Cordia: Kamień węgielny pod rewitalizację Modeny wmurowany. Deweloper zdradza, co dalej


Dzisiaj nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod rewitalizację poznańskiej Modeny. Na terenie kultowych zakładów odzieżowych powstanie nowoczesne, zielone osiedle nawiązujące stylistyką do kamienicznej zabudowy Jeżyc. W pierwszym etapie Cordia postawi 6-piętrowy budynek z 8-piętrową dominantą i rozpocznie rewitalizację zabytkowej alei platanów. Prace nad kolejnymi odsłonami projektu trwają, ale deweloper potwierdził już, że dwa budynki przy ul. Jackowskiego i Kraszewskiego zostaną zachowane.

Uroczystością wmurowania kamienia węgielnego Cordia symbolicznie rozpoczęła rewitalizację jednego z najbardziej znanych w Poznaniu obiektów. Teren, który od ponad dwóch dekad pozostawał niezagospodarowany, wróci do miasta razem z aleją 100-letnich platanów, którą Cordia zamierza otworzyć dla wszystkich Poznaniaków, a także historyczną pompą do wody. W ramach kolejnych etapów zostanie odrestaurowany zabytkowy neon z lat 80-tych.

– To nasz pierwszy projekt w Poznaniu, dlatego tym bardziej cieszy mnie, że udało nam się zrobić coś, czego już wielu bez skutku próbowało: doprowadzić do tego, że Modena wróci do mody. To jest zresztą wymarzone zadanie dla Cordii, bo mamy w grupie naprawdę duże doświadczenie w obszarze rewitalizacji tkanki miejskiej. W naszym portfolio jest m.in. projekt Corvin Promenade, wielokrotnie nagradzany i stanowiący jeden z największych w Europie przykładów kompleksowej rewitalizacji całego kwartału miasta –mówi Tomasz Łapiński, Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska.

Na terenie dawnych zakładów odzieżowych „Modena” deweloper postawi osiedle, które nazwą będzie nawiązywać do historii tego miejsca, a estetyką – do wyjątkowego klimatu jeżyckich kamienic. Wpłyną na to m.in. elewacje w klimacie okolicznej ceglanej zabudowy, a także zaokrąglenie ścian i balkonów przy skrzyżowaniu ul. Jackowskiego i Wawrzyniaka. Jednak kamieniczna stylizacja nie ogranicza się do bryły budynku.

– Na uwagę zasługują też – a może przede wszystkim – wykończenia wnętrz nowej Modeny, które są inspirowane dawną zabudową eleganckich śródmiejskich kamienic. Wszystkie części wspólne, w tym piękne, reprezentacyjne lobby zaprojektowano w taki sposób, żeby maksymalnie uchwycić kamieniczny klimat i stworzyć nastrój dyskretnej elegancji. Udało się to osiągnąć m.in. poprzez umiejętne wykorzystanie ponadczasowych czerni i bieli. W większości projektów nawiązania do okolicznej zabudowy nie sięgają głębiej niż elewacja. W przypadku Modeny jest inaczej i to czyni nasz projekt wyjątkowym – podkreśla Joanna Kasperczyk, Dyrektor Projektów Cordii w Poznaniu.
W pierwszym etapie Cordia wybuduje 9 lokali usługowych i 263 mieszkania, z których większość to lokale 1- i 2-pokojowe. Największe, dwukondygnacyjne apartamenty z tarasami do nawet 142 mkw. i widokiem na miasto powstaną na poziomie dominanty. Projekt wyróżnia też zieleń, której na terenie „Modeny” będzie znacznie więcej niż do tej pory: powstanie tu m.in. strefa relaksu z ławkami i hamakami, a także wewnętrzne zielone patio. Poza tym Cordia uwzględniła w projekcie liczne rozwiązania ekologiczne, w tym panele fotowoltaiczne, zielone dachy, zbiornik retencyjny połączony z systemem automatycznego nawadniania.
W sumie osiedle Modena powstanie w czterech etapach, z których ostatni powinien zakończyć się do ok. 2028 r. Prace nad pierwszym etapem już trwają.

– Cały czas rozmawiamy z miastem o tym, jak mogą wyglądać następne etapy osiedla. Mamy już jasny kierunek i niebawem wystąpimy o kolejne dokumenty planistyczne. Finalnego projektu jeszcze nie ma, ale w aspekcie architektonicznym będziemy rozwijać koncept widoczny w pierwszym etapie. Planujemy też kolejne eko-rozwiązania, w tym m.in. budki dla wróbli i jerzyków. Mogę już zdradzić, że na pewno dwa najbardziej rozpoznawalne budynki starej „Modeny”, te przy ul. Jackowskiego i Kraszewskiego, zostaną zachowane i wkomponowane w projekt całego założenia – dodaje Joanna Kasperczyk.
Generalnym wykonawcą Modeny została poznańska firma W.P.I.P. – MARDOM.

Cordia jest jedną z największych grup deweloperskich i inwestycyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest silną i dobrze znaną marką obecną w średnim i średnio-wysokim sektorze rynku sprzedaży na Węgrzech, w Polsce i Rumunii, realizuje także dwa projekty pilotażowe w Hiszpanii. W 2020 r. kupiła brytyjską firmę deweloperską Blackswan Property, a także 18% udziałów w Argo Properties NV, holenderskiej firmie aktywnej na rynkach mieszkaniowym i rewitalizacji miast w Niemczech. Na polskim rynku została właścicielem spółki deweloperskiej Polnord. Cordia Group ma 20 lat doświadczenia i jest dumnym laureatem wielu międzynarodowych nagród, w tym: „ULI Global Awards for Excellence” przyznanym przez ULI, „Best Mixed Use Project in Europe” International Property Awards, Bloomberg TV, The New York Times, a także „Best Purpose Built Project Worldwide” przyznanym przez International Real Estate Federation (FIABCI).

Fot. Hieronim Dymalski i materiały prasowe

Dodaj komentarz