Bitwa pod Palędziem


Już w sobotę 14 września będzie można zobaczyć, jak żyli czternastowieczni rycerze. Sprawdzić swoje umiejętności w rycerskich konkursach. I uczestniczyć w bitwie na palędzkiej ziemi. Sołtys Palędzia oraz pozostali organizatorzy zapraszają na piknik rycerski!

Program:

Turniej łuczniczy z udziałem publiczności, w turnieju wezmą udział łucznicy historyczni, ale będą także łuki udostępnione dla widzów, którzy chcieli by spróbować swoich sił. Turniej łuczniczy będzie odbywał się równolegle do innych konkurencji.
Turniej Kubb dla czteroosobowych drużyn. Turniej będzie odbywał się w trakcie imprezy. Uczestnicy zapoznają się z zasadami tej starej średniowiecznej gry i będą mogli spróbować swoich sił w rozgrywkach między sobą. Kubb to doskonała rodzinna gra nie wymagająca wiele miejsca, ani dużych nakładów finansowych, sprzęt można zrobić samemu.
Pokazy formacji bojowych, strojów i uzbrojenia zakonów szpitalnych – przedstawienie zakonów biorących udział w imprezie. Staramy się aby przybyli rekonstruktorzy odtwarzający trzy zakony szpitalne. Zakon Krzyżacki, Zakon Joannitów i Zakon Św. Łazarza. Jako szczególny punkt programu, pragniemy przedstawić zakon Św. Łazarza jako ten. który zajmował się trędowatymi. Palędzie jest miejscem urodzin Ojca Żelazka, który poświęcił swoje życie na walkę z tą chorobą. Dlatego też chcielibyśmy nawiązać do jego działalności.
Pokazy formacji bojowych lekkozbrojnych, czyli osób odtwarzających miejscowych kmieci.
Turniej rycerski 1 na 1 według zasad walki na punkty. Klasyczny bojowy turniej w szrankach. Uczestnicy walczą na punkty w obecności loży Dam.
Inscenizacja bitwy pod Palędziem – najważniejszy punkt programu. Fabularyzowana inscenizacja bitwy z narracją.
Koncert zespołu Cithara Sanctorum.
Wielobój rycerski (tor przeszkód strzelanie w biegu, rzut oszczepem)
Imprezy towarzyszące:

Wystawa „Czas Miecza” przygotowana przez Klub Odkrywców Wiedzy.
Wystawa przekrojowo pokazująca całe średniowiecze.
Wystawa dot. życia i pracy O.M. Żelazka
Pokaz technik ratowniczych w wykonaniu współczesnych Joanitów.
Widowisko odbędzie się na terenie przyległym do świetlicy wiejskiej w Palędziu przy ul. Leśnej.

źródło: paledzie.pl/bitwa

Dodaj komentarz