14 grudnia w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyły się uroczystości z okazji 15-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.
Idea powołania Towarzystwa zrodziła się w końcu 1997 roku. Jedną z ważnych przyczyn powołania Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego była chęć przypomnienia Polakom i Wielkopolanom tego wielkiego Obywatela, dr filozofii, nauczyciela, publicysty, wreszcie handlowca i twórcy polskiego przemysłu w Wielkim Księstwie Poznańskim. Przypomnienie etosu pracy organicznej, która zawsze była mi bliska stała się moją nową misją działania. Praca organiczna była sposobem myślenia i działania dla dobra środowiska i wspólnego dobra. Nie pomijała wartości patriotycznych i narodowych, widząc swój przyszły sukces niepodległościowy w dobrej organizacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Upatrując w edukacji społeczeństwa wyrabianie postaw niepodległościowych. Organicznicy nie chcieli robić rewolucji, ale wiedzieli, że świadome społeczeństwo będzie wiedziało, kiedy podjąć określone niepodległościowe działanie. I tak się stało w 1918 roku, kiedy wybuchło Powstanie Wielkopolskie.
Ponadto w zamiarze moim oraz organizatorów Towarzystwa było przywracanie szacunku do pracy, dbałości o rozwój obywatelskich postaw pro społecznych i wyszukiwaniu wzorców do naśladowania wśród różnych warstw społecznych i zawodowych. Ten ostatni element był bardzo istotny, gdyż w Polsce demokratycznej rozpoczęła się polityczna rywalizacja niszcząca nowo tworzone i wcześniejsze autorytety. Podejmując te działania chcieliśmy pokazywać młodym pokoleniom Polaków, że wśród nas jest wielu wspaniałych obywateli, którzy są i mogą być wzorcami postępowania, zachowania i działania w nowych politycznie i społecznie czasach.
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego jest już dziś znaną i uznawaną w Polsce i za granicą środowiskową organizacją społeczną powołaną do upowszechniania i utrwalania ideałów pracy organicznej, to znaczy pracy zorganizowanej, twórczej, innowacyjnej, przynoszącej korzyść ludziom i państwu. Dlatego też od samego powstania Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wielką uwagę przykładało, do inspirowania młodzieży ideałami pracy organicznej, szacunkiem dla pracy i działalności dla wspólnego dobra. Tak zrodziła się idea powołania Klubu Młodych Pozytywistów.
Wielkopolanie są dumni ze swego rodaka. Jego postępowanie było zawsze racjonalne. Hipolit Cegielski uważał, że wiedza może Polakom pomóc łatwiej przetrwać niewole. Był też na swój sposób romantykiem, ale romantyzm w jego wydaniu był nacechowany pracą i to dobrze zorganizowaną, przemyślaną i skuteczną. Nie był to romantyzm powstańczy. Hipolit był patriotą innego wymiaru. Jego mottem życiowym było zdobywanie wiedzy przez młodych oraz dbałość o polskość w tworzeniu różnorakich organizacji społeczno gospodarczych i kulturalno-oświatowych. Hipolit Cegielski może być ciekawym przykładem wzorca dla młodych w nowych czasach XXI wieku. Kiedy w wieku 33 lat został bezrobotnym, dr filozofii odnalazł się w kupiectwie i produkcji maszyn rolniczych. Tutaj odniósł największy swój sukces i z tej działalności jest najbardziej znany.
Tak to się zaczęło…
Rok 1998 nacechowany był szeregiem konsultacji, rozmów i dyskusji o celowości powołania takiego Towarzystwa oraz opracowaniem statutu. Zaprosiłem grono ludzi podobnie myślących na członków założycieli Towarzystwa. W dniu 4 grudnia 1998 roku odbyliśmy zebranie założycielskie w Poznaniu przy ul. Piekary 17 w pomieszczeniach Wielkopolskiej Fundacji Żywnościowej.
Założycielami Towarzystwa byli: Jacek Bielaczyk, Jerzy Błoszyk, Edmund Dudziński, Krzysztof Karoń, Danuta Król, Marian Król, Jan Laskowski, Bolesław Maćkowiak, Jacek Miksiewicz, Jerzy Miller, Wojciech Pawłowski, Roman Pempera, Wiktor Piechocki, Ireneusz Pińczak, Ludwik Ratajczak, Tomasz Sałuda, Jerzy Szyło, Halina Świtalska, Więch Krzysztof i Ryszard Wojtkowiak.
W statucie Towarzystwa zapisaliśmy między innymi następujące cele:
Upowszechnianie pozytywistycznych tradycji pracy organicznej.
Upowszechnianie wiedzy o życiu i dokonaniach Hipolita Cegielskiego oraz pozostawienie trwałych elementów jak pomniki, popiersia, statuetki i medale.
Popularyzacja lokalnych i środowiskowych inicjatyw gospodarczych, społecznych, edukacyjnych i proekologicznych.
Wspomaganie i promowanie firm, usług, produktów oraz indywidualnych inicjatyw ludzi, liderów w środowiskach lokalnych.
Działania wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
Upowszechnienie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji.
Wspieranie inicjatyw samorządów gospodarczych.
Realizacja zadań w zakresie kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, oświaty i wychowania, nauki i edukacji oraz w zakresie kultury fizycznej, sportu i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Wspieranie działań i współdziałanie z organizacjami pozarządowymi.
Działalność charytatywna.
Promocja i organizacja wolontariatu. Celem Towarzystwa jest:
Działanie wspomagające rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.
Działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
Cele Towarzystwa realizowane są poprzez:
Organizowanie szkoleń, spotkań, odczytów, dyskusji i konferencji oraz wystaw i wyjazdów studyjnych.
Prowadzenie konkursów jakości produktów i usług oraz innych promujących działalność edukacyjną, ochrony środowiska, przedsiębiorczości oraz innych związanych z naszą statutową działalnością.
Wydawanie czasopism i publikacji książkowych oraz gazet elektronicznych.
Przyznawanie nagród, stypendiów, certyfikatów i innych form wyróżnień.
