Będzie książka o Czerwonaku


Czerwonak będzie miał swoją monografię. Książka o tej podpoznańskiej wsi jest jednym z elementów promocji tej miejscowości, która w ubiegłym roku obchodziła swój jubileusz 600-lecia.

Rozpoczęły się już prace wydawnicze nad monografią Czerwonaka. Zespołem kieruje poznański historyk Marek Rezler, a autorami poszczególnych rozdziałów są publicyści – amatorzy związani z Czerwonakiem. W książce będzie można poczytać zarówno o odległej przeszłości tej miejscowości, jak i bliższych nam czasach. Będzie też o papierniczych tradycjach Czerwonaka, o zakładaniu tam osad olęderskich, o tradycjach miejscowego szkolnictwa i działalności towarzystwa gimnastycznego Sokół. Publikacje wzbogacone będą interesującymi zdjęciami archiwalnymi dostarczonymi przez mieszkańców Czerwonaka.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu przyznał 20 tysięcy złotych dotacji na wydanie tej monografii. Część z tych pieniędzy przeznaczona zostanie na zmianę strony internetowej Czerwonaka:  www.600lat.czerwonak.pl  Powstała ona w ubiegłym roku z okazji jubileuszu tej miejscowości. Dotacja na te dwa projekty pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Opracowanie: Andrzej Świątek

 

 

 

Dodaj komentarz