Co to jest kantor kryptowalut?


Coraz większe grono Polaków zaczyna interesować się tematyką kryptowalut. W tym artykule pochylamy się nad zagadnieniem kantorów, w których można kupować i sprzedawać wirtualną walutę, np. Bitcoin. Czy masz taką fizyczną możliwość w Poznaniu? Przekonaj się dzięki lekturze poniższego tekstu.

Kryptowaluty są cyfrowymi walutami, które podlegają mechanizmom rynkowym, choć nie są kontrolowane przez banki czy międzynarodowe instytucje. Ich wartość rośnie lub spada, dlatego giełdy krypto przyciągają miliony inwestorów – wśród nich także Polaków. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród Twoich znajomych są już osoby, które posiadają w swoim wirtualnym portfelu bitcoiny albo inne kryptowaluty. Skoro także chcesz wejść w posiadanie bitcoinów, możesz je kupić – przez Internet lub stacjonarnie. Istnieje też inna możliwość – „wykopania ich” poprzez specjalne, zaawansowane obliczenia na komputerze, ale do tego jest potrzebna bardzo mocna koparka kryptowalut, czyli urządzenie kosztujące nawet ok. 100 tys. zł.

Kantor kryptowalut działa bardzo podobnie do kantoru tradycyjnego. Po prostu zamiast dolarów, euro czy funtów kupujesz w nim bitcoiny, ethereum czy litecoiny. To samo dotyczy sprzedaży. Tym samym za sprzedaż kryptowaluty otrzymujesz prawdziwą walutę (np. złotówki) i tak samo jej zakup jest możliwy za gotówkę. Dowiedz się, jak zrobić to w Poznaniu.

Giełda czy kantor – gdzie kupować i sprzedawać kryptowaluty?

Właściciele kantorów trzymają rękę na pulsie i znają aktualne kursy kryptowalut. W swoich punktach (lub serwisach internetowych) doliczają jednak spread, czyli prowizję, na której zarabiają. Dlatego szczególnie przy transakcjach o wysokiej wartości opłaca się handel bezpośrednio na giełdach kryptowalut. Kantor, tak jak w przypadku rzeczywistej waluty, jest wyborem na jednorazową transakcję – udajesz się do niego, żeby nabyć lub sprzedać bitcoiny, co nie wymaga dodatkowych formalności.

Kantor kryptowalut – stacjonarny czy internetowy?

Istnieje wiele internetowych kantorów, w których możliwe jest sprzedawanie i kupowanie kryptowalut. To całkiem wygodne zarówno w aplikacjach mobilnych, jak i nowoczesnych serwisach WWW. Dla niektórych użytkowników minusem jest jednak konieczność rejestrowania konta czy sam fakt pozostawiania w Internecie śladów po tego typu transakcjach. Dlatego tradycyjne, stacjonarne kantory wciąż mają rację bytu – korzystanie z nich pozwala zachować znacznie większą anonimowość, a efekt jest ten sam, bo kiedy tylko chcemy, od ręki wymieniamy np. bitcoiny na złotówki.

Niestety, choć kryptowaluty są coraz popularniejsze, kantory są zakładane jedynie w największych polskich miastach. Skoro jednak interesuje Cię taki punkt w Poznaniu, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W Twoim mieście jest stosunkowo dużo stacjonarnych kantorów kryptowalut – m.in. na Garbarach czy Placu Andersa. W stolicy Wielkopolski funkcjonują także mobilne kantory i specjalne bankomaty, np. w galeriach handlowych. Wymiana wirtualnej waluty na prawdziwą jest zatem bardzo łatwa. Nie musisz zakładać kont w Internecie ani zdobywać zaawansowanej wiedzy na temat giełd – cała procedura bardzo przypomina wizytę w zwyczajnym kantorze.

Aby upewnić się, czy interesującą Cię transakcję przeprowadzisz w Poznaniu, wejdź na stronę wybranego kantoru i upewnij się, że posiadana przez Ciebie kryptowaluta (lub ta, którą chcesz nabyć) znajduje się w aktualnej ofercie.

 

 

Dodaj komentarz