Fotelik samochodowy od 9kg – jak dobrze wybrać?


Kiedy dziecko zaczyna wyrastać z nosidełka, rodzice zaczynają rozglądać się za fotelem następnym. W sklepie doznają szoku, jak wiele różnych produktów mają do wyboru. Bez podstawowej wiedzy, zakup fotelika może okazać się bardzo trudny. Warto zapoznać się z kilkoma informacjami dotyczącymi tego, co jest istotne w fotelikach od 9 kilogramów.

Two boys in car seats, travelling, sleeping in the car with teddy bears

Fotelik samochodowy jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo podczas podróży, a czasem może nawet uratować życie dziecka, dlatego tak ważne jest, aby był dobrany prawidłowo. Pierwszy dziecięcy fotelik przeznaczony jest z założenia dla dzieci od urodzenia do 13 kilogramów. Często jednak zdarza się, że dziecko nie osiąga podanej wagi, a wyrasta z fotelika. Jego zmiana powinna mieć miejsce w momencie, kiedy głowa dziecka zaczyna lekko wystawać ponad krawędzie fotelika bądź mały pasażer jest tak duży, że nie da się prawidłowo zapiąć uprzęży bezpieczeństwa.

Oto kilka podstawowych zasad mówiących o tym, czym kierować się wybierają fotelik samochodowy od 9 kg.

Dobór do wagi i wzrostu dziecka

Każdy fotelik dziecięcy powinien być dopasowany do dziecka, a konkretnie jego wzrostu i aktualnej wagi. Wśród dostępnych modeli od 9 kilogramów wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje:
– RWF – Tyłem do kierunku jazdy,
– FWF – Przodem do kierunku jazdy

Dla dziecka najbezpieczniejszą pozycją do jazdy samochodem jest podróżowanie w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Warto więc wziąć pod uwagę foteliki RWF.

Mały użytkownik fotela powinien w nim usiąść, aby sprzedawca mógł ocenić, czy jest on dobrze dopasowany.

Dobór fotela do samochodu

Kolejnym krokiem jest dopasowanie fotelika do samochodu, gdyż nie każdy będzie pasował do kąta nachylenia tylnej kanapy lub jej profilu. Czasem zdarza się, że pas samochodowy jest za krótki i nie pozwala zamocować fotelika, bądź Isofix jest zbyt głęboko osadzony w kanapie.

Aby uniknąć rozczarowania, warto wybrać się do sklepu stacjonarnego. Doświadczeni sprzedawcy z chęcią pomogą w doborze idealnego fotelika i zaprezentują, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż.

Udział w testach bezpieczeństwa

Fotelik, nim trafi do sprzedaży, poddawany jest wielu badaniom, które potwierdzają, że może być on użytkowany przez dziecko. Do testów, które potwierdzają bezpieczeństwo fotelika należy niemiecki test ADAC oraz szwedzki Test Plus. W teście ADAC oceniane są cztery kategorie, takie jak: bezpieczeństwo, komfort, użytkowanie i czyszczenie. Najwyższa możliwa ocena do uzyskania to 5 gwiazdek, najniższa – 1. Test Plus dotyczy wyłącznie fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy i jest on bardzo restrykcyjny. Nie ma w nim ocen – fotel może go zaliczyć, bądź nie.

Sposób montażu

Podczas wyboru fotelika warto zwrócić uwagę na sposób jego montażu. Dostępne na rynku produkty można zamontować tradycyjnie za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa, ale też za pomocą systemu Isofix. Foteliki od 9 kilogramów występują również w zestawie z bazą.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest fotelik Isofix, gdyż system zapewnia stabilność fotela i informuje, czy montaż jest prawidłowy.

Zapoznanie się z instrukcją obsługi

Każdy fotelik, nawet taki, który ma być na stałe zamocowany w samochodzie prędzej czy później trzeba z niego wyjąć. Aby wiedzieć, jak prawidłowo go zamocować należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Znajdują się w niej informacje, które nieraz mogą uratować zdrowie i życie podróżującego w nim dziecka.

Zakup nowego produktu

Wielu rodziców ze względów finansowych rozważa zakup fotelika z drugiej ręki. Rozwiązanie to nie jest jednak polecane. Należy pamiętać, że materiały użyte do wyprodukowania fotela samochodowego mają swój okres „przydatności” i z czasem się zużywają. W przypadku fotelików z dwóch pierwszych kategorii, tj. 0-13 kg i 9-18 kg jest to okres 5 lat. Po tym czasie fotelik mimo, iż wizualnie może być w doskonałej formie nadaje się wyłącznie do wymiany.

Kupując fotelik używany nie ma również gwarancji czy nie brał on udziału w wypadku drogowym. Jeśli brał udział w stłuczce samochodowej czy wypadku powinien zostać bezwzględnie wymieniony na nowy model.

Wybór odpowiedniego fotela jest niezwykle ważny, ponieważ chroni on dziecko przed niebezpieczeństwami w czasie jazdy samochodem. Posiadając podstawową wiedze na temat wyboru fotelika od 9 kg łatwiej jest odnaleźć się w ogromnym asortymencie. Podsumowując, najbezpieczniejsze modele montowane są tyłem do kierunku jazdy. Warto wziąć pod uwagę bazę Isofix, która ułatwia prawidłowy montaż, a także, co najważniejsze, fotelik przymierzyć do dziecka i samochodu, aby mieć pewność, że jest odpowiednio dobrany i nie będzie niewygodny.

Dodaj komentarz