Jeżyce przejezdne od 14 sierpnia


Przebudowa ulicy Kraszewskiego w Poznaniu dobiega końca – 25 sierpnia zaplanowano oddanie do użytku wszystkich remontowanych pobliskich ulic.

Mamy dobrą wiadomość zarówno dla mieszkańców Jeżyc, jak i całego Poznania. W ostatnim tygodniu sierpnia zgodnie z planem i wcześniejszymi zapewnieniami zakończona zostanie trwająca niemal rok przebudowa ulic Kraszewskiego wraz ze skrzyżowaniami z ulicami Sienkiewicza i Szamarzewskiego oraz Jackowskiego, a także ulicy Zwierzynieckiej do wysokości ul. Prusa.

Natomiast w najbliższy poniedziałek – 14 sierpnia oddana zostanie do użytku kołowego ulica Kraszewskiego wraz z ulicą Szamarzewskiego i Sienkiewicza. Do czasu ukończenia całości przebudowy niedostępny dla ruchu pieszego będzie jedynie część chodnika od strony zachodniej ul. Kraszewskiego tj. przebiegającego wzdłuż nowopowstającego budynku inwestycji Zajezdnia Poznań.

W ciągu ostatniego roku w ramach umowy partycypacyjnej z miastem Poznań poza chodnikami i torami inwestor Zajezdni Poznań, Ref Eastern Opportunities Sp. z o.o., dokonał wymiany sieci energetycznych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych na wyremontowanym odcinku.

W ulicy Zwierzynieckiej powstały również wygodne wysepki przystankowe, które teraz znajdują się na jednej wysokości. W związku z tymi pracami tory zostały nieznacznie przesunięte i tym samym wymagały dopasowania, co wykonawca uczynił. Warto podkreślić, że cała przebudowa objęła ok. 350 m dróg (od ul. Zwierzynieckiej na wysokości Prusa do ul. Kraszewskiego na wysokości budynku nr 14 oraz Sienkiewicza wraz ze skrzyżowaniem z ul. Prusa, a także fragmenty ul. Szamarzewskiego i Jackowskiego przy skrzyżowaniach z ulicą Kraszewskiego).

Długość samych torów (położonych na płytach fundamentowych, wraz z matami wibroizolacyjnymi, co zapewnia wygłuszony ruch tramwajowy na tym odcinku) to 257 mb.

Najbardziej widoczne zmiany to: droga rowerowa w ulicy Zwierzynieckiej, nowe granitowe nawierzchnie chodników (zgodne z wytycznymi konserwatora zabytków) w ulicy Kraszewskiego, jasnoszare płyty betonowe układane w romb (zgodne z wytycznymi plastyka miejskiego oraz zaakceptowane przez Radę Osiedla Jeżyce) w ulicy Sienkiewicza, ławki na przystankach, nowe kosze na śmieci, 10 stojaki na rowery umiejscowione na powstałej u zbiegu ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej wyspie.

Z udogodnień zwiększających bezpieczeństwo ruchu odnotować warto wysepkę na skrzyżowaniu ulicy Sienkiewicza z ulicą Prusa, a także próg zwalniający przy przystanku tramwajowym połączony z przejściem dla pieszych (to z kolei ulica Zwierzyniecka)

Równolegle (co nie jest jeszcze widoczne dla mieszkańców) powstaje tzw. ul. Nowa Prusa, która jest nową drogą stanowiącą przedłużenie ulicy Bolesława Prusa do ulicy Zwierzynieckiej i także zostanie niebawem oddana do użytku.

W chwili obecnej trwają jeszcze ostatnie prace techniczne prowadzone zarówno przez inwestora jak i MPK. Inwestor ściśle współpracuje ze wszystkimi urzędami miejskimi, aby na bieżąco uzyskiwać stosowne pozwolenia czy zgody na uruchomienie kolejnych odcinków.

Mieszkańcy Jeżyc już teraz mogą chodzić po nowej nawierzchni chodników, a lada moment będą cieszyć się korzystaniem z nowej ścieżki rowerowej, wznowionego ruchu tramwajowego i drogowego. Cała przebudowa przebiegła zgodnie z planem i w terminie, a ruch całościowy ruch komunikacyjny przywrócony zostanie przed końcem wakacji.

Czytaj także:

Zwierzyniecka odzyskuje dawną świetność

Dodaj komentarz