Chrzest tulipana „Hipolit Cegielski”


Wielkopolanie mogą być dumni – w Poznaniu – stolicy Wielkopolski odbył się chrzest tulipana, którego imię dedykowane jest jednemu z największych mistrzów pracy organicznej w naszym kraju – Hipolitowi Cegielskiemu. Uroczystość odbyła się 7 maja 2015 roku w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM.

Tulipan Cegielski 14

 

Wśród obecnych gości był gospodarz miejsca, prof. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza; dr Janusz Galos, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. rolnictwa; Zofia Cegielska-Doerffer, prawnuczka Hipolita Cegielskiego; ksiądz prałat Jan Stanisławski (dokonał aktu chrztu); reprezentanci lokalnych i regionalnych władz, społeczność akademicka, młodzież.

Specjalna odmiana Tulipana „Hipolit Cegielski” hodowana była przez ponad 20 lat przez Jana Ligtharta, holenderskiego hodowcę.

Inicjatorem powstania tulipana jest Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i Stowarzyszenie Naukowo Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu.

Wydarzenie, w którym uczestniczyliśmy było ewenementem na skalę europejską i światową, zaś samo Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego stało się pierwszą w Polsce organizacją pozarządową, której patronowi dedykowana jest specjalna odmiana tulipana.

Wydarzenie pokazało, że poprzez umiłowanie tradycji etosu pracy organicznej można stać się współczesnym jej mistrzem. Takim też osobom – reprezentantom rozmaitych środowisk Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznaje jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień – Srebrne Medale Labor Omnia Vincit. Medal ten otrzymał Jan Ligthart, hodowca tulipana „Hipolit Cegielski”. Hodowca przyjął również od marszałka województwa wielkopolskiego Odznakę Honorową „za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

W opinii uczestników chrztu Tulipana „Hipolit Cegielski”, przyczynił się on do tego, aby legenda Hipolita Cegielskiego umocniła się w wielu opiniotwórczych kręgach i co ważne – zyskała nową, trwałą przestrzeń upowszechniania postawy Hipolita w środowisku ogrodników, przedsiębiorców, samorządowców, hodowców kwiatów i florystów.

Dominik Górny

 

 

 

 

 

 

 

 

Trackbacks for this post

  1. […] naszglospoznanski.pl/chrzest-tulipana-hipolit-cegielski/ […]

Dodaj komentarz