Realizacja projektów „Złoty Hipolit”, „Honorowy Hipolit”, „Honorowy Złoty Hipolit”, „Młody Pozytywista” oraz innych projektów promujących ludzi i osoby prawne krajowe i zagraniczne.
Nagradzanie medalami „Labor Omnia Vincit”, oraz innymi za krzewienie idei pracy organicznej.
Wykorzystanie Internetu do celów promocyjnych.
Prezentowanie i propagowanie celów statutowych i działalności Towarzystwa na forum publicznym.
Współpracę z krajowymi i zagranicznymi organizacjami oraz osobami popierającymi cele Towarzystwa.
Występowanie do organów władzy państwowej, rządowej i samorządowej z wnioskami i inicjatywami.
Współpracę z uczelniami wyższymi, instytutami naukowymi, Polską Akademią Nauk oraz ośrodkami kultury, oświaty i edukacji.
Pierwsze zebranie wyborcze odbyło się w maju 1999 roku po zarejestrowaniu w Sądzie Rejestrowym w Poznaniu. Zarząd Towarzystwa I kadencji na lata 1999-2004r. został wybrany w następującym składzie: Dr Marian Król – prezydent Towarzystwa. Wice prezydentami wybrano: Ireneusza Pińczaka, Wojciecha Pawłowskiego i Stanisława Szołkowskiego,. Sekretarzem został – Jacek Bielaczek. Członkami zarządu wybrano: Szczepana Gawłowskiego, Andrzeja Kasztelana, Ryszarda Szulca i Ryszarda Wojtkowiaka. Kadencja władz trwa 5 lat. W drugiej kadencji 2004-2009 dokonano kosmetycznych zmian. Odszedł z władz – Andrzej Kasztelan, wybrany został Tadeusz Zwiefka – poseł do Parlamentu Europejskiego. Aktualna III kadencja /2009-2014/ władz Towarzystwa została dość mocno zmieniona. Funkcję prezydenta Towarzystwa nadal pełni dr Marian Król, wice prezydentami zostali wybrani; dr Szczepan Gawłowski, Zdzisław Kowalski i Ryszard Szulc. Sekretarzem jest nadal Jacek Bielaczek. Członkami zarządu są: Bolesław Januszkiewicz, Piotr Koczorowski, Mec. Mariusz Paplaczyk i Tadeusz Zwiefka,
Członkowie
Od 2000 roku zaczęliśmy przyjmować nowych członków do Towarzystwa głownie ze środowisk naukowych, sfery kultury, dziennikarstwa i biznesu. Naszą działalnością zainteresowali się szczególnie dwaj profesorowie Uniwersytetu Adama Mickiewicza: prof. Czesław Łuczak – historyk gospodarczy i prof. Andrzej Kwilecki – socjolog. Zostali naszymi członkami zwyczajnymi. Dziś obaj już od lat są członkami Honorowymi. To oni wnieśli duży wkład intelektualny w wypracowanie programu działania naszego Towarzystwa. W tym miejscu bardzo im dziękuję. W połowie 2002 roku odszedł na zawsze prof. Czesław Łuczak. Profesor Andrzej Kwilecki jest z nami do dzisiaj.
W całym okresie naszej działalności są nam bardzo bliscy: prof. Lech Trzeciakowski, prof. Anna Wolff – Powęska, prof. Stanisław Lorenc, Piotr Frydryszek, prof. Waldemar Łazuga, prof. Adam Hamrol, prof. Jerzy Smorawiński, prof. Józef Orczyk, prof. Marian Gorynia, prof. Bronisław Marciniak, red. Jerzy Gołębiewski, Stefan Mikołajczak, Jan Grabkowski i wielu innych.
Członkami zwyczajnymi jest około 90 osób. Są także członkowie wspierający, którzy zmieniają się w zależności od swych możliwości wsparcia finansowego.
Mamy również członków honorowych. Aktualnie jest 11 osób.
Żyjący:
1. Zofia Cegielska-Doerffer – Prawnuczka Hipolita Cegielskiego.
2. Prof. Józef Stasiński – artysta rzeźbiarz medalier z Poznania, Laureat
Złotego Hipolit w 2003r.
3. Ks. prof. dr Zenon Kardynał Grocholewsk – Prefekt Kongregacji do Spraw Wychowania Katolickiego przy Stolicy Apostolskiej, Laureat Złotego Hipolita w 2001r.
4. Prof. dr Andrzej Kwilecki – Socjolog, publicysta, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Laureat Złotego Hipolita w 2003 r.
Nieżyjący:
1. Prof. dr Czesław Łuczak –
Historyk, b. rektor UAM, Przewodniczący Kapituły Złotego Hipolita 2001r;
Laureat Złotego Hipolita w 2002r.
2. Ojciec Marian Żelazek
Misjonarz, werbista, Wielkopolanin, Laureat Złotego Hipolita 2002r.
3. Prof. dr Wacław Wilczyński
Ekonomista, publicysta, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
Laureat Złotego Hipolita w 2003 r.
4. Prof. Gerard Labuda
Slawista, wybitny historyk, b. rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w
Poznaniu. Laureat Złotego Hipolita w 2001r.
5. Prof. Stefan Stuligrosz
Muzyk, kompozytor, dyrygent, prof. i wieloletni rektor Akademii Muzycznej
im. I.J. Paderewskiego, Laureat Złotego Hipolita w 2002 r.
6. Prof. Zbigniew Radwański
Rektor UAM w l. 1981-1983, Laureat „Złotego Hipolita” w 2004r.
7. Henryk Kulczyk – Kupiec i przedsiębiorca – Poznań – Berlin,
Laureat Złotego Medalu „Labor Omnia Vincit z 2011 roku.
Lata 1999-2000 nacechowane były pracą nad projektami programów dla działalności naszego Towarzystwa. Spotkałem w tym czasie wielu wspaniałych kolegów, którzy aktywnie wspierali mnie w wypracowania nowych projektów.
W 1999 roku zaprosiliśmy do naszej współpracy panią Zofię Cegielską Doerffer – prawnuczkę Hipolita Cegielskiego. Bardzo dziękuję jej za zaangażowanie w naszą działalność upowszechnieniową jej pradziadka. W bardzo wielu przedsięwzięciach Towarzystwa uczestniczyła osobiście. Była często z nami na wizytacjach w szkołach im. Hipolita Cegielskiego. Zawsze chętna i oddana sprawie swego pradziadka. Została pierwszym członkiem Honorowym naszego Towarzystwa.
