodę wręczał Jan Warenycia, reżyser radiowy.

Jury Grand Prix III Przeglądu Teatrów Amatorskich „Niepodległa”
Jury Grand Prix III Przeglądu Teatrów Amatorskich „Niepodległa”.

Jury przyznało też dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je Teatr Stajnia Metamorficzna z Nowiny (gmina Ziębice) za widowisko „Mięso” oraz Teatr PAPA za „Dom Bernardy Alba”.

Jak zareagowały zdobywczynie głównej nagrody? Były łzy … radości i uśmiechy.
– Stres przed występem konkursowym jest ogromny, ponieważ gramy w innych warunkach niż w Środzie Wielkopolskiej, na naszej scenie. Kiedy jednak wchodzimy na scenę, myślimy tylko o roli, o tym, co należy zrobić, powiedzieć.– W czasie jednego z pierwszych pokazów tego spektaklu talerz, który wyrywamy sobie na scenie, spadł mi na stopę. Zabolało, i to bardzo, ale mimo bólu, jakby przez ten ból, wypowiedziałam swoją kwestię. Stając na scenie, tworząc przedstawienie, realizuję swoje marzenie – mówiły Helena Kurzyńska, Wioletta Konarska i Jagoda Książek z Grupy Teatralnej „Dorosło”.

Publiczność doceniła różnorodność widowisk i zaangażowanie aktorów.
– Spektakle są pełne emocji. Występujący wspaniale wczuwali się w role i byli świetnie przygotowani do występu – mówili Aleksandra i Marta Skrzypczak oraz Jagoda i Przemysław.
Bor uszak z Poznania. Pomysłodawcą i organizatorem III Powiatowego Przeglądu Teatrów Amatorskich „Niepodległa” jest Stowarzyszenie „Vena” Pobiedziska.
– Na mapie kulturalnej Wielkopolski Pobiedziska są miejscowością niezwykłą – mówił Zbigniew Grochal.

Grand Prix III Przeglądu Teatrów Amatorskich „Niepodległa”

Fot. Materiały prasowe

 

Dodaj komentarz