Dni Twierdzy Poznań


Miłośnicy fortów, bunkrów, schronów i muzeów nawiązujących do tematyki fortecznej będą mieli w Poznaniu swoje święto. W weekend 24-25 sierpnia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z partnerami organizuje po raz pierwszy Dni Twierdzy Poznań. Impreza w tym roku będzie miała charakter pilotażowy, jeśli formuła się sprawdzi, będzie powtarzana co roku.

Pomysł zorganizowania weekendowej imprezy fortecznej pojawił się w 2009 r. Jego autorem był obecny dziennikarz Radia Merkury Szymon Mazur. Niestety wówczas obiekty forteczne w Poznaniu były w większości niedostępne. Przełom nastąpił w 2013 r. W kwietniowej edycji akcji „Poznań za pół ceny” udostępnionych dla publiczności były już cztery forty. Ten fakt postanowiła wykorzystać Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. – Twierdza Poznań to jedna z najlepiej zachowanych twierdz fortowych w Europie. Mamy wreszcie ofertę zwiedzania wielu obiektów, teraz chcemy ją wypromować. W tym pomoże nam coroczna akcja Dni Twierdzy Poznań, swoiste okno wystawowe dostępnych atrakcji fortecznych w naszym mieście – mówi Jan Mazurczak, Prezes Zarządu PLOT.

Do udziału w projekcie zaproszono stowarzyszenie forteczne, Trakt Królewsko-Cesarski, Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych i Palmiarnią Poznańską. W efekcie w weekend będzie można obejrzeć forty III, IVa, Va i VII, muzea na Cytadeli, Śluzę Katedralną oraz schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w Parku Wilsona. W każdym z punktów przygotowano dodatkowe atrakcje, spacery z przewodnikami, inscenizacje historyczne. Takiej imprezy w Poznaniu jeszcze nie było.

Projekt będzie miał w tym roku charakter pilotażowy. Jeśli formułą się sprawdzi, kolejne Dni Twierdzy Poznań PLOT zorganizuje w lipcu 2014 r., w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej.

Co zobaczymy w poznańskich fortach?

W forcie  III w Nowym Zoo czekać będą na zwiedzających dodatkowe atrakcje w postaci plenerowych rekonstrukcji historycznych, warsztatów fortyfikacyjnych dla dzieci oraz strzelnicy pneumatycznej. Udostępnione zostanie zamknięte wcześniej skrzydło koszar, zaś oprowadzać będą przewodnicy w historycznych mundurach. W tych dniach bilety wstępu będą sprzedawane po obniżonej cenie 5 zł, po wykupieniu biletu do ZOO.

Fort IVa będzie można zwiedzanie z przewodnikiem. Po godzinami zwiedzania w izbie pamięci na terenie bramy głównej fortu będzie można spotkać członków stowarzyszeń wchodzących w skład Porozumienia dla Twierdzy Poznań i porozmawiać na temat projektów realizowanych na terenie Twierdzy Poznań i związanych z badaniami i popularyzacją fortyfikacji.

Na terenie fortu będzie także można zapoznać się z średniowiecznym rzemiosłem wojennym. Członkowie bractwa rycerskiego będą prezentowali uzbrojenie. Pod ich opieką będzie można także spróbować swoich sił np. strzelając z łuku do tarczy.

W nocy z 24-25 sierpnia odbędzie się „Noc Fotografów na Forcie 4a – Foto Najt”. W ramach wydarzenia odbędzie się konkurs fotograficzny: Fotografia nocna, na długich czasach ekspozycji. Organizatorzy przewidują także inne kategorie otwarte konkursu, do których można będzie nadsyłać prace:  Fotografia Twierdzy Poznań, Fotografia podziemi Twierdzy Poznań.

Najlepsze prace zostaną ocenione przez jury, nagrodzone oraz wyeksponowane na wystawie pokonkursowej na terenie „Skansenu Fortecznego – Fort 4a” i w internecie na stronie Porozumienia dla Twierdzy Poznań.

W forcie Va bilety wstępu będą sprzedawane po promocyjnej cenie: 3zł ulgowy i 4zł normalny. Dodatkowo przewodnicy – w replikach XIX-wiecznych mundurów pruskich – będą odpowiedzialni za organizację podstawowego szkolenia militarnego, dzięki czemu zwiedzający fort rekruci pozyskają swój pierwszy stopień wojskowy!

Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli będzie można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją będą rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcyjnej „Salamandra” w mundurach z okresu Kampanii Wrześniowej 1939r. Muzeum Armii Poznań będzie można zwiedzać indywidualnie. Oba muzea można zwiedzać w ramach jednego biletu.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII będzie można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem.

W ramach Dni Twierdzy Poznań po raz pierwszy w tak dużym zakresie będzie można zobaczyć remontowany zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej. W jego wnętrzu zostanie przygotowana okazjonalna wystawa pokazująca przekrojowo uniformy potencjalnych użytkowników obiektu w XIX i XX wieku. Odbędą się również prelekcje związane z tematyką fortecznego dziedzictwa kulturowego oraz związanej z nim turystyki. W trakcie imprezy będzie miała również premiera audiobooka z książką Piotra Bojarskiego Rache znaczy Zemsta, a autor będzie podpisywał swoje książki.

W przestrzeni Ostrowa Tumskiego pojawią się rekonstruktorzy w mundurach oraz strojach sprzed 1918 roku. Przygotowane zostaną również inscenizacje z okresu Kampanii Wrześniowej 1939, pokazy mody historycznej, nie zabraknie też zabytkowych pojazdów, w tym jedynego w Polsce Chevroleta Canady C60-S.

W Palmiarni Poznańskiej przewodnicy oczekiwać będą na chętnych do zwiedzenia schronu przeciwlotniczego w Parku Wilsona.

Uczestników Dni Twierdzy Poznań między fortami będą wozić autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Całodniowy bilet w cenie 10 zł, a dwudniowy w cenie 15 zł uprawniają do wsiadania i wysiadania na dowolnym przystanku. Sprzedaż biletów w autobusach.

Więcej informacji: www.dnitwierdzypoznan.pl

 

Dodaj komentarz