Dokumentne błędy w dokumentach


Jak i kto może naprawić błędy w naszych dokumentach? Dlaczego 10 lat temu wydano dowód, a teraz to nie możliwe, bo wykryto błędy? Między innymi o tym na konferencji prasowej mówili sekretarz miasta Poznania Stanisław Tamm, dyrektor WSO UMP Katarzyna Wilk oraz dyrektor USC w Poznaniu Mariusz Kopeć.

Stanisław Tamm:
„Zmiany w dokumentach nie mogą być łatwe. Bo dokumenty świadczą o naszej tożsamości. Jakakolwiek zmiana to zmiana tożsamości. Każdy przypadek trzeba więc indywidualnie rozpatrywać.”

Mariusz Kopeć:
„Błędy napotykane przez mieszkańców są różne. To czasem są zwykłe błędy pisarskie, ale czasem wynikają z różnicy w dokumentach sporządzanych w rożnych miejscach.”

Katarzyna Wilk:
„Zawsze staramy się pomóc, by ustalić gdzie powstał problem, gdzie zrobiono błąd. Dzwonimy, pytamy, sprawdzamy, by mieszkańcom ułatwić wyjaśnienie spraw.”

DLACZEGO SĄ PROBLEMY?
Mamy komputerowy rejestr weryfikujący zgodność w dokumentach potwierdzających naszą tożsamość. Przy wymianie dokumentów następuje weryfikacja błędów i nie ma możliwości „przymknięcia oka przez pracownika urzędu”!

TRZEBA PAMIĘTAĆ!
Urodzenie, małżeństwo czy zgon rejestrowane są w USC w miejscu, w którym zdarzenie zaszło! Sam fakt zameldowania na terenie miasta Poznania, nie pozwala na wprowadzenie postępowania administracyjnego w sprawach mieszkańców urodzonych czy zawierających związki małżeńskie poza Poznaniem.

JAK NAPRAWIAMY BŁĘDY?
1. Kierownik USC może sprostować oczywisty błąd pisarski (niewłaściwe użycie wyrazu, przeinaczenie, błąd ortograficzny lub gramatyczny) jeśli podczas postępowania może skorzystać z dostępnych w Poznaniu dokumentów (błąd po stronie Urzędu Miasta Poznania)
2. Kierownik USC może sprostować błąd, ale osoba składająca dokumenty musi wystąpić z wnioskiem o sprostowanie lub uzupełnienie treści aktu do właściwego urzędu, dostarczając niezbędne dokumenty oraz wnosząc opłatę skarbową w wysokości 39 zł
3. Pozostałe błędy podlegają sprostowaniu na drodze sądowej

PRZYKŁAD
Osoba zameldowana w Poznaniu, urodzona w Poznaniu, która zawarła małżeństwo w Pile, w celu wyjaśnienia zapisów w swoim akcie małżeństwa musi kontaktować się z Urzędem Stanu Cywilnego w Pile, bo tam był sporządzony jej akt małżeństwa.

Dodaj komentarz