Fani pod pomnikiem Wilhelmiego.Galeria


Pomnik Romana Wilhelmiego to jeden z niewielu, o którym pamiętają poznaniacy. Fani mistrza spotykają się pod nim regularnie w rocznicę jego urodzin i śmierci. W sobotę. 6 czerwca o godz. 15 kilkadziesiąt osób przyszło złożyć kwiaty, zapalić znicz i powspominać z okazji 79. urodzin wybitnego aktora.

Wszystkich witał Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis.

– Już po raz VIII inaugurujemy Dni Romana Wilhelmiego w stolicy Wielkopolski – mówił. – Fundacja stara się przywracać pamięci poznaniaków świadomość tego, że wielki aktor, Roman Wilhelmi był mieszkańcem tego miasta, a potem bardzo chętnie tutaj wracał także do Sceny na Piętrze, która znajduje się w pobliżu pomnika. To tutaj odbyły się trzy jego bardzo ważne premiery w tym ta ostatnia.

Prezes Grząślewicz wspominał też, że był w mistrzem umówiony na kolejne spektakle i kiedy zadzwonił do niego Henryk Talar, przyjaciel Wilhelmiego i powiedział Romek już u Ciebie nie zagra, nawet nie podejrzewał tej najgorszej wiadomości.

– Spotkamy się pod pomnikiem znowu 3 listopada w rocznicę śmierci – zapowiedział Romuald Grząślewicz.

Mistrza Wilhelmiego wspominał także Andrzej Tomczak, wybitny znawca filmu polskiego. Opowiadał m.in. o tym, że reżyser chciał zmienić aktora do roli Dyzmy, bo nie mógł się doczekać, kiedy Wilhelmi pokaże, jak chce poprowadzić rolę. Już nawet rozpuścił wici. Całe szczęście pierwszego dnia zdjęć Wilhelmi pokazał swojego Dyzmę i podbił serca wszystkich.

Kwiaty pod pomnikiem składali m.in. brat Romana, Adam Wilhelmi z żoną i bratanicą, a także Roman Kosmala, znany poznański rzeźbiarz, twórca pomnika aktora.

Uroczystość nie byłaby pełna gdyby nie muzyka z filmów. Dixi Company dali prawdziwy popis powodując, że przechodnie stawali, słuchali i podrygiwali w rytm muzyki.

Fot. E. Podolska

2 komentarze

 1. monika kedzior wroclaw pisze:

  super zdjecia. i pomnik tez cudny. jestem najwieksza fanka romana wilhelmiego.

 2. DIANE pisze:

  JESTEM CIEKAWA DLACZEGO PANSTWO NIE PODAJECIE PELNEJ HISTORJI TEATRU
  „SCENA NA PIETRZE”

  1- JAK POWSTAL -KTO GO ZLAOZYL- DLACEGO- Z CZYJEJ INICJATYWY- KTO W NIM BY REZYSERAMI I JAKICH SPECTAKLI- PELEN WYMIAL PRZEKAZANY Z PELNA HISTORIA DODAL BY WIELE PRWADZIEWGO WSPANIALEGO BOGACTWA DO JEGO POWSTANIA.
  TO FACTY KTORYCH BRAK POD WASZA STRONA „ARCHIWA” TO PRAWDA HISTORYCZNA KTOREJ NIE POWINNO SIE OMIJAC LUB WYKLUCZAC.

  BEDE WDZIECZNA ZA JAKIEKOLWIEK WYJASNIENIE LUB SPROSTOWANIE

  BYLA POZNANIANKA MIESZKAJACE POZA GRANICA

  Z POWZANIEM
  DIANE ZAWISZA
  homeoffice2002@gmail.com

Dodaj komentarz