Złoty Hipolit
Od 2001 roku rozpoczęliśmy wdrażać pierwszy projekt pod nazwą Złoty Hipolit. Tym najwyższym wyróżnieniem Towarzystwa chcieliśmy nagrodzić te Polskie Osobistości, które powinniśmy pokazywać jako wzorce do naśladowania Polakom, a zwłaszcza młodym. Celem projektu jest upowszechnianie w społeczeństwie wartości patriotycznych, szacunku dla tradycji pozytywistycznej i pracy jako źródła pomyślności narodu; ujawnianie i promowanie wzorców osobowych jako przykład dla wszystkich generacji Polaków;
Wyszedłem z założenia, że pierwszą statuetkę powinniśmy przekazać w formie dary naszemu Wielkiemu Polakowi – Papieżowi Janowi Pawłowi II. Oficjalnie wręczyłem Papieżowi specjalną statuetkę „Złotego Hipolita” w dniu 1 sierpnia 2001 roku podczas 1 000 audiencji generalnej w Watykanie. Ojciec Święty pobłogosławił naszą działalność i podziękował za dar.
W 2001 roku statuetki Złotego Hipolita i godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej” otrzymali:
Ks. Zenon Kardynał Grocholewski – prefekt Kongregacji w Watykanie, prof. Jerzy Kawalerowicz – reżyser, prof. dr Gerard Labuda – naukowiec, historyk, prof. dr Ewa Łętowska – prawnik, Tadeusz Mazowiecki – I Premier RP, prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor i dyrygent.
W 2002 roku otrzymali:
Prof. dr Antoni Dziatkowiak – kardiochirurg, prof. dr Czesław Łuczak – historyk, prof. dr Zdzisław Sadowski – ekonomista, prof. dr Józef Stasiński – rzeźbiarz, prof. Stefan Stuligrosz – kompozytor, dyrygent, – Mariusz Walter – dziennikarz, twórca programów TV, ks. Ojciec Marian Żelazek – misjonarz – werbista z Indii
W 2003 roku otrzymali:
Prof. Władysław Bartoszewski– polityk, publicysta, dr Wanda Błeńska– lekarz trędowatych pracująca w Afryce, Ksiądz Kardynał Józef Glemp– Prymas Polski, – prof. Wojciech Kilar– kompozytor, Aleksander Kwaśniewski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prof. dr Andrzej Kwilecki – socjolog, prof. dr Stefan Mackiewicz – lekarz – reumatolog, prof. dr Wacław Wilczyński – ekonomista,
W 2004 roku otrzymali:
Krystyna Feldman – aktorka, prof. Leszek Kołakowski – filozof, publicysta, Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński – Metropolita Gnieźnieński, Jan Nowak Jeziorański– dziennikarz, polityk, prof. dr Zbigniew Radwański – prawnik, prof. Andrzej Wajda – reżyser filmowy – laureat „Oskara”, – Andrzej Wituski– ekonomista.
W 2005 roku otrzymali:
Ks. Stanisław Kardynał Dziwisz – Metropolita Krakowski,- Michał Gutowski– Generał Brygady, prof. Gustaw Holoubek – aktor, reżyser teatralny,- Alojzy Andrzej Łuczak – Prezes Pro Sinfoniki, ks. Franciszek Kardynał Macharski – Metropolita Krakowski w latach 1981-2005, prof. Wincenty Pezacki – technolog żywności, prof. Antoni Pruszewicz – lekarz – laryngolog, – Bohdan Tomaszewski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, – prof. Lech Trzeciakowski – historyk.
W 2006 roku otrzymali:
Ryszard Kapuściński– dziennikarz, pisarz, ks. arcybiskup Józef Kowalczyk – Nuncjusz Apostolski w RP – Warszawa, prof. Jacek Łuczak – lekarz, Zdzisław Miedzianek – b. dyrektor HCP – Poznań, prof. Teresa Rabska – b. Prorektor UAM, prof. Kazimierz Szebiotko – b. Rektor Akademii Rolniczej w Poznaniu, – prof. dr Bolesław Wojciechowicz – b. Rektor Politechniki Poznańskiej.
W 2007 roku otrzymali:
Prof. dr Władysław Górski –prawnik, Uniwersytet Szczeciński, prof. Magdalena Abakanowicz – artysta-rzeźbiarz, ks. Adam Boniecki – red. nacz. Tygodnika Powszechnego, prof. Bohdan Gruchman – b. Rektor AE Poznań, – prof. Czesław Janicki – rolnik, Wicepremier w rządzie T. Mazowieckiego, Adam Kochanowski – publicysta i dziennikarz TV, prof. Jerzy Regulski – prawnik, twórca polskiego samorządu.
W 2008 roku otrzymali:
Dr Henryk Burczyk – prof. Instytut Włókien Naturalnych, Izabella Cywińska – reżyser teatralny i filmowy, prof. Andrzej Koszewski – kompozytor, prof. Jerzy Pawełkiewicz – biochemik, Władysław Pilawski – płk. Pożarnictwa, ks. Arcybiskup Marian Przykucki – arcybiskup Senior, prof. Tadeusz Rut – mechanik wynalazca, prof. Henryk Samsonowicz – historyk, członek Rzeczywisty PAN.
W 2009 roku otrzymali:
Prof. Ryszard Domański – ekonomista, prof. Andrzej Dubas – rolnik, ks. dr Stanisław Gądecki – Arcybiskup Metropolita Poznański, Bogusław Kaczyński – dziennikarz muzyczny i animator kultury, Tadeusz Konwicki – pisarz i reżyser filmowy, prof. Jan Stankowski – fizyk jądrowy, prof. Gerard Straburzyński – prof. AWF, prof. Wanda Wiłkomirska – skrzypaczka.
