Dworzec kolejowy w Murowanej Goślinie wreszcie doczeka się rewitalizacji. Na to zadanie gmina pozyskała 6,22 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Źródła historyczne wspominają, że Murowana Goślina uzyskała pierwsze połączenie kolejowe z Poznaniem w 1905 r. Torowisko, dworzec oraz pierwszy wiadukt powstawały w latach 1901-1905. Jak wtedy wyglądały, można obejrzeć na starych zdjęciach i pocztówkach. Dworzec, z elewacją z czerwonej cegły i dwuspadowym dachem, miał z pewnością swój urok, a jego pojawienie się i funkcjonowanie miało znaczący wpływ na rozwój miasta i gminy.
Budynek dworca w czasie II wojny światowej uległ znacznym zniszczeniom. Po wojnie został odbudowany, jednak w prostej bryle i z płaskim dachem – kluczowa była funkcja, a nie wygląd. W kolejnych dziesięcioleciach mocno nadszarpnięty zębem czasu, wciąż był użytkowany, jednak jego wygląd pozostawiał wiele do życzenia.
– Wiem, jak bardzo nasi mieszkańcy czekali na rewitalizację dworca. Komunikacja kolejowa, zwłaszcza z Poznaniem, to przecież jeden z ważnych atutów naszej gminy. Dzięki niej możemy szybko przemieszczać się do pracy, szkoły, a także w poszukiwaniu rozrywek kulturalnych – mówi burmistrz Justyna Radomska. – Był to też jeden z priorytetów działań moich i pracowników urzędu po wyborach na stanowisko burmistrza w 2023 r. Wiedzieliśmy, że wniosek o dofinansowanie musi być przygotowany bezbłędnie, że musimy podjąć intensywne działania związane z uzyskiwaniem niezbędnych pozwoleń – opowiada burmistrz. – Wniosek o dofinansowanie został złożony 7 sierpnia br., a w pierwszej połowie października gmina otrzymaliśmy wiadomość, na którą czekaliśmy wiele lat. Dworzec kolejowy w Murowanej Goślinie wreszcie doczeka się rewitalizacji. Na to zadanie pozyskaliśmy 6,22 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Bryła budynku po rewitalizacji nawiązywać będzie do historycznego wyglądu dworca: dwie kondygnacje, elewacja z czerwonej cegły, dwuspadowy dach. Na parterze budynku znajdzie się: siedziba Straży Miejskiej, Klub Seniora, poczekalnia dla podróżnych, toalety, a także przestrzeń coworkingowa z niezależnym wejściem, przeznaczona na spotkania organizacji i stowarzyszeń. Gospodarzem pomieszczeń na piętrze będzie Ośrodek Pomocy Społecznej. Budynek zostanie wyposażony w windę, dzięki czemu stanie się dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Co ważne, rewitalizacji poddany będzie nie tylko sam budynek, ale też jego otoczenie. Teren wokół dworca zostanie uporządkowany.
– Bardzo się cieszę, że upór, pracowitość i profesjonalizm dały taki świetny efekt – mówi burmistrz Justyna Radomska – na ogłoszenie wyników dofinansowań czekaliśmy już z przygotowaną dokumentacją kompleksowej rewitalizacji. W międzyczasie pozyskaliśmy także odrębne dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych przy dworcu. Mam nadzieję, że dzięki tym wszystkim działaniom to miejsce stanie się piękną wizytówką Murowanej Gośliny, a przy tym będzie dobrze pełniło swoją funkcję, przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa – dodaje burmistrz.
W ciągu najbliższych miesięcy w przetargu wyłoniony zostanie wykonawca, a prace powinny rozpocząć się już w 2024 r.
Monika Paluszkiewicz
Ilustracje: historyczna pocztówka, Andrzej Kietzmann,
wizualizacja dworca