Wybuch w kamienicy (AKTUALIZACJA)


– Dziękuję strażakom i wszystkim służbom uczestniczącym w akcji za olbrzymie zaangażowanie w niesienie pomocy poszkodowanym – mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann po posiedzeniu sztabu kryzysowego. –
Cały czas trwa akcja ratownicza. Strażacy szukają pod gruzowiskiem uwięzionych osób. W kamienicy znajdowało się 18 mieszkań. 4 mieszkania zostały doszczętnie zniszczone. Na miejscu zdarzenia działania prowadzi ponad stu ratowników i trzydzieści zastępów PSP.

Dyrektor poznańskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa  zapewnia, że sieć gazowa w tym rejonie była systematycznie sprawdzana. Ostatnia comiesięczna kontrola odbyła się 19 lutego. W budynkach, gdzie jest gaz ziemny, zakazane jest używanie butli gazowych.  Mieszkańcy  relacjonowali, że niektórzy  dogrzewali się przy pomocy butli gazowych. Strażacy na gruzowisku znaleźli butle z gazem, ale mogły pochodzić z punktu gastronomicznego, który działał obok budynku.   Dlatego, na razie  nie wypowiadają się o przyczynach wybuchu.

Osoby, które nie wymagały hospitalizacji, zostały już przewiezione do hotelu przy ul. Łozowej, gdzie miasto zapewniło schronienie poszkodowanym.

– W hotelu przebywa aktualnie około 30 osób, w tym czworo dzieci. Od jutra zaczniemy wypłacać poszkodowanym zasiłki, by mieli za co żyć przez najbliższy czas – mówi zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. –  Miasto będzie sprawdzać też sytuację materialną osób pokrzywdzonych w wypadku. Jeśli będzie taka potrzeba, zostaną im zapewnione lokale zastępcze.

Dach nad głową straciło 19 rodzin. Trwają zbiórki dla poszkodowanych. Gromadzeniem darów zajmuje się m.in. Caritas, Szkoła Podstawowa nr 84 oraz Akademia Piłkarska Dębiec. Caritas Poznań uruchomił zbiórkę na pomoc osobom poszkodowanym w wyniku zawalenia kamienicy w Poznaniu.

Pieniądze można wpłacać przez stronę http://caritaspoznan.pl/ofiara.php lub na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej 87 1600 1084 1846 4045 8000 0001 w tytule wpisując „Kamienica”.

– W ramach udzielonej już pomocy  przekazaliśmy odzież, koce, pieluchy, środki czystości – informuje Paweł Pomin z poznańskiego Caritas. –  W tym momencie dostarczamy obiad dla osób poszkodowanych.

AKTUALIZACJA 5 marca Akcja poszukiwawcza wciąż trwa. Przez całą noc strażacy przeczesywali gruzowisko, szukali ewentualnych kolejnych poszkodowanych. W poniedziałek rano, po godz. 10 w zgliszczach znaleźli piątą ofiarę.

W poniedziałek strażacy wyciągnęli z gruzowiska żywego psa.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz