50 lat Kolejki Parkowej Maltanka


„Kiedy kolej na Malcie rusza, raduje się dziecka dusza” – taki napis znalazł się na transparencie w dniu otwarcia Maltanki, czyli 21 lipca 1972 roku. Nadal jest on aktualny. W sobotę, 18 czerwca, poznańska kolejka świętować będzie 50. urodziny. Z tej okazji zorganizowany zostanie festyn rekreacyjny dla rodzin, a wieczorem odbędzie się pokaz pojazdów wąskotorowych.

– Kolejka Parkowa Maltanka jest dziś niewątpliwie jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. Przejażdżka nią wzbudza radość u młodszych i starszych, a zgromadzony tabor przyciąga zainteresowanie miłośników wąskotorówek – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Ten jubileusz to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla MPK Poznań, które jest operatorem Kolejki, ale dla całej społeczności Miasta. Dlatego 50-lecie Maltanki będziemy świętować wspólnie.- Na sobotę, 18 czerwca zaplanowany jest rekreacyjny festyn rodzinny z mnóstwem atrakcji, a w godzinach wieczornych – pokaz pojazdów wąskotorowych należących do MPK Poznań oraz naszych przyjaciół – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – Jestem przekonany, że to wydarzenie, także z uwagi na możliwość zobaczenia unikalnych w skali kraju pojazdów wąskotorowych oraz zapowiadany udział innych przewoźników, przyciągnie wielu młodszych i starszych miłośników kolei wąskotorowych z całego regionu.

Festyn odbędzie się w godz. 12 – 17. Wśród atrakcji przewidziano m.in. przejażdżki drezyną, malowanie kartonowych ciuchci, mobilne planetarium, występy i konkursy (także o kolejce Maltanka) z nagrodami. Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa, które tworzy izbę pamięci „Stacja Stęszew”, przygotuje plenerową wystawę zbiorów związanych z dawną techniką kolejową, umundurowaniem i archiwalnymi dokumentami. Na stacji Maltanka pojawią się natomiast fotografie pokazujące, jak przed laty wyglądała kolejka.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz