Zwierzyniecka odzyskuje dawną świetność


Dobiegają końca prace drogowe przy przebudowie ulicy Zwierzynieckiej oraz odcinka ulicy Kraszewskiego wraz z przyległymi skrzyżowaniami ulic: Sienkiewicza, Gajowej, Szamarzewskiego i Prusa.

Na terenie dawnej zajezdni przy ul. Gajowej powstaje nowe osiedle. Pierwsze budynki postawione zostały  w sąsiedztwie ulicy Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. Pod następne przygotowywany jest teren. Nowe budynki, nowoczesne – przez co wyróżniają się na tle pobliskich secesyjnych kamienic – swą wysokością idealnie są wkomponowane w sąsiednią zabudowę.

Eleganckiego wyglądu nabrała ul. Zwierzyniecka. Mimo, że prowadzone są tam nadal prace drogowe i instalacyjne przy zakładaniu nowej trakcji  tramwajowej, to już widać, jak ta – jeszcze pół roku temu mocno zaniedbana ulica zmieniła wygląd.  Zniknęła stara zniszczona kostka brukowa na rzecz asfaltu, ułożone zostało ciche torowisko, powstały ścieżka dla rowerów i nowe chodniki (po poprzednich trudno było spacerować – tak były zniszczone).

Spodziewać się można, że ulica Zwierzyniecka na nowo ożyje, zwłaszcza że przy niej powstaje nowe osiedle, od blisko półtora wieku w jej sąsiedztwie jest stary park, plac zabaw i ogród zoologiczny. Sam trakt, a więc wspomniana  ulica Zwierzyniecka,  był dla Poznania bardzo ważny pod względem komunikacyjnym.  Stąd  już w 1848 roku przyjeżdżały i odjeżdżały pierwsze pociągi do Szczecina. Tam zbudowany był pierwszy dworzec kolei  żelaznej stargardzko-poznańskiej. Przy ul. Zwierzynieckiej i Gajowej funkcjonowała od 1880 r. do 2010 r. zajezdnia tramwajowa, w której wpierw – przez 18 lat – garażowały wagony konne i były tam stajnie dla koni, a od 1898 r. wyjeżdżały i  zjeżdżały tramwaje elektryczne. Po przebudowie ulicy Zwierzynieckiej na szczęście zachowane zostały rozjazdy wraz z torem do dawnej bramy głównej zajezdni przy ul Gajowej. Zabytkowe tramwaje linii „0” po dłuższej przerwie nadal będą odjeżdżać w trasę także z tego miejsca.

Pod koniec sierpnia  zostanie wznowiony ruch tramwajów linii 2 w ulicy Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. Dotąd przez wiele miesięcy jeżdżą objazdem – ulicą Dąbrowskiego i Roosevelta. Pasażerowie tej linii otrzymają wygodne przystanki u zbiegu ulicy Zwierzynieckiej z Kraszewskiego, jak również przy ulicy Zeylanda.

Wcześniej, bo już 14 sierpnia na swoją dawną trasę, czyli w ul. Kraszewskiego wrócą autobusy linii 64, które teraz kursują  objazdem przez ul. Dąbrowskiego i Kaponierę. Więcej na ten temat czytaj tutaj: Linia autobusowa 64 wraca na stałą trasę.

Czytaj także:

Jeżyce przejezdne od 14 sierpnia

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz