Azjatyckie akcje czyli Festival Malta 2012


We wtorek rusza kolejna edycja Malta Festival Poznań, która potrwa do 7 lipca. Jak co roku, przygotowano różnorodny i ciekawy program obejmujący spektakle teatralne, projekty performerskie, koncerty, spektakle taneczne i pokazy filmowe. Odbędą się także spotkania z artystami i dyskusje panelowe.

 

malta festival

 

Od trzech lat, główna część programu koncentruje się wokół wybranego tematu – idiomu, który stanowi punkt odniesienia dla prezentowanych projektów artystycznych. W tegorocznym idiomie zatytułowanym Akcje Azjatyckie organizatorzy stawiają pytanie jakie obrazy medialne budują nasz sposób myślenia o Azji i jakie emocje, obawy i nadzieje „inwestujemy” we własne wyobrażenia o Azji? Kurator idiomu, mieszkający w Berlinie szwajcarski reżyser i artysta konceptualny Stefan Kaegi – tak tłumaczy jego ideę:

– Ciekawsze od samego sprowadzania sztuki azjatyckiej do Poznania i pokazywania jej jako czegoś egzotycznego wydawało mi się postawienie pytania, co azjatyckiego jest w Poznaniu – mówi Stefan Kaegi.

W ramach idiomu zobaczymy spektakle i projekty zarówno twórców europejskich, takich jak Rimini Protokoll, Ant Hampton, Dries Verhoeven, Wojtek Ziemilski, Ex Nixilo czy Dirk Fleischmann, jak również artystów blisko- i daleko-azjatyckich: Public Movement, Rabiha Mroué i Liny Saneh czy Living Dance Studio. Wokół idiomu zbudowany jest również program filmowy, pierwszy dzień otwartego forum dyskusyjnego, a także plenerowy maraton muzyczny nad jeziorem Malta, czyli koncert: Między Azją a Europą: muzyka romska.

Kolejny ważny nurt festiwalu jest związany z twórczością noblisty J.M. Coetzee. Malta Festival Poznań, w koprodukcji z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu i przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, przygotowuje światową prapremierę opery flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa Slow Man w reżyserii Mai Kleczewskiej, do której libretto oparte na swojej książce „Powolny człowiek” napisał właśnie J.M. Coetzee. Pisarz będzie gościem festiwalu i weźmie udział w spotkaniu z twórcami opery, odbywającym się w ramach drugiego dnia forum. Zobaczymy również teatralną adaptację powieści „Hańba” węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó.

Miłośnicy twórczości Lecha Raczaka będą mieli okazję zobaczyć aż cztery jego spektakle – tzw. trylogię rewolucyjną (Dziady, Marat/Sade i Czas terroru) przygotowaną przez Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy oraz premierowe plenerowe przedstawienie „Gry z czasem”. Zaprezentowane zostaną też najciekawsze spektakle teatrów poznańskich i wielkopolskich.

Nie zabraknie również solidnej dawki dobrej muzyki. Gwiazdą festiwalu jest w tym roku legendarny kalifornijski zespół Faith No More i jego charyzmatyczny wokalista Mike Patton. Koncert odbędzie się w ramach cyklu POZnań dla Ziemi. W klubie festiwalowym, na cowieczornych bezpłatnych koncertach zagrają DJ Kentaro, tokijska grupa undergroundowa Anli Pollicino, brytyjscy muzycy Bass Clef i Emika, szwedzki zespół Slagsmalsklubben oraz Kari Amirian, Ballady i Romanse, a także Justyna Szafran i Sztylety (tym razem w rockowo-psychodelicznym kontekście muzyki Krzysztofa ‘Wiki’ Nowikowa).

Szczegółowy program wraz z opisem wydarzeń znajduje się na stronie www.malta-festival.pl.

Opr. th

Fot. Festiwal Malta

 

Dodaj komentarz