Dyskretny urok Buñuela


Na trzecią premierę sezonu 2012/2013 zaprasza dyrekcja Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. W najbliższy piątek, 16 listopada o godz. 20.00 na Dużej Scenie obejrzymy „Dyskretny urok burżuazji” Luisa Buñuela i Jean-Claude Carriere’a w reżyserii Marcina Libera.

 

MARCIN LIBER REŻYSER SPEKTAKLU I PIOTR KRUSZCZYŃSKI DYREKTOR TEATRU NOWEGO

W sztuce wykorzystano „Trzy monologi” Franki Rame i Dario Fo w przekładzie Ewy Bal oraz „Śmierć Człowieka-Wiewiórki” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Zdaniem reżysera taka kompilacja tekstów to pomysł na połączenie fasadowego, pustego, nic nie znaczącego języka, jak to jest w przypadku filmów Buñuela i konkretnego, posiadającego wiele znaczeń, bardzo prostego w formie tekstu monologów oraz „Śmierci Człowieka-Wiewiórki”.

Spektakl winien wzbudzić zainteresowanie miłośników kina, jest bowiem świadomym „zderzeniem się” ze słynnym filmem Buñuela  pod tym samym tytułem, nakręconym 40 lat temu; towarzyszyć mu będą obszerne fragmenty tego surrealistycznego filmu, ale aktorom odebrano w nich … głos.

Nie zdradzając więcej premierowych tajemnic dodajmy, że „Dyskretny urok burżuazji” powstał pierwotnie jako dramat napisany przez Jean-Claude Carriere’a, a dopiero później, gdy zainteresował się nim Luisa Buñuel, stworzono z niego scenariusz filmowy. Tekst sztuki zostanie zaprezentowany w nowym tłumaczeniu Agaty Gołębiewskiej. Poznański spektakl to swoisty powrót do korzeni z użyciem właściwych dla teatru środków, które rywalizację z filmowym obrazem spychają na dalszy plan. Rodzi się w tym miejscu naturalne pytanie, na które każdy miłośnik filmów hiszpańskiego mistrza odpowie po premierze, czy ten reżyserski zabieg się w pełni powiódł.

W listopadzie, poza piątkową premierą, spektakl zostanie wykonany jeszcze trzykrotnie.

Jerzy Laskowski

Fot. J. Podolski

GALERIĘ Z PRÓBY ZOBACZ TUTAJ

 

Luis Bunuel, Jean-Claude Carriere
DYSKRETNY UROK BURŻUAZJI

Przekład: AGATA GOŁĘBIEWSKA

Reżyseria: MARCIN LIBER

Dramaturgia: MICHAŁ PABIAN

Scenografia: Grupa MIXER

Muzyka: FILIP KANIECKI ALIAS MNSL

W spektaklu wykorzystano „Trzy monologi” Franki Rame i Dario Fo w przekładzie Ewy Bal oraz „Śmierć człowieka-wiewiórki” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Obsada:

Dorota Abbe, Gabriela Frycz, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Martyna Zaremba (gościnnie), Paweł Binkowski, Radosław Elis, Filip Frątczak (gościnnie), Grzegorz Gołaszewski, Janusz Grenda, Nikodem Kasprowicz/Michał Kocurek, Mirosław Kropielnicki, Andrzej Lajborek, Mateusz Ławrynowicz, Cezary Łukaszewicz, Aleksander Machalica, Łukasz Mazurek, Andrzej Niemyt (gościnnie), Bartosz Nowicki (gościnnie), Mariusz Zaniewski

 

PREMIERA 16 listopada 2012, godz. 20.00, Duża Scena

Premiera Loży Patronów 17 listopada 2012, godz. 20.00

Kolejne spektakle: 18 i 20 listopada 2012, godz. 20.00 (20 listopada – premiera z legitymacją)

 

Ceny biletów:
wtorek-czwartek: 50 zł (normalny) / 30 zł (ulgowy);

piątek-niedziela: 55 zł (normalny) / 35 zł (ulgowy);

premiera z legitymacją 15 zł (po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej, studenckiej, emeryta).

 

 

 

Dodaj komentarz