Deweloperzy oferują nawet 40 tys. rabatu


Poznańscy deweloperzy są jednomyślni; mamy do czynienia z ożywieniem na rynku nieruchomości.  – To dobry moment na decyzję o własnym M  – mówili wystawcy „Naszemu Głosowi Poznańskiemu” podczas Targów z cyklu DOM MIESZKANIE WNĘTRZE, zorganizowanych  26-27 października przez redNet Media w hali nr 3  Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wystawcy zachęcali do podjęcia decyzji o zakupie własnego M jeszcze w tym roku. Targi były doskonałym miejscem zarówno dla poszukujących najlepszej oferty mieszkaniowej w mieście lub w okolicach Poznania, jak i dla wszystkich, którzy decyzję o zakupie nowego mieszkania muszą odłożyć, decydując się na zmiany w posiadanych już wnętrzach.

Najniższe w historii stopy procentowe, niższe w stosunku do roku poprzedniego ceny mieszkań, możliwość negocjacji cen oraz łagodna polityka kredytowa – to podstawowe argumenty za tym, aby poważnie rozważyć zakup mieszkania lub domu do końca 2013 r. Do tego wieści z ostatnich dni mówiące o tym, że to ostatnia szansa na kredyt bez wkładu własnego… Wszystko przemawia za tym, że każdy kto planuje zakup własnego M powinien podjąć tę decyzję w najbliższych miesiącach.

– Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym w Poznaniu jest wyjątkowo korzystna dla potencjalnych nabywców, dlatego też ci, którzy zamierzają kupić mieszkanie, powinni pomyśleć o finalizacji transakcji jeszcze w tym roku. Za taką decyzją przemawia bowiem szereg czynników zauważalnych na rynku w ostatnim czasie – mówi Tomasz Kołodziejczyk, dyrektor działu consultingu redNet Property Group.

W ciągu ostatnich czterech lat przeciętna cena ofertowa w Poznaniu spadła ponad 20%, kształtując się na koniec czerwca 2013 roku na poziomie 6 099 zł/mkw. Oznacza to, że przeciętna cena mieszkania o powierzchni 50 mkw. spadła w tym okresie o około 95 tys. PLN. Warto jednak mieć na uwadze, że coraz częściej słyszy się o wyczerpujących się  możliwościach dalszych spadków.

Na  koniec czerwca 2013 roku nabywcy w Poznaniu mogli wybierać spośród wciąż wysokiej liczby 3 615 mieszkań znajdujących się w ofercie deweloperów, przy czym od ostatniego kwartału 2012 roku można zaobserwować stopniowy spadek liczby oferowanych mieszkań. Przekłada się to na wzrost konkurencyjności dostępnych lokali i co za tym idzie wzrost ich cen.

Oferty zaprezentowało ponad 80 wystawców. Potencjalni kupcy mogli zapoznać się nie tylko z niemal kompletnym przeglądem wielkopolskich deweloperów, ale także z propozycjami kredytowymi banków i doradców finansowych, najnowszymi artykułami wykończenia wnętrz i ofertami mieszkań z rynku wtórnego na stoiskach agencji nieruchomości. Sporym ułatwieniem dla poruszających się po terenie targów była przygotowana przez organizatorów Galeria DZIELNICOWO, w której mogli oni znaleźć wszystkie inwestycje z podziałem na dzielnice oraz przyporządkowane im stoiska.

– Od pewnego czasu możemy mówić o ożywieniu na rynku nieruchomości – przyznała Joanna Jaworska z Family House. – My na targach promujemy naszą inwestycję w Czapurach, czyli Osiedle Leśne oraz budynek wielorodzinny w Poznaniu-TOPAZ. Informujemy także o naszej planowanej inwestycji w Poznaniu, czyli o KORALIKU. Co ważne, w związku z targami wszystkie dostępne w naszej ofercie mieszkania, przez najbliższe dwa tygodnie będzie można kupić w specjalnej cenie, zyskując nawet 20 000 zł..

– Oferujemy mieszkania w Dąbrówce, m.in.  na Leśnej Polanie – powiedziała „Naszemu Głosowi Poznańskiemu” Anna Piwecka, doradca klienta z firmy Linea. – Najbardziej aktualna oferta to domy dwupoziomowe z ogrodem za 274 tys złotych brutto. Dużo rezerwacji mamy na przyszły rok, co związane jest z programem rządowym dopłat do kredytów „Mieszkanie dla młodych” (MDM), który ma wejść w życie od stycznia.

– Rzeczywiście, obserwujemy ożywienie – potwierdziła Marta Politowicz, kierownik Biura Sprzedaży z firmy Echo Investment. W Poznaniu firma Echo Investment realizuje kilka inwestycji mieszkaniowych. Jedną z nich jest „Kasztanowa Aleja” powstająca na Grunwaldzie. Inwestor oferuje również mieszkania w ramach inwestycji Małe Naramowice „Pod Klonami”. W ramach projektu Małe Naramowice oferowane są również domy szeregowe i ostatnie wolne lokale w inwestycji Małe Naramowice Rynek. Najnowsza inwestycja to  „Osiedle Jaśminowe” na poznańskich Naramowicach.

– Jest wyraźny przyrost – usłyszeliśmy na stanowisku firmy Trust, która oferuje lokale w inwestycjach Piątkowo Park i Lubczykowa Góra II w północnej części Poznania.

