Wszystkie pojazdy MPK Poznań wyposażone w bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk


Wszystkie tramwaje i autobusy MPK Poznań zostały już wyposażone w bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Zależnie od typu pojazdu, można je znaleźć przy drugich lub trzecich drzwiach.

„Bezpieczeństwo oraz zdrowie pasażerów i pracowników to dla MPK Poznań kwestie priorytetowe. Dlatego wraz z wystąpieniem pandemii COVID-19 przedsiębiorstwo stosuje różnorodne rozwiązania mające jeden cel: ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa” – podkreśliła rzeczniczka prasowa MPK Poznań Agnieszka Smogulecka.

Wyjaśniła, że wzmocniono m.in. codzienną dezynfekcję pojazdów, a w pobliżu kabin prowadzących pojazdy utworzono strefy buforowe, w których nie mogą przebywać pasażerowie.

„Na przystankach, na których wsiadają/wysiadają pasażerowie, drzwi otwiera prowadzący pojazd – nie ma konieczności korzystania z przycisków. Na wszystkich autobusach i tramwajach MPK Poznań znajdują się informacje zawierające maksymalną liczbę pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować danym pojazdem. W razie konieczności, o ograniczeniach w przemieszczaniu się przypomina komunikat głosowy. Komunikaty przypominają również o konieczności zakrywania ust i nosa w środkach transportu publicznego. MPK Poznań bierze też udział w prowadzonej dezynfekcji przystanków” – podała.

Smogulecka zaznaczyła, że spółka na bieżąco reaguje na zmieniające się okoliczności. Dodała, że właśnie w związku z luzowaniem obostrzeń i ze zwiększoną liczbą pasażerów w środkach komunikacji miejskiej, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie podróżnych MPK Poznań zamówiło 635 automatycznych, bezdotykowych urządzeń do dezynfekcji rąk. Zostały w nie już wyposażone wszystkie pojazdy.

„Automaty można znaleźć przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach oraz tramwajach Siemens. W pozostałych tramwajach – ze względów konstrukcyjnych – dezynfektory rozmieszczone są w strefie drugich i trzecich drzwi, natomiast w tramwajach Moderus Beta w części niskopodłogowej. Zachęcamy pasażerów do korzystania z urządzeń” – podkreśliła Smogulecka.

Tłumaczyła, że dezynfektory wyposażone są w czujniki. Żeby z nich skorzystać wystarczy podłożyć pod nie ręce – wtedy rozpylona zostanie substancja dezynfekująca.

„Dzięki szybkiej reakcji na podłożenie rąk skorzystanie z urządzeń nie tamuje ruchu osób wsiadających i wysiadających z pojazdu. Pełny zbiornik o pojemności 1,5 litra zapewnia co najmniej 4 tys. dawek preparatu. Dezynfektory sprawdzane są codziennie, w trakcie przeglądów dolewany jest płyn do zbiornika” – zapewniła.

Według ostatnich danych w Wielkopolsce do tej pory zanotowano 2501 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 170 osób zmarło, a 1821 wyzdrowiało. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

Dodaj komentarz