Gdzie się zaszczepić w Poznaniu?


Trwa kolejna fala zakażeń koronawirusem. W Poznaniu ruszyły już szczepienia drugą dawką przypominającą. Mogą z nich skorzystać wszyscy, którzy ukończyli 60 lat, a także osoby młodsze (od 12 roku życia), które mają ku temu wskazania. Zaszczepić można się we wszystkich miejskich placówkach, a od 1 września – także w punkcie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Po kolejną szczepionkę mogą zgłosić się osoby, które wcześniej przyjęły pierwszą dawkę przypominającą (czyli tak zwaną „trzecią dawkę”). Odstęp pomiędzy szczepieniami powinien wynosić co najmniej 4 miesięcy. W pierwszej kolejności powinny jednak zgłosić się osoby, które ostatni raz szczepione były pół roku temu lub jeszcze wcześniej. To ważne, ponieważ skuteczność szczepienia zmniejsza się z upływem czasu, a podanie dawki przypominającej wzmocni ochronę przed zachorowaniem.

W drugim szczepieniu przypominającym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA (firm Pfizer-BioNTech lub Moderna). Ich podanie rekomendują Europejska Agencja Leków, Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób i WHO.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz