Budżet obywatelski – Wartostrada w finale!


Projekt Wartostrada został zakwalifikowany do „finałowej” dwudziestki w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku. Teraz to poznaniacy zadecydują, czy nad Wartą powstanie kolejny odcinek ścieżki pieszo-rowerowej.

– To fantastyczna wiadomość! Urzędnicy docenili walory projektu, który od kilku lat jest realizowany przez Wydział Ochrony Środowiska. W zeszłym roku poznaniacy wytypowali Wartostradę jako drugi najbardziej wartościowy projekt Budżetu Obywatelskiego. Liczę zatem, że i w tej edycji głosujący zadecydują podobnie – mówi Jan Zujewicz, radny Osiedla Stare Miasto i współautor zgłoszenia Wartostrady do Budżetu Obywatelskiego 2014.

Co zostanie zrealizowane w ramach inwestycji? – Do Budżetu Obywatelskiego zgłosiłem projekt budowy odcinka staromiejskiego, który z założenia ma biec koroną wałów od mostu Św. Rocha do mostu B. Chrobrego. Będzie to jednocześnie kolejny odcinek Wartostrady na lewym brzegu rzeki. Pierwszy betonowy odcinek powstał rok temu wzdłuż ulicy Szelągowskiej. Dzięki dotacji z budżetu obywatelskiego w tym roku jest budowany odcinek wzdłuż ul. Nadbrzeże – informuje Jan Zujewicz. – Jeśli poznaniacy zagłosują na Wartostradę również w tym roku, być może już za rok będzie można rowerem komfortowo przejechać od mostu Przemysła aż do mostu Królowej Jadwigi. Jeśli chodzi o pieniądze, zgłoszenie opiewa na kwotę 600 000 złotych. Odcinek jest już w pełni zaprojektowany, pozyskano też wszystkie wymagane zgody, wydano również pozwolenie na budowę. Kwota przydzielona w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie zatem gwarancją, że inwestycja zostanie w przyszłym roku zrealizowana.

Teraz to od poznaniaków zależy, który z 20 projektów zdobędzie potrzebne fundusze. – Oczywiście zachęcam do oddania głosu na Wartostradę i liczę, że podobnie jak w 2013 roku, i teraz zajmie ona wysoką pozycję. Ale przede wszystkim apeluję do poznaniaków o wzięcie udziału w głosowaniu. Warto wykorzystać szansę, którą dają nam władze miasta i samodzielnie zadecydować o tym, jak będzie wyglądała nasza okolica – kończy Jan Zujewicz, Radny Osiedla Stare Miasto.

Wartostrada to sieć ścieżek pieszo-rowerowych biegnących według projektu wzdłuż Warty na obu jej brzegach. Docelowo będzie ona tworzyła pętlę dróg od mostu Lecha na północy do mostu Przemysła na południu. Cała sieć składać się będzie z ponad 12 km dróg. Łączny koszt to ok. 12 mln zł. W zeszłym roku projekt odcinka Wartostrady wzdłuż ul. Ugory zajął drugie miejsce w Budżecie Obywatelskim, zdobywając 5 800 głosów.

1 komentarz

 1. Poznański Rower Miejski - Nextbike Polska pisze:

  Już tylko do 29 września poznaniacy mogą decydować, na co wydać 10 milionów złotych z Budżetu Obywatelskiego. Wśród zgłoszonych projektów są aż DWA, które postulują zwiększenie liczby rowerów miejskich.

  Chcesz więcej rowerów w mieście? Zagłosuj na nie!

  Są to projekty:

  Numer 12. Rozszerzenie infrastruktury rowerowej poprzez budowę stacji PRM.

  Numer 17. Bezpieczne drogi rowerowe i chodniki na Malcie z nowymi stacjami PRM.

  Jak to zrobić? Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie: on.fb.me/rowerydlapoznania oraz fanpage’u PRM: facebook.com/poznanskirowermiejski

Dodaj komentarz