Zobacz dzieła malarza Powstania Wielkopolskiego


Biblioteka Raczyńskich zaprasza w poniedziałek, 8 stycznia 2018 roku, do Galerii Atanazego przy pl. Wolności 19 na otwarcie wystawy „Leon Prauziński, malarz Powstania Wielkopolskiego”. Na wystawie zostaną pokazane zupełnie nieznane obrazy olejne, akwarele, szkice oraz niezwykle ciekawe zdjęcia dawnego Poznania pochodzące z kolekcji rodziny i przyjaciół artysty. Początek wydarzenia o godz. 18:00.

Leon Prauziński, który żył w latach 1895-1940, pomimo aktywności na wielu polach, dziś znany jest przede wszystkim jako autor wydanych na początku lat 30. pocztówek przedstawiających sceny z Powstania Wielkopolskiego. Powielane w tysiącach egzemplarzy i reprodukowane w setkach publikacji, tworzą zbiorową pamięć o tamtych dniach. I choć rzeczywiście powstanie, w którym sam czynnie uczestniczył, było często podejmowanym przez niego tematem, to nie wyczerpuje jego twórczości. Z pasją malował i rysował ulubione przez siebie konie, ilustrował książki i czasopisma, a nawet był autorem jednego z pierwszych polskich komiksów.

Wszystkie te obszary zostaną zaprezentowane na  wystawie w Bibliotece Raczyńskich. Jej trzon będą stanowiły udostępnione przez rodzinę artysty obrazy i rysunki, archiwalne zdjęcia, a także materiały ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich. Wystawa będzie czynna  do 16 lutego 2018 roku, a wstęp jest bezpłatny.

Dodaj komentarz