Zastanawiasz się nad kupnem nowego mieszkania od dewelopera? Co powinieneś wiedzieć?


Na wybór firm deweloperskich nie możemy narzekać. Kupując nowe mieszkanie chcemy wybrać jak najlepiej. Przede wszystkim, żeby mieszkanie spełniało nasze oczekiwania, żeby było dobrze usytuowane, żeby okolica była ładna i sąsiedzi mili. Oczywiście, żeby koszty finansowe nie odbiły się mocno na naszych portfelach. Czasami za bardzo dajemy ponieść się emocjom i aspektom wizualnym, zapominając kluczowych kwestiach.

Stan deweloperski a mieszkanie w systemie „pod klucz”

Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera musimy zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami.  Przede wszystkim, pojęcie stan deweloperski jest dość niejednoznaczne, dlatego z jego pełnym zrozumieniem niejedna osoba ma kłopot. Mówiąc najprościej to wybudowane mieszkanie, ale bez wykończenia. Co może zawierać lokal w stanie deweloperskim? Może zawierać wszystkie media, czyli instalacje, grzejniki, okna, parapety, drzwi, a ściany mogą być pomalowane jedną warstwą. Tutaj oczywiście wszystko zależy od umowy z deweloperem. Trzeba przede wszystkim dokładnie ją przeczytać, przeanalizować i w razie wątpliwości wszystko skonsultować z firmą deweloperską. Należy pamiętać także, że cena surowego stanu deweloperskiego będzie znacznie niższa niż gotowego mieszkania.

Tutaj należałoby omówić także drugą opcję kupna mieszkania od dewelopera, czyli w systemie „pod klucz”. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Lokal „pod klucz” oznacza gotową wersję mieszkania, jedynie bez umeblowania. Kuchnia i łazienka są już wyposażone. Jednak tutaj możemy także spotkać się z różnymi wariantami takiego wykończenia. Może być na przykład w wersji podstawowej albo bardziej rozbudowanej. Wszystko zależne jest od umowy z deweloperem. Oczywiście za mieszkanie „pod klucz” będziemy musieli zapłacić zdecydowanie więcej niż w stanie deweloperskim. Nie możemy także wprowadzić wielu zmian, po prostu jeśli gotowe podoba nam się i odpowiada naszemu gustowi warto się zdecydować i oszczędzić czasu i energii na jego projektowanie. Jednak czasem chcemy, aby nowe mieszkanie było jak najbardziej „nasze” – wtedy zdecydowanie polecamy stan deweloperski.

Przykładowe inwestycje deweloperów

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem nowego mieszkania od dewelopera, zwróć uwagę nie tylko na aspekty wizualne, lecz także na materiały wykończeniowe zarówno mieszkania, jak i bloku. Dowiedz się więcej o firmie deweloperskiej i zapytaj o wszystkie szczegóły dotyczące budowy budynków mieszkalnych.

Jako przykład, możemy prześledzić inwestycję dewelopera Red Co. Firma oferuje nowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu położone w spokojnej i zielonej okolicy blisko pięknego rezerwatu przyrody Żurawiniec. Lokale wyposażone są w przestronne balkony i zlokalizowane w dobrej lokalizacji, blisko centrum. Nawet jeśli nie planujesz kupna mieszkania, w którym chcesz spędzić resztę życia, takie mieszkanie z pewnością będzie ci łatwo wynająć lub sprzedać.

Artykuł powstał przy współpracy z deweloperem Red Co.

Dodaj komentarz