Drzwi – ważniejsze niż myślisz


W każdym domu drzwi pełnią bardzo ważne funkcje – z jednej strony stanowią wizytówkę, którą widzą wszyscy goście, a z drugiej – zapewniają lokatorom bezpieczeństwo. Wybierając drzwi trzeba zbadać potrzeby swojej rodziny i ustalić budżet, który jesteśmy gotowi przeznaczyć na ten najważniejszy element domu.

Rodzaje drzwi

Zanim rozpoczniemy oglądanie drzwi w sklepie budowlanym warto zapoznać się z teorią. Drzwi możemy podzielić ze względu na kierunek otwierania drzwi – na lewe, prawe, otwierane na zewnątrz oraz do środka. W zależności od projektu domu, musimy wybrać najbardziej optymalną opcję. Kolejna kwestia to sposób otwierania. Czy drzwi mają być klasycznie rozwierane czy przesuwne? A może składane, które zaoszczędzą nieco miejsca. Mamy jeszcze drzwi wahadłowe, a ze względu na liczbę skrzydeł możemy drzwi Warszawa podzielić na jedno-, dwu- lub wieloskrzydłowe. Drzwi przesuwne teleskopowe lub obrotowe wybierane są częściej w budynkach usługowych niż prywatnych.

Jeśli drzwi do domu – to z czego?

Drzwi zewnętrzne najczęściej wykonywane są z pływ wiórowych, MDF i HDF. Tego rodzaju drzwi cieszą się dobrymi parametrami izolacyjności oraz odporności na działanie czynników atmosferycznych. W środku takich drzwi znajduje się materiał termoizolacyjny i wygłuszający. Może być to styropian, pianka poliuretanowa czy wełna mineralna.

Ościeżnica – czy ma znaczenie?

Ościeżnice mogą być stałe (szerokość 60 lub 100 milimetrów) albo regulowane. Te ostatnie są znacznie droższe, ale pozwalają na dostosowanie wymiarów do muru poprzez listwy obejmujące. Dzięki temu łatwiej też wykonać montaż oraz demontaż ościeżnicy. Większość firm sprzedających drzwi ma już gotowe, dopasowane ościeżnice, które pozwalają na spójny i harmonijny wygląd. Nie zawsze jednak musimy kupować cały komplet. Uniwersalne ościeżnice pozwalają na zamontowanie nowych drzwi, bez konieczności wymiany całości. Jeżeli nie jesteśmy fanem ościeżnic, możemy zainwestować w opaski maskujące z płyty MDF. Jest ona bardzo łatwa pod kątem utrzymania w czystości, więc zawsze będzie wyglądać ładnie i świeżo. Dodatkowo można pomalować ją laminatem imitującym dowolny rodzaj drewna lub kolor pasujący nam do wnętrza.

Kto doradzi?

Przed zakupem drzwi warto poradzić się specjalistów ze sklepu budowlanego lub kogoś kto zna się na tym temacie. Podpytać, które parametry mają największe znaczenie i jaki zestaw wybrać, byśmy byli zadowoleni z efektu końcowego. Zanim zdecydujemy się na konkretne drzwi, sprawdźmy opinie o firmie montującej. Błędnie założone drzwi będą z pewnością źródłem frustracji i dyskomfortu, dlatego trzeba powierzyć montaż prawdziwym profesjonalistom. Komentarze w sieci mogą dać nam pewne rozeznanie co do jakości świadczonych usług danego przedsiębiorstwa. Upewnijmy się, że umowa kupna i montażu przewiduje gwarancję i sposób postępowania w przypadku reklamacji. To kwestie, o które należy zadbać na długo przed faktycznym założeniem drzwi, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i kłopotów.

 

Dodaj komentarz