Dieta pudełkowa w Poznaniu: oszczędność czy zbędny wydatek?


Cateringi dietetyczne, pomimo swojej ogromnej popularności, nie są nowością na rynku – najstarsze z nich funkcjonują już ponad 15 lat. Jednak dla wielu niezdecydowanych klientów wciąż pozostają nierozwikłaną zagadką. Czy taki sposób odżywiania się pozwala nam na oszczędności, czy jest to raczej kosztowna wygoda i zachcianka poznańskich pracoholików? Czas rozstrzygnąć tę kwestię!

dieta pudełkowa

Ile kosztuje dieta pudełkowa w Poznaniu?

Zanim będziemy w stanie wydać werdykt w sprawie ekonomicznego uzasadnienia korzystania z cateringów dietetycznych, musimy ustalić, ile kosztuje taka przyjemność. Swoje rachunki będziemy opierać na cenniku jednego z dostawców działającego na terenie Poznania.

Na jego stronie internetowej znajdziemy informację, że zdrowa dieta niskokaloryczna o wartości energetycznej wynoszącej 2000 kcal kosztuje niecałe 76 zł za dzień. W cenie obiadu w dobrej restauracji w centrum miasta otrzymujemy zestaw posiłków na cały dzień.

Podobnie kształtuje się koszt diety wegetariańskiej tej samej kaloryczności. Natomiast menu dla osób o większych wymaganiach jest nieco drożne – ok. 80 zł za dzień w przypadku diabetyków. Wobec tego dieta pudełkowa na tydzień (od poniedziałku do piątku) wyniesie nas od 380 do 410 zł, a na miesiąc 1520-1640 zł. Wiele cateringów dietetycznych z Poznania oferuje jednak dodatkowe rabaty np. dla par i grup przyjaciół czy za długie subskrypcje i polecanie dostawcy swoim znajomym.

Czy dieta pudełkowa pozwala zaoszczędzić?

Kiedy poznaliśmy już koszt miesięcznego stosowania diety z pudełka, możemy przejść do rozwikłania zagadki, czy pozwala ona zaoszczędzić na codziennym przygotowywaniu posiłków. Niestety, ale nie da się na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od wielu zmiennych.

Przede wszystkim od tego ile wydajemy miesięcznie na zakupy spożywcze i jedzenie na mieście. Do tego doliczyć musimy koszty mediów, zużywanych podczas gotowania, tj. wody, prądu i gazu. Nie możemy zapomnieć, że przygotowywanie posiłków wiąże się także z poświęcaniem na to własnego czasu i energii, podobnie jak robienie niezbędnych do tego zakupów (a jeśli wykorzystujemy do tego samochód to również paliwo).

Wart podkreślenia jest jeszcze problem marnowania żywności. W 2020 roku na polskie wysypiska trafiło około 9 milionów ton niewykorzystanego jedzenia. Każdy z nas, bez względu na to, czy mieszka w Poznaniu, czy innym mieście, przyczynia się do tego, kierując się zachciankami, czy źle gospodarując żywnością.

Rozwiązaniem mogą być obiady pudełkowe, które wprawdzie nie w każdym przypadku pozwolą na istotne oszczędności finansowe, ale umożliwiają kontrolowanie wydatków na jedzenie i eliminują zachcianki, a to wszystko w zdrowej, zbilansowanej diecie.

Otrzymywanie gotowych posiłków na cały dzień to także więcej wolnego czasu, którego nie musimy dłużej spędzać, stojąc w kolejkach do kasy, a następnie w kuchni. Jeśli zainteresowała Cię oszczędność czasu, jaką zyskasz, korzystając z cateringu dietetycznego, dietę pudełkową w Poznaniu zamówisz na WygodnaDieta.pl.

Zatem zbędny wydatek?

Na koniec pozostała nam do wyjaśnienia ostatnia kwestia – czy dieta pudełkowa to jednak zbędny wydatek? Tak jak w przypadku oszczędności, trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, bowiem dla osób ceniących sobie zdrowe odżywianie, inwestowanie w pełnowartościowe posiłki nie zostanie uznane za niepotrzebny wydatek.

Amatorzy gotowania odpowiedzą, że równie dobrze mogą samodzielnie przygotować sobie dania do diety pudełkowej. Okazuje się, że takie jednoznaczne, obiektywne rozstrzygnięcia są niemożliwe do ustalenia. Każdy z nas kieruje się własnym punktem widzenia i przekonaniami, a co najważniejszej – każdy z nas może ocenić swoje umiejętności czy zasób czasu niezbędny do ugotowania zdrowego jedzenia.

Jedno jest pewne: cateringi dietetyczne przyczyniają się do oszczędności czasu, mniejszego marnowania jedzenia, prowadzenia zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania się przez ich użytkowników.

Dodaj komentarz