Wspaniały I Finał Szlachetnej Paczki w Pobiedziskach


Szlachetna Paczka, jako akcja działa w Polsce od 2001 roku. Rozpoczął ją w Krakowie ks. Jacek Stryczek z grupą studentów duszpasterstwa akademickiego. W Pobiedziskach akcja została zorganizowana przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia po raz pierwszy.

 

Grupa wolontariuszy pod kierownictwem liderki Beaty Bugajskiej, podjęła się niesienia pomocy rodzinom potrzebującym pomocy na terenie gminy. Każdy mógł zgłosić rodzinę. Jednak po szczegółowej weryfikacji system przyjął do programu 41 rodzin. Następnie wolontariusze pojawili się w domach wytypowanych osób, przeprowadzili szczegółowe badanie ankietowe. Tutaj wszystko było pod kontrolą. Pomoc otrzymali ci, którzy rzeczywiście na nią zasługiwali. Nikt chyba nie spodziewał się, że już w pierwszej edycji mieszkańcy i firmy z terenu gminy Pobiedziska tak pięknie odpowiedzą na potrzeby ludzi żyjących skromniej niż przeciętne rodziny. Darczyńcy okazali wielkie serca. Znaleźli się też tacy mieszkańcy, którzy zrezygnowali z obdarowywania siebie w wigilijny wieczór prezentami, aby jak najhojniej nieść pomoc anonimowym bliźnim. Wartość jednej paczki kształtowała się od kilkuset do 7 tys. zł. Żywność, odzież, środki czystości, opał, wyremontowana łazienka, kurs języka obcego, prawa jazdy, pralki, lodówki, drogie leki do terapii to dary dla potrzebujących. Jak zapewnia liderka Beata Bugajska „sukces akcji Szlachetna Paczka w Pobiedziskach wziął się z zaangażowania osób zgłaszających, darczyńców i wspaniałych wolontariuszy. Każdy ma swój wielki udział”. Trudno nie zauważyć, że idea Szlachetnej Paczki jest niezwykłą cegiełką w budowaniu wspólnoty, obrazuje dodatkowo umiejętność dostrzegania codziennych potrzeb ludzi biednych. Wielkie uznanie należy się wolontariuszom za poświęcony czas, ciężką pracę i wielkie serca. Akcja pokazała wrażliwość darczyńców i realne potrzeby obdarowywanych. Prezes „Stowarzyszenia Wiosna” ks. Jacek Stryczek zauważył, że w Szlachetnej Paczce nie chodzi o rekordy. Marzy, aby nie był ludzi biednych i aby akcja nie musiała być kontynuowana. Oby te życzenia jak najszybciej się spełniły.

Wolontariuszami I edycji Szlachetnej Paczki w Pobiedziskach byli: Beata Bugajska (liderka), Arleta Jankowska, Sara Kęsicka, Natalia Kornobis, Eliza Kamyszek, Ewelina Kujawa, Adrian Kujawa, Dawid Kujawa, Andromeda Flisiak, Daria Krakowska, Lidia Rochowiak, Łukasz Rozmiarek, Julia Grabarkiewicz, Agnieszka Dziekańska, Wiktoria Florczyńska i Olga Bugajska. Akcję wspierała Drużyna Szpiku z Pobiedzisk, Szkoła Podstawowa w Węglewie oraz młodzież z Pobiedzisk Letniska.

Ireneusz Antkowiak

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

Dodaj komentarz