Zakup pierwszego sprzętu narciarskiego – w co należy się wyposażyć


Narciarstwo to wspaniały sport, który pozwala nam mimo niesprzyjającej pogody i panującego zimna wyruszyć z domu i być aktywnym fizycznie. Często po pierwszych krokach w wypożyczonym sprzęcie decydujemy się na zakup własnego, by móc jeździć bez ograniczeń, w odpowiednio dopasowanych butach i znacznie bardziej komfortowo. Co więc może zaoferować nam sklep narciarski i czego należy w nim szukać?

Na początek – narty

Przed zakupem swojej pierwszej pary desek powinno się przemyśleć, do jakich celów planuje się ich używać. Prześledź w pamięci swoje ulubione trasy, czy bardziej cieszy Cię klasyczny zjazd, slalom, czy w przyszłości planujesz zjechać z ustalonych tras i podążać własnymi ścieżkami. Świeżego puchu oczywiście nie polecamy osobom początkującym, jednak w przyszłości warto spróbować swych sił we freeride. Gdy już dokładnie przemyślisz, jakie trasy Cię interesują, wyspecjalizowany sprzedawca z pewnością będzie wiedział, jakie modele powinien Ci polecić.

Buty doskonałe

Obuwie narciarskie wybiera się nie tylko pod kątem celu i wybranych desek, lecz także zwracając uwagę na komfort noszenia. Obecnie sklepy narciarskie wyposażone są w technologie ułatwiające znalezienie swojego „ideału”, jednak nie w każdym można spotkać się z takimi maszynami. Gdy buty są odpowiednio dobrane do użytkownika nie powodują ucisku, pozwalają na dłuższą, wygodniejszą jazdę, a przede wszystkim zapewniają odpowiednią kontrolę nad nartą, dlatego w tym przypadku dopasowanie jest kluczowe. Konieczne może stać się przymierzenie kilku par oraz spędzenie w nich jakiegoś czasu, by móc lepiej określić ewentualne punkty ucisku oraz możliwość ich dopasowania za pomocą ciepła.

Kije narciarskie

W tej kategorii przeważają modele wykonane z lekkiego, elastycznego aluminium, w wyższej półce cenowej można znaleźć propozycje karbonowe. Specjalista w sklepie narciarskim z pewnością poleci modele dopasowane do stylu jazdy, jak i do kolorystyki całego zestawu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, czy uchwyty posiadają automatycznie wypinające się paski. Taka technologia nie podnosi znacznie kwoty, jaką zainwestujemy w cały zestaw, a uchroni użytkownika przed mocniejszym poobijaniem w razie upadku.

Ochrona głowy i oczu

Choć w naszym kraju nie ma obowiązku noszenia kasku przez osoby dorosłe, my taką ochronę polecamy niezależnie od wieku i uprawianego sportu. Możemy odpowiadać tylko za siebie, nigdy nie wiemy, jaka sytuacja może się zdarzyć, a czasem wystarczy z pozoru mała przewrotka, by stała się tragedia. Gogle nie tylko chronią oczy przed mroźnym, lecącym prosto w oczy wiatrem, lecz także przed szkodliwym promieniowaniem UV, czy odbitym od śniegu słońcem. Dzięki nim można rozluźnić oczy oraz dostrzec więcej – odpowiedni kontrast soczewek pozwoli nam na zauważenie nierówności, czy szybszą reakcję na przemieszczającą się w naszym kierunku osobę. Kask i gogle można kupić osobno, można również wybrać model łączący obie te rzeczy. Zakupu najlepiej dokonać w stacjonarnym sklepie narciarskim, dzięki czemu istnieje możliwość przymiarki licznych modeli i znalezienia tego najwygodniejszego i najlepiej dopasowanego.

Specjalistyczna odzież

Rozpoczynając od bielizny, na kurtce i spodniach kończąc – każdy element, jaki na siebie założymy na stok, stanowi o naszym komforcie i dłuższym zachowaniu temperatury ciała. Odzież termoaktywna tworzona jest tak, by utrzymywać ciepło przy skórze, jednocześnie odprowadzając wilgoć na zewnątrz, błyskawicznie wysychając i nie dopuszczając wody pod materiał. Sama bielizna pod zwykłą kurtką nic nie zmieni, ponieważ górne warstwy nie będą oddychały i odprowadzały wilgoci. Jako drugą warstwę warto wybrać polar lub bluzę wykonaną z materiału technicznego. Odpowiednia kurtka dla narciarza będzie posiadała dopasowany krój i sięgała nie dalej, niż do bioder – w przeciwieństwie do modeli snowboardowych, na nartach należy mieć pełną swobodę ruchów w obrębie nóg i nie ma konieczności siadania na śniegu w celu wypięcia się z wiązań. Kurtka i spodnie powinny być wyposażone w membranę (im wyższe będą jej parametry tym lepiej) oraz ocieplinę lub izolację, która pozwoli na dłuższe zachowanie ciepła. Rękawice również należy wybierać patrząc na parametry membrany, można zdecydować się także na model z oddzielaną podszewką, która posłuży w cieplejsze dni samodzielnie.

Pierwsza wizyta

Zakupy w sklepie narciarskim dla początkującej osoby mogą wiązać się ze stresem, jednak nie ma czym się denerwować. Specjalista nie tylko pomoże dobrać Ci odpowiedni sprzęt i akcesoria ale też udzieli Ci rad i odpowie na wszelkie pytania związane z tą dziedziną sportu. Warto więc nieco przygotować się do swojej pierwszej wizyty, a następnie zaufać ekspertom, by na stoku móc się w pełni zrelaksować i czuć maksymalny komfort.

Fot. Materiały Prasowe

Dodaj komentarz