W 2010 roku otrzymali:
prof. Leszek Balcerowicz – ekonomista, I-szy Wicepremier w Rządzie Tadeusza Mazowieckiego, prof. Jadwiga Kaliszewska – Skrzypaczka, prof. Andrzej Legocki – biotechnolog PAN, ksiądz Eugeniusz Makulski – Kustosz Senior Sanktuarium w Licheniu , prof. Zbigniew Pawłowski – Parazytolog, Adam Smorawiński – przedsiębiorca, prof. Jacek Wiesiołowski – Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
W 2011 roku otrzymali:
Lech Wałęsa – Prezydent RP w l. 1990-1995, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Zygmunt Broniarek – dziennikarz, publicysta, prof. Andrzej Cieśliński – Kardiolog, Helena Gordziej – poetka, prof. Aleksander Krawczuk – historyk, prof. Andrzej Kurzawski – artysta malarz, ks. prof. Tadeusz Pieronek – Biskup.
W 2012 roku otrzymali:
Prof. Jan Berdyszak – malarz, rzeźbiarz, scenarzysta, Prof. Bilski Eugeniusz – hodowca roślin, Prof. ks. Michał Heller – wybitny astronautyk, matematyk i fizyk, Jerzy Hoffman – reżyser filmowy, Dr Roman Malinowski – polityk, działacz państwowy, Prof. Antoni Rajkiewicz – ekonomista PAN, Prof. Anna Rodzińska – Iwiańska – rzeźbiarz, Prof. Anna Wolff – Powęska – historyk.
W latach 2001 do 2012 wręczyliśmy 90 statuetek Złotych Hipolitów. To najwyższe wyróżnienie przyznawane jest przez 11 osobową kapitułę. Każdego roku powoływana jest nowa Kapituła przez zarząd Towarzystwa. Celem takiego działania jest, aby poprzez nowe osoby w kapitule wyszukiwać nowe osobistości. Przewodniczącymi Kapituł byli: Prof. Czesław Łuczak – 2001, prof. Andrzej Kwilecki – 2002, prof. Roman Hauser – 2003, prof. Stefan Jurga – 2004, Prof. Waldemar Łazuga – 2005, Prof. Stanisław Lorenc – 2006, Prof. Aldona Kamela – Słowińska – 2007, Prof. Andrzej Legocki – 2008, Prof. Adam Hamrol – 2009, Prof. Marian Gorynia – 2010, Prof. Grzegorz Skrzypczak – 2011 i Prof. Jerzy Smorawiński – 2012.
Projekt realizujemy dzięki wsparciu wielu sponsorów.
Lider Pracy Organicznej
Drugim projektem Towarzystwa jest przyznawanie i wyróżnianie statuetką Honorowego Hipolita oraz godnością „Lider Pracy Organicznej”. Projekt ten realizujemy od 2002 roku. To wyróżnienie w latach 2002 do 2012 otrzymało 215 osób. Pierwszą statuetkę i tą godność wręczyliśmy dr Janowi Kulczykowi – poznańskiemu przedsiębiorcy, który dziś należy do światowej elity przedsiębiorców.
Ponadto otrzymali między innymi:
Roman Hauser – Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego,
Łucja Danielewski – poznańska poetka i tłumaczka,
Ryszard Danecki – poeta, dziennikarz i działacz kultury,
Agnieszka Duczmal – dyrygent i dyrektor orkiestry Polskiego Radia „Amadeusz”,
Andrzej B. Legocki – Prezes Polskiej Akademii Nauk w Warszawie,
Jan Węglarz – Prezes Oddziału PAN w Poznaniu, Laureat Polskiego Nobla,
Hanna Suchocka – Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej,
Tadeusz Maliński – prof., dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla,
Wiesław Rozłuski – pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych,
Jan Jerzyniak – wybitny rolnik, wieloletni dyrektor Kombinatu PGR,
O. Jan Góra – dominikanin,
Włodzimierz Łęcki – Wojewoda poznański w latach 1990 – 1997, senator RP,
Filip Bajon – reżyser filmowy,
Marek Ziółkowski – prof. UAM, wice marszałek Senatu RP,
Ryszard Grobelny – Prezydent Miasta Poznania.
Teresa Mokrzysz – przedsiębiorca,
Jan A. P. Kaczmarek – kompozytor, laureat Oskara za muzykę do filmu,
Tadeusz Zwiefka – dziennikarz telewizyjny, Poseł do Euro Parlamentu,
Henryk Mruk – ekonomista, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego,
Krystyna Łybacka – Poseł na Sejm RP,
Zdzisław Rozwalak – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w latach 1980-81,
Marek Jemielity – prof. Uniwersytetu Medycznego, kardiochirurg,
Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia,
Bronisław Marciniak – prof. Rektor UAM,
O. Eleuteriusz ST, Klimczak- franciszkanin, misjonarz w Kongo,
Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Kamila Wilczyńska – prof. Rektor Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu,
Celem projektu była próba odnowienie i upowszechnianie w polskim społeczeństwie idei pracy organicznej, rozumianej jako wszechstronna działalność na rzecz unowocześniania naszego państwa i naszego społeczeństwa, jako podejmowanie wyzwań nowej epoki cywilizacyjnej i kulturowej zmierzającej do integracji gospodarczej, naukowej i informacyjnej. Nowe czasy XXI wieku wymagają od nas takich wyzwań. Jeśli nie chcemy być na skrajach Europy. Mamy potencjał intelektualny i ludnościowy w Europie, żeby w niej stanowić ważne ogniwo rozwoju i postępu cywilizacyjnego.
Działaniem tym ukazujemy i promujemy te osoby jako wzorce osobowe postaci polskiego życia publicznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego. które w szczególny sposób zasługują dzisiaj na miano Liderów Pracy Organicznej. Osobistości te w uznaniu ich zasług i pracy są w specjalny sposób wyróżniane, przyznawanym przez Kapitułę Honorowego Hipolita, którym przewodniczą rektorzy wyższych uczelni z Wielkopolski.
Projekt ten realizujemy dzięki środkom wielu sponsorów.
