Czy warto rozpoczynać budowę w 2022?


Podjęcie decyzji o budowie domu należy bez wątpienia do grona najpoważniejszych i jednocześnie najkosztowniejszych, jakie podejmujemy podczas życia. Własny dom to marzenie wielu rodzin. To odrobina prywatności na otaczającej go działce, szczególnie gdy całość zlokalizowana jest z dala od miejskiego zgiełku. Zanim jednak będziemy mogli wprowadzić się do własnego domu czeka nas długa, często wielomiesięczna podróż. Sprawdźmy jak wygląda budowa domu 2022 roku w kilku krokach i ogólnie czy warto rozpoczynać budowę w 2022?

Budowa domu – na co warto się przygotować?

Zdecydowana większość osób planująca budowę domu robi to po raz pierwszy w życiu. Siłą rzeczy mają na ten temat pewne wyobrażenia, a jednocześnie nie mają żadnego doświadczenia, przez co bardzo łatwo mogą popełnić błędy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest znalezienie doświadczonego w budowie domów partnera, który nie tylko wyjaśni istotne kwestie, ale pomoże w dopełnieniu niezbędnych formalności jak choćby uzyskanie pozwolenia na budowę. Wbrew pozorom nie jest to bowiem takie proste, aby postawić dom gdziekolwiek. Dla osób bez znajomości tematu działki rekreacyjne, leśne to jedno i to samo. Tymczasem działki przeznaczone pod budowę domu jednorodzinnego muszą mieć status działki budowlanej.

Na koszt budowy domu składa się kilka czynników. Oczywiście kluczowa jest jego wielkość, ale również technologia budowy domu, jego lokalizacja. Zarówno same materiały budowlane, jak i koszt ekip pracujących na budowie różnią się w wycenie pomiędzy poszczególnymi województwami.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – projekt zagospodarowania działki

Planując budowę domu skupiamy się z reguły na tu i teraz. Tymczasem warto jest zapoznać się z owym planem, gdyż to, że możemy dziś wybudować dom na naszej działce to jedno. Równie ważne jest natomiast co może powstać w najbliższym czasie w pobliżu terenu, na którym leży nasza działka. Może się bowiem okazać, że w planach jest np. budowa drogi, galerii handlowej. Powstanie takiej inwestycji oznacza automatycznie koniec ciszy w okolicy. Z miejscowym planem zagospodarowania można zapoznać się albo przez Internet, albo osobiście udając się do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. A co w przypadku braku planu zagospodarowania dla danego obszaru? Wówczas należy złożyć stosowny wniosek a urząd wyda nam dokument o warunkach zabudowy.

Osobnym dokumentem jest tzw. projekt zagospodarowania działki. Określa on wyraźnie usytuowanie domu na danej działce i stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę.

Gotowy projekt domu przyspieszy budowę domu?

Czasy, w których budowa domu potrafiła trwać 2-3 lata na szczęście są już za nami. Aktualne tempo życia sprawia, że chcemy, aby wszystko odbywało się możliwie szybko. Wprawdzie nie wybudujemy domu w tydzień, ale w 6 miesięcy już tak. O ile oczywiście mamy wszystko dobrze zaplanowane.

Powstanie domu wbrew pozorom nie zaczyna się od wylania fundamentów. Zanim na placu budowy rozpoczną się jakiekolwiek prace musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przykładowo lokalizacja działki i jej metraż determinują to, czy i jaki dom można i warto postawić. Prawo mówi wyraźnie, iż minimalna powierzchnia działki budowlanej w mieście to 300 m2. Natomiast na terenach podmiejskich i na wsiach jest to 1000 m2. Różnica jest więc zauważalna. Druga, nie mniej istotna sprawa to odległości od granic działki naszego sąsiada. Tu przepisy są bardzo szczegółowe i determinują m.in. ustawienie domu w odpowiedniej odległości od granicy sąsiedniej działki. O ile nasza działka jest duża, nie ma z tym problemu. Jeśli jednak jest mała, a szczególnie wąska może się okazać, że nie uwzględniliśmy tego w projekcie domu, który chcemy postawić. Wówczas nie pozostaje nic innego jak zmiana projektu z parterowego na piętrowy. Dzięki temu powierzchnia zabudowy może być nawet większa niż pierwotnie planowaliśmy, tyle że znajdzie się na dwóch kondygnacjach, z których górna będzie np. poddaszem użytkowym.

Budowa domu krok po kroku

Proces budowy domu dzieli się na etapy. Wymieńmy je w kolejności, które zapewniają sprawne postępy prowadzonych prac.

1. Określenie jak ma wyglądać nasz dom.

Budowa domu jednorodzinnego zaczyna się od wyboru projektu. Firma Extradom, która od lat pomaga swoim klientom w spełnieniu marzenia o własnym domu oferuje gotowe projekty domów. Jeśli jednak po zapoznaniu się z katalogiem uznamy, że chcemy mieć dom inny niż wszystkie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić indywidualny projekt budowlany.

1. Formalności.

Wspomnieliśmy o nich powyżej. Zaliczamy do nich m.in. zgłoszenie robót budowlanych, jak również dostęp do prądu, wody, kanalizacji czy gazu. Tzw. techniczne dostawy mediów wymagają wystąpienia z wnioskiem do lokalnych dostawców.

2. Etap zero

Na tym etapie grodzi się działkę i wyrównuje cały teren pod budowę. Następnie robi się wykop i wylewa fundament.

3. Stan surowy otwarty

W jego trakcie pojawia się szkielet domu ze ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Powstają wówczas również stropy oraz ewentualne schody wewnętrzne.

4. Stan surowy zamknięty

To etap, który zmierza ku końcowi budowy. To m.in. kładzenie posadzek, tynków, montaż parapetów.

5. Prace wykończeniowe

W ich zakres wchodzi docieplanie, szpachlowanie, malowanie ścian, położenie płytek i panel. Poza tym montaż instalacji ogrzewania i drzwi wewnętrznych.

Jak widać prac jest naprawdę sporo. Wszystkie muszą być wykonane w odpowiedniej kolejności i należytą staranności. Renomowane firmy dają swoim klientom wieloletnią gwarancję co jest chyba najlepszym zapewnieniem jakości wykonanej pracy.

 

Dodaj komentarz