Allez les Bleus! na Ukrainie


To był historyczny dzień dla Poznania. Na Stadionie Miejskim odbył się pierwszy mecz EURO 2012. I to jaki! Bez wątpienia najlepszy do tej pory. Obie drużyny zagrały otwarty futbol. Chorwatom nie przeszkadzał deszcz i pokonali chłopców z Zielonej Wyspy 3:1. Hiszpanom zaszkodziła sucha i zbyt długa trawa w Gdańsku i zremisowali tylko z Włochami 1:1. Rąbek spódnicy tancerce i tak dalej. W Poznaniu w Strefie Kibica było mnóstwo emocji, a kibice Chorwatów i Irlandczyków bawili się znakomicie. Dzisiaj ostatnia grupa inauguruje swoje rozgrywki na Ukrainie. Kolejny klasyk Francja – Anglia i żółto-niebieski mecz Ukraina – Szwecja. Oba kraje mają przecież te same barwy. A co będzie się działo w poznańskiej Strefie Kibica?

 

strefa4

 

Strefa Junior:

13.00 Bramka marzeń – Warsztaty artystyczne

15.00 Zajęcia z edukacji ekologicznej – Recykling podczas zabawy z „Puszkojadem” – przygotowany we współpracy z fundacją RECAL

 

Kino Letnie – Scena Główna:

15.15 Film „O północy w Paryżu” – Hit Woody Allena z 2011 roku

 

Koncerty:

23.00 Fan Zone Rezydent – DJ SET grający muzykę dance/pop/house

 

Mecze:

18.00 Francja – Anglia

20.45 Ukraina – Szwecja

 

Ciekawostki:

Airbus A330-300 na Ławicy

Airbus A330-300 wylądował na Ławicy z 400 Irlandczykami na pokładzie. Między godz. 10-tą a 12-stą wylądowało kilka samolotów z Dublina i Zagrzebia. Od soboty do meczu Irlandia – Chorwacja lotnisko przyjęło 25 samolotów! Z Irlandii wylądowało 6 samolotów czarterowych i 2 dodatkowe rejsowe Ryanair,  6 samolotów czarterowych z Zagrzebia. Na dzisiaj zaplanowano 19 wylotów do Dublina i Zagrzebia – wrócą kibice, drużyna Irlandii poleci do Gdańska, a drużyna Chorwacji do Warszawy. Po wyjściu z hali przylotów na kibiców i innych pasażerów czekała w niedzielę przed południem miła niespodzianka – degustacja Rogali Marcińskich. O promocję naszego regionalnego wypieku pod hasłem „Poland tastes good” zadbało Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nieoficjalnie szacuje się, że do Poznania różnymi środkami transportu przybyło już ok. 30 tys. kibiców reprezentacji Irlandii i ok. 10 tys. fanów Chorwacji.

Irlandczycy opanowali Arenę

Carlsberg FanCamp w Parku Kasprowicza opanowali Irlandczycy. Będzie on  funkcjonował do 19 czerwca.  Licząca 3000 miejsc Strefa Noclegowa jest już całkowicie zajęta, ale pozostałe strefy są otwarte i wieczorem tysiące kibiców oglądały na dużym telebimie transmisję meczu Irlandia – Chorwacja. Wstęp do Carlsberg FanCamp w Parku Kasprowicza jest bezpłatny, ale dopiero po zarejestrowaniu się przy wejściu do obiektu

Autobus Linia E- ekologiczny
Pierwszy w Polsce autobus z elektrycznym napędem Solaris Urbino Electric wozi bezpłatnie kibiców i gości z Portu Lotniczego Poznań-Ławica do centrum miasta podczas UEFA EURO 2012™.

