Zaduszki Mikołajczykowskie w Poznaniu


Mszą świętą w kościele pw. św. Wojciecha uczczono w stolicy Wielkopolski 46. rocznicę śmierci byłego premiera i prezesa PSL Stanisława Mikołajczyka. Uroczystości miały miejsce w sobotę, 8 grudnia, w ramach tradycyjnych Zaduszek Mikołajczykowskich.

Następnie uczestnicy liturgii przeszli na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie składali kwiaty na grobie Cecylii i Stanisława Mikołajczyków. W imieniu samorządu powiatu poznańskiego wiązankę kwiatów złożył Starosta Poznański, Jan Grabkowski.

Uroczystości zakończyły się seminarium naukowym, podczas którego omawiano rolę jaką odegrał Stanisław Mikołajczyk dla ruchu ludowego i historii Polski.

Stanisław Mikołajczyk (1901-1966) był polskim politykiem, posłem na Sejm II RP. Od 1943 do 1944 roku był premierem rządu emigracyjnego, a w latach 1945-1947 pełnił funkcję wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W 1945 r. został prezesem PSL. Dwa lata później, zagrożony aresztowaniem, musiał uciekać do USA.

Zmarł na emigracji w Waszyngtonie. Prochy Stanisława Mikołajczyka oraz jego żony zostały sprowadzone 2 czerwca 2000 r. do Polski i dwa dni później pochowane na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu znajduje się również pomnik Stanisława Mikołajczyka.

Tomasz Skupio

Dodaj komentarz