Klub Młodych Pozytywistów
Towarzystwo, jako środowiskowa organizacja społeczna została powołana do upowszechniania i utrwalania ideałów pracy organicznej. Dlatego tak dużą uwagę przywiązujemy do pracy z młodzieżą oraz ich inspirowanie ideałami pracy organicznej, szacunkiem dla pracy wogóle i działalność dla wspólnego dobra. Tak zrodziła się idea powołania nieformalnego klubu Młodych Pozytywistów.
Projekt „Klub Młodych Pozytywistów” rozpoczęliśmy realizować w 2002 roku. Aktualnie w klubie jest zorganizowanych ponad 220 młodych osób. Wielu z nich już dziś pełni wiele ważnych funkcji zawodowych i społecznych. Praktyka potwierdziła, że wyróżnione osoby są wzorcem do naśladowania dla swych młodszych rodaków.
Celem tego projektu jest wyszukiwanie, wyróżnianie i zrzeszanie młodych, zdolnych i przedsiębiorczych osób, które mogą się poszczycić szczególnymi wynikami pracy i pozytywnym oddziaływaniem na środowisko. Ważnym kryterium jest być wrażliwym na drugiego człowieka. Grupa ta stanowi przyszłą elitę polskiej nauki, gospodarki, kultury i sztuki, ludzi twórczych, rozumiejących współczesny świat, mogących podjąć wyzwania nowej epoki, którzy przyczyniają się do odrodzenia polskiego pozytywizmu w nowoczesnej i nowatorskiej formie. Utworzenie interdyscyplinarnego środowiska młodej inteligencji twórczej przy Towarzystwie w ramach „Klubu Młodych Pozytywistów” jest przyjęte przez środowisko oraz samych młodych bardzo życzliwie.
Wnioski o nadanie medalu wraz ze stosownym dyplomem występować mogą organizacje i instytucje oraz osoby obdarzone mandatem społecznego zaufania a także sami laureaci tych nagród. Nie ma tutaj żadnej kapituły. Biuro towarzystwa jest tylko realizatorem woli osób rekomendujących.
Każdy z laureatów otrzymuje medal „Młodego Pozytywisty” oraz dyplom członka „Klubu Młodego Pozytywisty”. Klub Młodych Pozytywistów powołany przy Towarzystwie im. Hipolita Cegielskiego jest miejscem wzajemnego poznawania się jego uczestników, dyskutowania tematów nurtujących młodzież. Może być także miejscem tworzenia się nowych koncepcji społecznych, ekonomicznych, filozoficznych, naukowych. Klub Młodych Pozytywistów to również miejsce spotkań i nawiązywania kontaktów naszej młodzieży z wybitnymi osobistościami ze świata kultury, nauki, polityki i biznesu, osobistościami polskimi i zagranicznymi. Młodzi Pozytywiści są osobami, którzy odnieśli swój mały sukces zawodowy i stworzyli sobie perspektywę interesujących karier zawodowych i osobistych.
Klub Młodych Pozytywistów staje się miejscem kształtującym nowy styl młodych Polaków generacji XXI wieku.
Projekt sprawdził się w praktyce. Realizujemy go dzięki środkom wielu sponsorów.
Fundusz stypendialny
Projekt Funduszu Stypendialnego realizowany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego nawiązuje wprost do Towarzystwa Pomocy Naukowej założonego w Poznaniu przez dra Karola Marcinkowskiego. Jego następcą został Hipolit Cegielski. W trakcie ich wieloletniej pracy w Wielkopolsce prawie 2000 młodych ludzi otrzymało stypendia i pomoc materialną w zdobywaniu wiedzy. Ówcześni organicznicy wiedzieli, że przez edukację i zdobywanie wiedzy można lepiej żyć i dobrze służyć ludziom i Ojczyżnie.
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego rozumiejąc wyzwania XXI wieku, od chwili swego powstania wielką uwagę przywiązuje do problemu edukacji polskiej młodzieży i zapewnienia jej optymalnych warunków do wykorzystania młodym umysłom swego potencjału intelektualnego. Nawiązaliśmy bardzo merytoryczne relację z wszystkimi Poznańskimi uczelniami oraz ze szkołami noszącymi imię Hipolita Cegielskiego.
Fundusz Stypendialny jest projektem ogólnopolskim. Z funduszu może skorzystać student zdolny z niskimi dochodami zwłaszcza z regionów wiejskich i małomiasteczkowych.. Dziś możemy po ponad 10 letnim funkcjonowaniu funduszu stypendialnego nie ma takiego województwa, gdzie nie mielibyśmy swego stypendysty. To oni są naszymi młodymi ambasadorami upowszechniania postaci Hipolita Cegielskiego i pracy organicznej. To oni często społecznie prowadzą wykłady o Cegielskim i jemu podobnych. Tym samym promują Poznań i naszą Wielkopolskę.
Zarząd Towarzystwa przyznaje stypendia na wnioski samych studentom. Przyznajemy stypendia zdolnej i biednej młodzieży, którzy uzyskują dobre wyniki w nauce oraz wyróżniają się aktywnością społeczną na rzecz swojej uczelni i środowiska akademickiego. Każdy nasz stypendysta otrzymuje dyplom Stypendysty Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Dotychczas przyznano prawie 150 stypendiów.
Środki na Fundusz Stypendialny gromadzi się z: darów osób fizycznych oraz
wpłat i dotacji firm i innych podmiotów gospodarczych. Sporo środków finansowych pochodzi od darczyńców – osób fizycznych, którzy otrzymali od Towarzystwa medal czy statuetkę Hipolita. Ta forma gromadzenia środków bardzo się przyjęła w ostatnich latach. Około połowy środków na fundusz stypendialny pochodzi z tego źródła.
Europejski Magazyn Internetowy „EUROPARTNER”
Celem projektu jest poszerzanie platformy medialnej dotyczącej polskiego uczestnictwa w ogólnoeuropejskiej dyskusji o przyszłości Polski w Unii Europejskiej, kreowanie pozytywnego wizerunku Polski jako członka europejskiej wspólnoty ( po 1 maja 2004) oraz prezentację opinii i refleksji rodzących się w środowisku polskiej inteligencji, pracodawców, szeroko rozumianej sfery gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki środowiska wielkopolskiego.
Europejski Magazyn Internetowy „Euro Partner jest realizowany od początku 2003 roku, a przygotowywany był w roku 2002. Do chwili obecnej opublikowanych zostało już ponad 120 miesięcznych wydań Magazynu Euro Partner, w których zamieszczane były ważne, merytoryczne materiały autorskie, a także wypowiedzi, wywiady i eseje wielu wybitnych osobistości polskiego życia politycznego i gospodarczego, nawiązujące nie tylko do tematyki integracji europejskiej, ale również do innych zagadnień ekonomicznych i społecznych.. Wśród takich osobistości wymienić należy przede wszystkim: Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu RP, Przewodniczących sejmowych i senackich Komisji, Marszałka województwa wielkopolskiego, Wicepremierów i Ministrów, Wojewodów Wielkopolskich, Hierarchów Kościoła Katolickiego i wielu innych, w tym także osobistości zagraniczne.
W każdym wydaniu Magazynu Euro Partner są zawarte komentarze i opinie dotyczące Unii Europejskiej oraz stała rubryka edukacyjna pt. Słowniczek europejski. Ponadto Euro Partner na zasadzie wzajemnych uzgodnień na swoich stronach zamieszcza linki do głównych instytucji mających związek z Unią Europejską: UKIE, Sekretariatem Europejskim, UNIDO, z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, etc.
Środowisko poznańskiej nauki i praktyki gospodarczej wykorzystuje nasze medium do popularyzacji wyników naukowych oraz osiągnięć praktycznych. W pewnym stopniu nasze mediów jest opiniodawcze w wielu obszarach naszego życia społeczno-zawodowego oraz kulturalno zawodowego.
Na łamach Euro Partnera prowadzimy dział „Ludzie Miesiąca”. Są tam zamieszczane sylwetki osobistości, które w sposób szczególny wyróżniły się w swoim zawodzie oraz są osobami które w swym postępowaniu są wzorcami do naśladowania przez innych. Od samego początku dbamy aby zachować pełen parytet między kobietami a mężczyznami. Od sierpnia 2003 roku do maja 2013 roku godność „Człowiek Miesiąca” otrzymało 118 osób. Specjalnie zapraszam na strony Euro Partnera, aby zapoznać się z naszymi laureatami.
Redaktorem naczelnym od samego początku jest redaktor Jerzy Gołębiewski. To tytan pracy. Dziękuję jemu za zaangażowanie i konsekwencję w redakcyjnej misji promocji pracy organicznej oraz Wielkopolski i Poznania, a także osób, które nie zawsze zostaną zauważone w innych mediach.
Promocja produktów i usług w ramach konkursu
„Dobre bo Polskie” oraz „Najlepsze w Polsce”
Celem projektów jest wyróżnianie i promocja wszystkich produktów i usług świadczonych przez firmy z krajów Unii Europejskiej cieszących się największym uznaniem konsumentów w Polsce poprzez przyznanie certyfikatu Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług – godło „NAJLEPSZE W POLSCE” (THE BEST IN POLAND). Do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku prowadziliśmy konkurs promocyjny pod nazwą „Dobre bo Polskie”.
Prawo do oznaczania tym godłem wyróżnianych produktów i usług przyznawane jest przedsiębiorstwom, zakładom i firmom, które uzyskały największą liczbę głosów oddanych przez konsumentów. Organizatorzy konkursu publikują w prasie, radiu, telewizji i Internecie informację o rozpoczęciu kolejnej edycji konkursu wraz z zaproszeniem do głosowania. Używanie godła promocyjnego do celów handlowych jest odpłatna. Środki finansowe są przeznaczane na działalność statutową Towarzystwa i realizację stałych programów naszej organizacji. Organizacje społeczno – kulturalne, edukacyjne i sportowe oraz media lokalne otrzymują to logo bezpłatnie. Muszą jednak spełnić określone warunki przez organizatorów.
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, jako inicjator konkursu prowadzi rejestr firm, produktów i usług nagrodzonych tym godłem, przygotowuje dla laureatów konkursu certyfikaty i statuetki Hipolita oraz jest głównym organizatorem uroczystości podsumowania konkursu. Towarzystwo na własnej stronie internetowej WWW.najlepsze-w-polsce.pl zamieszczamy wykaz laureatów poszczególnych edycji konkursu i może dodatkowo według uzgodnionych warunków zapewnić im promocję.
Przed wejściem do Unii Europejskiej Towarzystwo realizowało ten projekt pod nazwą „Dobre bo Polskie”. To poprzednie logo było pierwszym godłem promocyjnym wdrażanym w początkach 1992 roku przez Wielkopolską Fundację Żywnościową, którą kierowałem, a wcześniej ją organizowałem. Pierwszym aktywnym medialnym partnerem była Gazeta Poznańska, póżniej Oddział Telewizji w Poznaniu i Radio Merkury. Firmy, które kilkakrotnie były zgłaszane przez konsumentów mogły otrzymać statykę Hipolita – tzw. Hipolita Gospodarczego.
Od początku naszej działalności do końca 2012 roku w ramach Konkursu Produktów przyznaliśmy i wręczyliśmy 1.026 certyfikatów oraz 101 statuetek Hipolita gospodarczego. Konkurs usług realizujemy od 2000 roku. W ramach tego konkursu wręczyliśmy 668 certyfikatów i 71 Hipolitów. Laureaci certyfikatów bardzo życzliwie wypowiadają się o promocji produktów i usług poprzez te konkursy.
Wspieranie akcji charytatywnej „Milion Rupii dla O. Mariana Żelazka”
Zimą 2002 roku dowiedzieliśmy się z mediów i zaprzyjaźnionych poznańczyków, że Hindusi wystąpili do kapituły Pokojowej Nagrody Nobla o przyznanie misjonarzowi Werbiście O. Marianowi Żelazek tej wyróżniającej się w świecie nagrody. Kilka tygodni póżniej polscy politycy i parlamentarzyści skierowali podobny wniosek. Wśród sygnatariuszy był Tadeusz Mazowiecki – I premier III RP. Dla nas Wielkopolan była to radosna wiadomość, bowiem O. Marian Żelazek urodził się w Palędziu pod Poznaniem.