 

Jak minął trzeci dzień:

Od godz. 13 wrota Strefy zostały otwarte. Wtedy też najmłodsi rozpoczęli zabawę w Strefie Junior, a pozostali fani ulokowali się w pobliży sceny głównej, gdzie wkrótce rozpoczęły się koncerty. Pierwszym zespołem w  programie była grupa Rzepczyno, który zaprezentował niezwykłą mieszankę rocka i folku. Po nim, na scenie pojawił się chór dziewczęcy „Skowronki”. O 15:00 z dziennikarzami spotkał się Robert Gawliński i Mikis Cupas – członkowie zespołu Wilki z którymi o piłce nożnej, Euro 2012 i muzyce rozmawiał Wojtek Jagielski.  Wilki w pełnym składzie weszły na scenę poznańskiej Strefy Kibica o 16:00. Godzinny koncert złożony z największych przebojów jednego z najbardziej znanych polskich zespołów rockowych świetnie rozgrzał publiczność przed emocjami piłkarskimi.

strefa5

Robert Gawliński

Robert Gawliński w wywiadzie udzielonym stronie poznańskiej Strefy Kibica uznał, że czarnym koniem Euro 2012 może być Rosja, ale jednocześnie uważa że mistrzostwa wygrają Niemcy. Są perfekcyjnie zorganizowani. –  Obserwowałem ich w meczu z Portugalią. Portugalczycy biegali, motali się, a Niemcy byli perfekcyjnie zorganizowani – mówił Gawliński. Powiedział także, że po Euro zostaną nam na pewno drogi, autostrady.- W trzy godziny z Warszawy do Poznania to jest coś! Turniej przeminie, ale to pozostanie. Stadiony na pewno zostaną. Poza tym takie kwestie, że ludzie z całego świata tutaj przyjeżdżają, wrócą do siebie i opowiedzą, że było wspaniale. Może wreszcie zmieni się nasza samoocena. Bo my, Polacy, strasznie sami ze sobą jedziemy, więc może teraz coś się zmieni w tej kwestii. Bo przecież zobacz – Irlandczycy przyjeżdżają do nas, a nie my do nich do pracy. Chorwaci do nas, a nie my do nich na wakacje. To niezwykłe – dodał.

Potem nadszedł czas na emocje sportowe. Po wyrównanym boju Hiszpanie zremisowali z Włochami 1:1. Prawdziwe szaleństwo rozpoczęło się jednak przed godziną 20:00. Plac Wolności zapełnił się kolorowym tłumem kibiców. O tej porze wszyscy ci Irlandczycy i Chorwaci, którzy mieli bilety byli już na stadionie albo w drodze na mecz, ale w Strefie nic się nie zmieniło – podobnie jak w południe – była zielono-biało-czerwona.

 

strefa6

W najciekawszym podczas tego turnieju meczu wygrali Chorwaci 3:1. Prezydent Irlandii, Michael D. Higgins, oglądał w niedzielę mecz Irlandia – Chorwacja z trybun stadionu przy ulicy Bułgarskiej. Zanim dotarł do obiektu spotkał się z irlandzkimi piłkarzami w hotelu Sheraton.  W czwartek natomiast spodziewany jest przyjazd na mecz Włochy – Chorwacja premier Włoch, Mario Monti.

Powrót ze stadionu przy Bułgarskiej do centrum Poznania minął bardzo spokojnie. Po meczu większość z nich udała się na Stary Rynek i do Sterefy Kibica. Jej funkcjonowanie przedłużono w nocy z niedzieli na poniedziałek do 2.00 w nocy. Nad bezpieczeństwem osób bawiących się w mieście czuwało 2,5 tysiąca policjantów. Natomiast okoló godziny 18.15 oddział prewencji i patrol konny policji interweniował na Starym Rynku, gdzie dwie grupy kibiców z Chorwacji obrzucały się butelkami. Zatrzymano jednego kibica.

MPK w Poznaniu wprowadziło dodatkowe autobusy na linii E7 dla kibiców dojeżdżających na stadion. Tramwaje były zatrzymywane przez przechodzących przez torowiska kibiców. Doszło też do awarii technicznych, które po kilkunastu minutach usunięto. W autobusach MPK nie doszło do żadnych aktów wandalizmu, zanotowano tylko dwa zaciągnięcia hamulca ręcznego.

 

strefa7

 

W ciągu całego dnia przez Strefę przewinęło się ponad 50 tysięcy gości.

Juliusz Podolski, exPress Dziennikarska Agencja Usługowa

logoexpress

Fot. Strefa Kibica Poznań

 

 

 

Dodaj komentarz