Żywieniowe porady na Święta!


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, postanowiliśmy zapytać Pana Sławomira Kulę, dietetyka z zaprzyjaźnionej poradni Świat Odżywiania o jego opinię na temat tzw. „świątecznego obżarstwa”. Przeczytaj wywiad a poznasz odpowiedzi na ważne, żywieniowe pytania, również istotne dla Twojego dziecka!

Ile i co dzieci powinny zjeść podczas Świąt?

Osobiście nie jestem dietetycznym konserwatystą i uważam, że dzieci spokojnie mogą spożywać świąteczne potrawy, zachowując przy tym umiar. Największym ograniczeniom należy poddać słodycze i wypieki świąteczne oraz najbardziej ciężkostrawne dania: potrawy smażone; potrawy zawierające kapustę i grzyby.

Czym może szkodzić nadmierne jedzenie podczas Świąt?

Nadmierne jedzenie podczas Świąt przede wszystkim może skończyć się dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak: uczucie pełności, przelewania, odbijanie, zgaga, ból brzucha, gazy, biegunki, zaparcia. Zazwyczaj są to skutki pojawiające się dość szybko, a warto jeszcze wspomnieć o czymś, co możemy zauważyć po czasie – wzrost masy ciała. Jest to także dość trudny okres dla cukrzyków, którzy mogą mieć problemy z hiperglikemią (wysokim poziomem glukozy we krwi).

Ile kalorii mają poszczególne potrawy wigilijne?

Bardzo dużo zależy od formy przygotowania danej potrawy i kuchennych nawyków (np. podgrzewanie z dodatkiem tłuszczu zwiększa kaloryczność), ale uśredniając podam kilka przykładów:

  • Pierogi z kapustą i grzybami (1 sztuka, ok. 40 g) – 70 kcal
  • Barszcz czysty (1 porcja, ok. 200 ml) – 30 kcal, ale do tego należy doliczyć uszka o kaloryczności podobnej do pierogów (100 g – 175 kcal)
  • Śledź w oleju (1 porcja, ok. 50 g) – 150 kcal
  • Ryba po grecku (1 porcja, ok 150 g) – 110 kcal
  • Karp smażony (1 porcja, ok. 130 g) – 300 kcal
  • Makowiec (1 porcja, ok. 50 g) – 170 kcal
  • Piernik (1 porcja, ok. 50 g) – 190 kcal​

Jak w czasie Świąt możemy spalić nadmiar kalorii?

Przede wszystkim warto zadbać o jakąkolwiek aktywność fizyczną, by święta nie skończyły się przesiadaniem się z krzesła, od stołu na fotel, przed TV. Świetnie sprawdzą się spacery, nordic walking, jazda na łyżwach, bieganie, basen.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy  portalu i dwutygodnika „Nasz Głos Poznański” z Akademią Piłkarską Reissa, która zaliczana jest do najlepszych szkółek piłkarskich w Polsce.

Dodaj komentarz