Nie do końca wierzyłem w sukces przyznania O. Marianowi Pokojowej Nagrody Nobla. Życzyliśmy wszyscy tego sukcesu, ale … Dlatego namówiłem zarząd Towarzystwa, abyśmy podjęli się zbiórki pieniędzy w ramach akcji „Milion Rupii dla O. Mariana Żelazka”. W sukurs naszej akcji przyszła redakcja Głosu Wielkopolskiego promując okresowo naszą akcję.
W kilka miesięcy zebraliśmy ponad 80.000 zł . To stanowiło ten milion rupii. Na urodziny O. Mariana w dniu 30 stycznia 2003 poinformowaliśmy go o zrealizowanym projekcie. Pieniądze przychodziły jeszcze w kolejnych latach 2003 i 2004. Wszystkie te pieniądze przekazywaliśmy Ojcu Marianowi podczas Jego wizyt w Towarzystwie. Ten dar powiększaliśmy o środki indywidualne osób uczestniczących w spotkaniach. O. Marian środki te przekazał na rozbudowę świątyni Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej oraz na rozbudowę szkoły dla trędowatych w Purii oraz studni wody pitnej w biednych dzielnicach.
Ważnym wydarzeniem było wysłanie ekipy filmowej do Indii, do miejsca pracy Ojca Mariana. Szefem grupy filmowców był Marcin Januszkiewicz. Film zrealizowany dla potrzeb szkół został sfinansowany ze środków Starostwa Poznańskiego i wybitnie życzliwego starosty Jana Grabkowskiego i przy wsparciu Towarzystwa im. H. Cegielskiego. Poprzez ten film chcieliśmy upowszechnić i
docenić ogromny wkład wielkopolskiego misjonarza – werbisty Ojca Mariana Żelazka w niesieniu humanitarnej pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom indyjskiego stanu Orisa.
Z tej okazji Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wydało okolicznościowy medal poświęcony O. Marianowi oraz Jego Statuetkę, które dziś są w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu i w Muzeum Historii Miasta Poznania. Autorem projektu i wykonawcą obu dzieł był Krzysztof Jakubik – ceniony poznański rzeźbiarz.
Ponadto kapituła Towarzystwa przyznała O. Marianowi statuetkę Złotego Hipolita Cegielskiego i godność „Wybitna Osobistość Pracy Organicznej”. Wręczenie nagrody nastąpiło w Pałacu Arcybiskupim w obecność JE ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego oraz dr. Wandy Błeńskiej misjonarki świeckiej z Afryki .
Medale „Labor Omnia Vincit”
Towarzystwo chcąc dać wyraz uznania, szacunku i podziękowania dla osób szczególnie zaangażowanych w krzewienie idei pracy organicznej oraz w działalności charytatywnej i pomocy drugiemu człowiekowi ustanowiło w 2005 roku: Srebrny I Złoty Medal „Labor Omnia Vincit” –„Praca wszystko zwycięża”.
Medale przyznajemy osobom krajowym, jaki i zagranicznym. Łącznie w latach 2005 – 2012 zarząd Towarzystwa przyznał 808 medali w tym 63 złote i 745 srebrnych. Wśród naszych laureatów są wybitni regionaliści, działacze organizacji poza rządowych, ludzie z różnych zawodów, naukowcy, ludzie edukacji, kultury, sztuki i kościoła, a także polityki. Ostatnia grupa zawodowa jest najmniej reprezentowana.
Nagrodzonym może zostać osoba, który wyróżnia się w swoim środowisku zawodowym wzorowym postępowaniem i realizowaniem idei pracy organicznej. Zgłaszającymi do nagrody są osoby publicznego zaufania oraz sami laureaci. To gwarantuje wysoki poziom składu laureatów naszych medali.
Pomnik Hipolita Cegielskiego
Towarzystwo podjęło inicjatywę budowy pomnika w 2005 roku. Otrzymaliśmy zgodę władz miasta i lokalizację wskazaną przez Prezydenta Miasta Ryszarda Grobelnego w samym centrum Poznania. Autorem projektu był prof. ASP Krzysztof Jakubik, znany i ceniony polski rzeźbiarz. Realizacja projektu /od pomysłu po realizację/ trwała prawie 5 lat. Wybudowaliśmy pomnik Hipolita Cegielskiego ze składek osób fizycznych oraz firm i organizacji. W projekcie uczestniczyło 1325 osób i firm. Był to największy obywatelski projekt społeczny po II wojnie światowej w Poznaniu i Wielkopolsce, gdzie tak dużo osób wsparło swoimi osobistymi środkami takie przedsięwzięcie. Dziękuje przedsiębiorcom, którzy wsparli budowę pomnika swemu Wybitnemu Potomkowi Poznańskiego Biznesu. Dopiero po 141 latach od Jego śmierci Wielkopolanie spłacili moralny dług wobec Wybitnego Polaka.
Komitetowi Honorowemu przewodniczył – Ryszard Grobelny Prezydent Miasta Stołecznego Poznań. Natomiast Patronat Honorowy objął Waldemar Pawlak – Wice Premier i Minister Gospodarki. Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczyłem osobiście.
Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpiło 19 września 2009 roku w bardzo uroczysty sposób z udziałem licznie zgromadzonej młodzieży oraz mieszkańców Poznania.
Więcej informacji: WWW.pomnik-hipolita-cegielskiego.pl
Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego
Po udanej realizacji budowy pomnika Hipolita Cegielskiego, środowisko osób związanych z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego zwróciło się do mnie, aby Towarzystwo podjęło się budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego. Idea obywatelska wspaniała, ale byłem zmęczony realizacją poprzedniego projektu. W 2011 roku przystąpiliśmy jako Towarzystwo do działań po ponad rocznych przygotowaniach, zbieraniu opinii i uwag , rozmowach, konsultacjach oraz sondowaniu opinii społecznej mieszkańców Poznania.
W 2011 roku Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o lokalizacji Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w przestrzeni miasta. W 2012 roku uzyskaliśmy lokalizację wskazaną przez Towarzystwo. Pomnik będzie usytuowany przed Akademią Muzyczną noszącą imię Ignacego Jana Paderewskiego, przy ulicy Świętego Marcina.
