Bezpieczna przystań dla rodziców


Pierwszy w Wielkopolsce dom dla samotnych rodziców z dziećmi działa od lipca w Lisówkach, w gminie Dopiewo. Matki czy ojcowie małoletnich dzieci, kobiety w ciąży, opiekunowie w trudnej sytuacji życiowej, wymagający okazjonalnego wsparcia, mogą liczyć na schronienie i pomoc psychologiczną, socjalną czy prawną. Powiat poznański przekazał na ten cel prawie 1,7 mln zł, do wykorzystania w 2021 roku i w 2022 r.

 

– Różne zdarzenia losowe sprawiają, że rodzice mają olbrzymi problem, by zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Chcemy dać im szansę na nowy początek z dala od toksycznego, czasem przemocowego środowiska – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Specjaliści z Lisówek będą wspierać mieszkańców w odzyskiwaniu stabilizacji. Decyzja o powstaniu takiego miejsca to kolejny element polityki społecznej, na którą w powiecie poznańskim kładziemy bardzo duży nacisk – dodaje. – l nie budżetu ponad 85,4 mln zł w tym roku, a w ubiegłym 72,5 mln zł podsumowuje.

Na terenie DPS jest 5 domów oferujących 30 miejsc dla potrzebujących rodziców. Skorzystają oni z w pełni urządzonych pomieszczeń. Wnętrza są umeblowanie, wyposażone w sprzęt AGD oraz łóżeczka i akcesoria dla dzieci. Lokatorzy znajdą tu nłe tylko bezpieczną przystań, ale przede wszystkim spokój, przyjazną atmosferę oraz pomoc specjalistów w uzyskaniu samodzielności. Z tego tymczasowego lokum mogą korzystać nawet przez L2 miesięcy, ale realna długość pobytu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz