78. rocznica zakończenia walk o Poznań w cieniu wojny w Ukrainie (ZDJĘCIA)


Jak co roku na poznańskiej Cytadeli złożono hołd i uczczono poległych w walkach o Poznań, które zakończyły się 23 lutego 1945 roku. Zeszłoroczne uroczystości odbywały się dzień przed agresją Rosji na Ukrainę. W związku z toczącą się tam wojną tegoroczne obchody przeniesiono pod Dzwon Pokoju.

78. rocznica zakończenia walk o Poznań

– 78 lat temu w Poznaniu zakończył się czas brutalnej okupacji niemieckiej, najbardziej tragicznego okresu w dziejach miasta. Umilkły strzały, jednak poznanianki i poznaniacy, cały naród polski, nie odzyskali pełni wolności. Ucisk, opresja, tyrania wpisane były w polską rzeczywistość jeszcze przez 45 lat komunizmu. Wydawało się, że najtragiczniejsze czasy mamy już za sobą. Tymczasem zagrożenie powróciło – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, ale nie pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie uroczystości w tym miejscu miało symboliczny wymiar.

Zastępca prezydenta Poznania nawiązał w swoim przemówieniu do aktualnej sytuacji na wschodzie Europy, podkreślając, że „pokój i wolność nie są dane raz na zawsze”.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz