Gitary królują w Poznaniu


Festiwal Polska Akademia Gitary rozpoczął się w piątek wieczornym koncertem w gnieźnieńskiej bazylice archikatedralnej. Festiwal potrwa do 7 września.

Manuel Barrueco, kubański wirtuoz, jest największą gwiazdą rozpoczynającego się dziś festiwalu Polska Akademia Gitary. „6 strun / 40 miejsc / 50 wydarzeń”  to hasło tegorocznego wydarzenia.

Manuel Barrueco  podczas festiwalu będzie prowadził m.in. otwarte warsztaty dla adeptów gitary.  Barrueco, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych gitarzystów, w Poznaniu zagra w niedzielę.

W 2007 roku otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Performance Instrumental Soloist za koncert Solo Piazzolla. W 2010 roku wydał najnowszy solowy album „Tarrega!”, który zawiera utwory i aranżacje hiszpańskiego kompozytora Francisco Tarregi.

Podczas festiwalu zaplanowano też występy uznanych artystów z USA, Chorwacji, Rosji, Włoch, Hiszpanii i Belgii. Festiwalowe koncerty odbywać się będą w kościołach, pałacach i salach w ok. 30 miejscowościach Wielkopolski. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. koncerty dla dzieci, warsztaty i pikniki, a także przedsięwzięcia o charakterze charytatywnym.

25 sierpnia zaplanowano happening gitarowy, w ramach którego kilkuset gitarzystów – amatorów zagra utwór grupy Dire Straits „Sultans of Swing”.  W poprzednich latach w trakcie festiwalu setki gitarzystów grało utwory „Summer of 69” Bryana Adamsa, „Shape of my heart” Stinga czy „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy.

Dodaj komentarz