Brzegi Warty połączone konstrukcją mostu


Między Chwaliszewem, Ostrowem Tumskim a Berdychowem coraz lepiej widać powstające przeprawy pieszo-rowerowe. 10 czerwca w konstrukcji mostu nad Wartą umieszczono kapsułę czasu z aktem erekcyjnym, który to będzie pamiątką dla przyszłych pokoleń.

W konstrukcji mostu nad Wartą umieszczono kapsułę czasu z aktem erekcyjnym

– Moment, w którym podpisujemy akt erekcyjny, nie jest przypadkowy. To dzień, w którym montowany jest ostatni element konstrukcji stalowej łuku mostu nad Wartą. Możemy więc obrazowo powiedzieć, że brzegi Chwaliszewa i Ostrowa Tumskiego zostały już symbolicznie połączone.Jestem przekonany, że ta inwestycja jeszcze bardziej rozwinie nadwarciańskie tereny. O tej porze roku widzimy, jak chętnie mieszkańcy wracają nad rzekę i spędzają tu wolny czas. W kolejne wakacje będą mogli już korzystać z nowych, atrakcyjnych mostów – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Akt erekcyjny z podpisami zastępcy prezydenta, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie oraz przedstawiciela wykonawcy, firmy Budimex, został uroczyście umieszczony w elemencie konstrukcji stalowej spinającej łuk mostu. To ostatnia część podstawy przeprawy, montowana nad lustrem Warty, bezpośrednio nad szlakiem żeglugowym.

– Pojedynczy element montowanej konstrukcji stalowej tego łuku waży około 25 ton i liczy 23 metry długości. Na wybudowanie całej szerokości mostu potrzeba pięć takich części, które następnie są scalane w miejscu docelowym ze sobą oraz z pozostałymi elementami łuku – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Równolegle postępuje budowa drugiego mostu nad Kanałem Ulgi. Jest nieco krótszy, a jego konstrukcja stalowa połączyła brzegi Berdychowa i Ostrowa Tumskiego już pod koniec kwietnia.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz