A2: Światła awaryjne wprowadzają w błąd


Używane przez polskich kierowców, zwłaszcza na autostradzie, światła awaryjne wprowadzają w błąd pozostałych uczestników ruchu. Światła awaryjne z definicji sygnalizują utrudnienia na trasie, są informacją  o konieczności przyhamowania oraz ostrzeżeniem o możliwości  wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.  I właśnie kolejna kreskówka kampanii „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” pokazuje jak niebezpieczna może okazać się różnica w „dziękowaniu” na trasie.

 

Bezpieczna jazdA2. Lubię to

 

Wystartowała druga edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Autostrady Wielkopolskiej SA pod nazwą „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!“. Tym razem prezentowanych jest 5 kreskówek poruszających najważniejsze aspekty bezpiecznego podróżowania po autostradach. Drugi filmik, który został wyemitowany na profilach spółki w mediach społecznościowych, przedstawia różnice związane z kulturą poruszania się po autostradach w krajach europejskich, a szczególnie w sposobie dziękowania za przysługę  na drodze.  Z pewnością kierowcy każdego kraju w Europie mają nieco odmienny styl i kulturę jazdy, a swoje przyzwyczajenia pokazują podczas międzynarodowych podróży po międzynarodowych drogach. Jednym z przykładów tego typu jest sposób „dziękowania” na drodze za przysługę. W Polsce kierowcy używają do tego gestu w postaci włączenia na krótką chwilę świateł awaryjnych. Na zachodzie Europy „dziękuje się” poprzez naprzemienne stosowanie sekwencji kierunkowskazów „lewy-prawy-lewy”. Tym samym używane przez polskich kierowców, zwłaszcza na autostradzie, światła awaryjne wprowadzają w błąd pozostałych uczestników ruchu. Światła awaryjne z definicji sygnalizują utrudnienia na trasie, są informacją  o konieczności przyhamowania oraz ostrzeżeniem o możliwości  wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.
I właśnie kolejna kreskówka kampanii „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” pokazuje jak niebezpieczna może okazać się różnica w „dziękowaniu” na trasie.

– Z roku na rok coraz więcej obcokrajowców podróżuje po polskich drogach  – informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA. –  Również Polacy coraz liczniej i chętniej podróżują po drogach Europy Zachodniej. Na zarządzanej przez naszą Spółkę autostradzie A2 łączącej Polskę z siecią autostrad europejskich, często możemy zaobserwować problemy wynikające z różnic kulturowych oraz przyzwyczajeń kierowców w prowadzeniu samochodu. W drugim odcinku naszej animowanej serii „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” pokazujemy różnicę związaną z gestem „dziękowania” na trasie za uprzejme zachowanie innego kierowcy. Pokazujemy, że pochopne użycie świateł awaryjnych może mieć poważne wręcz dramatyczne konsekwencje. Jest to temat, który nie był do tej pory szeroko omawiany. Tego typu nieporozumień wśród kierowców różnej nacji jest z pewnością więcej. Niewłaściwe używanie świateł awaryjnych jest naszym zdaniem jedną z najpoważniejszych różnic.

 

Dodaj komentarz