– Na tych targach promujemy Kamienicę Wildecką, w której na ostatnie mieszkania oferujemy 8 procent rabatu od ceny katalogowej – powiedziała Agnieszka Łopatka z Monday Development. – Realizujemy nową inwestycję przy ul. Sokoła. Tu oferujemy 5 procent rabatu. Prowadzimy również inwestycje na Grunwaldzie o nazwie Hevelia, a wkrótce rozpoczniemy inwestycję  na ul. Czernieckiego, gdzie będzie ok. 500 mieszkań, w tym wiele kwalifikujących się do programu MDM.

– Na ośmiu hektarach budujemy osiedle na ulicy Białej w Baranowie  – mówi Jacek Lewandowski z AOA Deweloper. – W promocji na pierwsze domy oferujemy rabat sięgający 40 tys. zł. To tak jakbyśmy dali komuś pieniądze na samochód.

– W miejscowości Rydzyny, niedaleko Kaźmierza,  realizujemy naszą najnowszą inwestycję: osiedle domów wolno stojących parterowych oraz w zabudowie bliźniaczej- powiedziała „Naszemu Głosowi Poznańskiemu” Natalia Kulpa z GEP House Development.

Wystawcy byli zgodni – minione targi przyciągnęły mniejszą ilość zwiedzających, niż poprzednie odbywające się we wrześniu. Ci, którzy się pojawili, byli jednak bardziej konkretni, obeznani w rynku i wiedzący, czego chcą. Między innymi w potrzeby tych właśnie klientów wpasowuje się projekt dewelopera Łacina Dom, którego osiedle Malta Fountain jest już na wykończeniu.

– Gotowa inwestycja daje kupcom możliwość wprowadzenia się właściwie od zaraz – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor generalny inwestycji Malta Fountain. – Nasza oferta przyciąga ludzi, którzy zdecydowani są na zakup mieszkania w dobrej lokalizacji, bez konieczności czekania na nie miesiącami – dodaje.

Wystawców cieszyła nie tylko możliwość zaprezentowania swojej oferty, ale także bezpośredniej rozmowy z klientem, jaką dają targi. – Jesteśmy bardzo zadowoleni tak z przebiegu całej imprezy, jak również z zainteresowania zwiedzających i dużego stopnia rozpoznawalności naszej inwestycji – relacjonuje Anna Pacyńska-Bujna, kierownik sprzedaży domów na Osiedlu Leśny Zakątek w podpoznańskich Kamionkach. – Wielu z nich miło zaskoczyło nas szeroką wiedzą na temat naszych domów, więc rozmowy polegały głównie na ustalaniu szczegółów bądź negocjacjach jak najlepszych warunków transakcji – nadmienia.

Zdaniem ekspertów, na rynku obrotu nieruchomościami widać wyraźne ożywienie, co dało się odczuć przechadzając się między stoiskami. Potencjalni kupcy okazali się być przygotowani merytorycznie i gotowi do wymiany argumentów ze sprzedawcami. – Osoby, które odwiedzały nasze stoisko tym razem były znacznie bardziej zdecydowane niż zwiedzający poprzednie targi – mówi Katarzyna Robiński, prezes spółki  Proxin Ogrody, budującej  w Poznaniu przy ul. Meissnera osiedle Nowe Ogrody. – Realizowany etap naszej inwestycji, ukończony w 70%, przyciągał uwagę dzięki bardzo dobrej lokalizacji wśród terenów zielonych, przy zachowaniu wszystkich wygód, które oferuje stolica Wielkopolski – dodaje.

Deweloperzy prezentowali nie tylko osiedla, ale także propozycje dofinansowań do zakupu nieruchomości. Pojawiły się również pytania dotyczące nowego programu rządowego Mieszkanie Dla Młodych, jednak większość zainteresowanych skłaniała się ku zakupowi swoich własnych czterech kątów przed końcem roku.

– Szczególnie wyraźnie widać trend kupna mniejszych domów, w które dobrze wpasowują się nasze lokale w Błażejewku – wyjaśnia Krzysztof Krzyżaniak, współwłaściciel firmy KM Building budującej osiedla Domy w Brodowie i Rodzinny Zakątek. – Ich ciekawa architektura i bardzo konkurencyjne ceny z pewnością ułatwiają podjęcie decyzji o przeprowadzce – dodaje. Wszystko wskazuje na to, że przyszli posiadacze własnego M coraz większą wagę przykładają do standardów wykończenia i materiałów, z jakich korzysta deweloper. – Zwiedzający równie często jak o cenę za metr  pytali o jakość wykończenia – mówi Łukasz Łowicki, współwłaściciel firmy Łowiccy Grupa Deweloperska realizującej osiedle Rodzinne Tarasy w Plewiskach. –  Nasza inwestycja, oprócz spełnienia tych wymogów, dodatkowo zapewnia przestrzeń mieszkalną z ogrodem i dużym tarasem. Doceniali ją zwłaszcza młodzi ludzie, postrzegający Rodzinne Tarasy jako alternatywę dla ciasnych mieszkań w Poznaniu – wyjaśnia.

Jak co roku, w ciągu dwóch dni targowych prowadzone były wykłady i seminaria branżowe. Zwiedzający mogli również skorzystać ze specjalnej strefy odpoczynku, która okazała się nieoceniona po długich godzinach spaceru między stoiskami.  Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych, dla których przygotowali kącik zabaw. Uczestnicy imprezy opuścili imprezę z torbami pękającymi w szwach od prospektów i głową pełną przemyśleń na temat przyszłych własnych czterech kątów.

Tekst i zdjęcia Sławomir Lechna

 

 

 

Dodaj komentarz