Akademickie Gorzkie Żale z Naszym Głosem Poznańskim


Miło nam poinformować, że Nasz Głos Poznański objął  patronat medialny nad III Akademickimi Gorzkimi Żalami organizowanymi przez franciszkańskie Duszpasterstwo Akademickie Plus z Poznania.

Gorzkie_zale_2013_v2

III Akademickie Gorzkie Żale zrzeszają wokół siebie wybitnych muzyków poznańskich. W tym roku wśród wykonawców znajdują się podobnie jak w ubiegłym roku: Chór Kameralny UAM pod dyrekcją pana prof. Krzysztofa Szydzisz z Cooperate Orchestra oraz Michał Zator (aranżacja na harfę, flety poprzeczne i djembe). W tym roku po raz pierwszy w każdą niedziela Wielkiego Postu będzie można usłyszeć inną aranżację tego nabożeństwa. Usłyszymy: Modern Sextet (modern jazz), Jana Kiernickiego wraz z zespołem (muzyka dawna) a także Adama Fulara (gitara dwugryfowa – tapping oburęczny), Radosława Mateję (elektronika). Natomiast na kazaniach skupimy się na Głównych Prawdach Wiary.

Celem wydarzenia  jest ukazanie na nowo piękna tego typowo polskiego nabożeństwa pasyjnego. Patronat honorowy nad III Akademickimi Gorzkimi Żalami objął prezydent miasta Poznania.

III AGŻ będą odbywać się w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 20 w kościele franciszkanów przy placu Bernardyńskim w Poznaniu.

Gorzkie Żale są kojarzone przez większość młodych ludzi jako nabożeństwo archaiczne, przeznaczona dla ludzi starszych, okraszone monotonnym śpiewem i nijaką atmosferą. Organizatorzy postanowili pokazać młodym, że Gorzkie Żale mogą jednak dostarczyć im inspiracji i wyjątkowych przeżyć duchowych. W ubiegłym roku przez 6 niedziel organizowany nabożeństwa razem z kazaniem pasyjnym, dbano o nastrojowe oświetlenie oraz klimatyczny wystrój. Eksponowano też rzeźbę Jezusa Frasobliwego wykonaną przez Małgorzatę Witaszak studentkę Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dużo wysiłku włożono w muzykę, która nadała niepowtarzalny charakter temu nabożeństwu. W tym roku organizatorzy zamierzają kontynuować to przedsięwzięcie i mają mnóstwo nowych pomysłów. W ubiegłym roku przyjęta forma cieszyła się dużym uznaniem i z niedzieli na niedzielę rosła frekwencja na AGŻ.

Dodaj komentarz