Aktualnie zbieramy środki finansowe na realizację pomnika. Na koniec kwietnia 2013 roku wpłaty dokonało ponad 970 firm, organizacji i osób fizycznych. Wszystko wskazuje, że ten pomnik wesprze finansowo około 2.000 osób fizycznych i prawnych. To nasze marzenia, ale mogą być zrealizowane. Wszystko zależy od szczodrości Wielkopolan.
W lutym 2013 zakończył się konkurs na wykonanie Pomnika. Niestety nie zdołaliśmy wybrać do realizacji żadnej pracy.
Pomnik chcemy odsłonić w maju 2015 roku w 155 rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Przewodniczącym Komitetu Honorowego Budowy jest Adam Szejnfeld – poseł RP. Ja przewodniczę Komitetowi Organizacyjnemu budowy. Więcej informacji: WWW. pomnik- paderewskiego.pl
Obchody 200.lecia urodzin Hipolita Cegielskiego
Do obchodów przygotowywaliśmy się już w 2012 roku. Prowadziliśmy szereg rozmów i dyskusji na temat obchodów rocznicy urodzin naszego Patrona. Wszystko to zaowocowało wieloma decyzjami:
· Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2013 – Rokiem Hipolita,
· Sejmik Województwa Wielkopolskiego też ustanowił Rok Hipolita,
· Burmistrz i Rada Miasta Trzemeszno też ustanowiło Rok Hipolita dla swej gminy,
· Ochotnicza Straż Pożarna w Ławkach, w miejscu urodzenia Hipolita też podjęli swoją uchwałę o upamiętnieniu dwustu stulecia urodzin naszego Patrona.
Patronat honorowy nad uroczystościami 200.lecia urodzin Hipolita Cegielskiego objął Janusz Piechociński Wice Premier i Minister Gospodarki. Przewodniczącym Komitetu Honorowego został Marek Wożniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Komitetowi Organizacyjnemu ja przewodniczę.
Inaugurację Roku Hipolita rozpoczęliśmy uroczystą mszą św. w Katedrze Poznańskiej. Mszy Św. przewodniczył ks. arcybiskup dr Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański. W dniu 12 stycznia 2013 roku odbyła się konferencja naukowa NT „Hipolit i Jego Dzieło” z inicjatywy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie i naszego Towarzystwa. W tym samym dniu prawnuczka Hipolita – Zofia Cegielska – Doerffer otwarła wystawę poświęconą Hipolitowi w Muzeum Narodowym Rolnictwa.
W dniu 1 lutego 2013 roku odbyła się projekcja nowego filmu o Hipolicie w reżyserii Jacka Kubiaka. Film ten powstał z inicjatywy Towarzystwa, przy dużym wsparciu Wydawnictwa Miejskiego w Poznaniu, Zakładów H. Cegielski Poznań SA, Wielkopolskiej Spólki Gazownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego
Każdego tygodnia informują nas szkoły, rózne organizacje społeczne o podejmowanych inicjatywach i działaniach. Dziękujemy im za aktywność i pamięć o Wybitnym Polaku – Hipolicie Cegielskim.
Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka podjął decyzję o emisji trzech monet z wizerunkiem Hipolita Cegielskiego. Emisja nastąpi w IV kwartale 2013 roku.
Rozpoczęliśmy ponownie poszukiwania prochów naszego Patrona. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęła prof. Hanna Koćka – Krenz z UAM. Może najnowsze metody badawcze pozwolą nam na identyfikacje prochów Hipolita Cegielskiego.
Po zakończeniu Roku Hipolita wydamy okolicznościowe wydawnictwo poświęcone Naszemu Patronowi.
Inne inicjatywy
Ważnym ogniwem naszej działalności jest współpraca ze szkołami noszącymi imię Hipolita Cegielskiego. Aktualnie jest 12 szkół noszące to imię.
Współpracujemy także ze szkołami i innymi organizacjami społecznymi, które za swą aktywną działalność otrzymały statuetkę lub popiersie Hipolita Cegielskiego od naszego Towarzystwa.
Współpracujemy z firmą H Cegielski – Poznań SA oraz z innymi, które w swej nazwie mają imię Cegielski lub posiadają przyznane statuetki Hipolita jako nagrody w Konkursach „Dobre bo Polskie” oraz „Najlepsze w Polsce”.
Ponadto prowadzimy szkolenia specjalistyczne dla wybranych przedsiębiorców. Jesteśmy organizatorami lub współorganizatorami konferencji gospodarczych i naukowych.
Współpracujemy z przedstawicielami świata nauki, kultury i gospodarki oraz religii. Z tych środowisk rekrutują się członkowie naszego Towarzystwa.
Działalność Towarzystwa prowadzona jest społecznie. Mamy sporo wolontariuszy, którzy wspomagają naszą działalność merytoryczną. Jesteśmy organizacją cenioną nie tylko w Wielkopolsce, gdzie mamy swą siedzibę, lecz w całej Polsce oraz w niektórych krajach europejskich.
Podsumowanie
My Wielkopolanie zawsze charakteryzowaliśmy się wysokim poziomem cnót obywatelskich. Poczucie obowiązku, odpowiedzialność za słowa i czyny, punktualność, gospodarność, rzetelność i uczciwość to jedne z najważniejszych cnót, które w ostatnich dziesiątkach lat zostały poważnie nadszarpnięte także w Wielkopolsce. Musimy, więc wracać do korzeni cnót obywatelskich. To one decydują o klimacie wzajemnego zaufania oraz społecznych relacjach między ludźmi. W nich, bowiem przejawia się dbałość o dobro wspólne, o interes społeczny, niekoniecznie materialny.
W swej historii mamy w Wielkopolsce piękne wzorce osobowe do naśladowania, począwszy od końca XVIII wieku do czasów współczesnych. To one dawały przykład dbałości o dobro wspólne. Próbujmy je naśladować. Każdy we własny sposób, ale czyńmy to już od zaraz, bez nakazu, z własnej nieprzymuszonej woli. W ten sposób możemy zmieniać siebie, Wielkopolskę i Polskę.
dr Marian Król
Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
Fot. Ryszard Galowski