Co obejmuje ubezpieczenie OC?


Samochód to dla większości z nas główny środek transportu. Aby mieć pewność, że jazda nim zawsze będzie bezpieczna, powinniśmy zaopatrzyć się w pakiet ubezpieczeń. Większość z nich to polisy, których posiadanie jest dobrowolne, jednak o jednym musimy pamiętać zawsze, bez względu na okoliczności. Mowa tu o ubezpieczeniu OC. W poniższym artykule dowiesz się, jaki zakres usług obejmuje i dlaczego jest ono obowiązkowe w przypadku każdego właściciela pojazdu.

Czym jest ubezpieczenie OC?

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest konieczne i obowiązkowe, jeśli jesteś posiadaczem samochodu. Wiele osób skarży się na konieczność jego posiadania i opłacania składek, gdyż w ich mniemaniu jest ono zupełnie niepotrzebne i zbyt drogie. Prawda jest jednak zupełnie inna. Posiadanie OC jest nam niezbędne w momencie, gdy to my jesteśmy sprawcą wypadku lub kolizji. Nawet jeśli jesteś świetnym kierowcą z dużym doświadczeniem, nigdy nie masz pewności, kiedy może zdarzyć się wypadek, w wyniku którego z Twojej winy dojdzie do zniszczenia samochodu lub uszczerbku na zdrowiu. Miej na uwadze, że koszty zapłaty takiego odszkodowania są bardzo wysokie i mogą zostać oszacowane nawet na kilkaset tysięcy złotych. Nie posiadając ważnego OC, możesz narazić siebie na ogromne straty majątkowe.

Co gwarantuje OC?

Posiadając opłacone OC, zyskujesz pewność i przede wszystkim spokój ducha w trakcie jazdy. Masz bowiem świadomość, że jeśli dojdzie do wypadku z Twojej winy, wszelkie koszty zostaną pokryte przez Twojego ubezpieczyciela. Oczywiście znalezienie dobrej polisy może być trudne i czasochłonne. Dlatego też OC kalkulator Ocenapolis to idealne rozwiązanie, jeśli w szybki i wygodny sposób chcesz znaleźć ubezpieczenie OC dopasowane do swoich potrzeb.

Należy również podkreślić fakt, że polisa OC chroni Cię przed roszczeniami ewentualnych poszkodowanych nie tylko w momencie, gdy doszło do ich uszczerbku na zdrowiu w trakcie jazdy, ale również w przypadku wsiadania/wysiadania z samochodu czy załadunku i rozładunku pojazdu. Ubezpieczenie OC obejmuje także sytuacje, w których:

– doszło do potrącenia rowerzysty lub pieszego,

– pojazd uderzył w budynek, ogrodzenie lub obiekt użyteczności publicznej,

– potrącono zwierzę (zarówno dzikie, jak i domowe).

Czy posiadanie OC jest obowiązkowe?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Tak. Niezależnie od tego czy jesteś właścicielem samochodu osobowego, ciężarowego, przyczepy, ciągnika rolniczego, motocykla lub quada, obowiązuje Cię posiadanie ważnego OC. Pamiętaj, że nie posiadając ważnej polisy, to Ty ponosisz wszystkie koszty odszkodowania, a za jej brak grozi kara finansowa w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, którą nałoży na Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Ponadto ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd, nawet jeśli nie korzystamy z niego przez kilka miesięcy. Istotny jest także czas wykupienia polisy OC. Należy tego dokonać najpóźniej w dniu zarejestrowania swojego samochodu.

O czym należy pamiętać wybierając OC?

Aktualnie na rynku istnieje bardzo duża liczba towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego wybór odpowiedniego dla niektórych osób, a szczególnie niedoświadczonych kierowców, może sprawiać problemy. Porównanie ubezpieczeń to najlepszy sposób na wybór najlepszej oferty. Możesz zrobić to w prosty sposób przez internet. W przypadku polisy OC warto kierować się ceną, ponieważ niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego zakres OC jest taki sam. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel oferuje pakiety dodatkowe, jak AC czy NNW.

Należy także pamiętać o tym, że każde towarzystwo indywidualnie ustala ceny ubezpieczenia OC po wcześniejszym uwzględnieniu wieku kierowcy, liczby spowodowanych kolizji, miejsca zamieszkania oraz parametrów pojazdu, jak wiek, model czy pojemność silnika.

W przypadku ubezpieczenia OC bardzo ważną rolę odgrywa terminowość. Jeśli kupujesz używany samochód, pamiętaj, że polisa, którą przejmujesz od poprzedniego właściciela auta, nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku, jeśli nie opłacisz całej kwoty swojego ubezpieczenia. Jeśli do tego dojdzie, zazwyczaj Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe może wysłać Ci przypomnienie wraz z wezwaniem do zapłaty i jeśli w dalszym ciągu nie dopełnisz formalności, Twoja polisa OC wygaśnie.

Dodaj komentarz