105. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze (ZDJĘCIA)


Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej. W piątek na skwerze marszałka Ferdynanda Focha przypomniano o tamtym wydarzeniu.

105. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze

– Spotykamy się w miejscu szczególnym, w którym pielęgnujemy pamięć o marszałku Fochu – osobie niezwykle zasłużonej dla Polski, ale również dla Poznania i Wielkopolski. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu traktat rozejmowy z Trewiru uwzględnił sukces Powstania Wielkopolskiego i uznał nasz region, jako część odrodzonej Polski. Było to dla nas niezwykle ważne, bo miało zakończyć walki, ale również określało linię demarkacyjną pomiędzy Polską a Niemcami – powiedział Stanisław Tamm, sekretarz miasta Poznania.

– Powstanie Wielkopolskie to nie tylko wysiłek, determinacja i waleczność Wielkopolan, ale też sprzyjające okoliczności międzynarodowe. To m.in. wsparcie, jakiego udzieliły nam Stany Zjednoczone, ale również zaangażowanie marszałka Focha. W traktacie podpisanym w Trewirze uznano wysiłek Powstańców, jako część wysiłku państw sprzymierzonych. Od tej pory Niemcy nie mogli mówić, że jest to ich wewnętrzna sprawa i nie podlega negocjacjom międzynarodowym – mówił Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz