WRPO wyjdzie nam na zdrowie i rozwiąże problemy komunikacyjne


– Wygospodarowaliśmy 45 mln zł, aby wesprzeć ważne inwestycje w zdrowie w różnych częściach Wielkopolski. To są projekty rozłożone terytorialnie na obszarze całego regionu, w tym jednostki należące do samorządów powiatowych i inne jednostki świadczące usługi medyczne. Najwyższą alokację w wysokości ponad 11 mln zł otrzyma Szpital Powiatowy w Rawiczu. Drugim w kolejności jest Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych z przeszło 6,5 mln zł, a z trzecią lokatą uplasował się projekt Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej „Budowa hospicjum stacjonarnego z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Pile” z dofinansowaniem ponad 5,5 mln zł. Nasza jednostka – Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Kościanie na rozbudowę oddziału psychiatrycznego otrzyma ponad 5 mln zł – mówił dziś marszałek Marek Woźniak na spotkaniu z dziennikarzami po tym, jak zarząd województwa podjął decyzję o wsparciu finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego WRPO 2014+ kolejnych 11 projektów w sferze placówek zdrowia w regionie.

 

Oprócz wspomnianych przez marszałka inwestycji dofinansowane zostaną też projekty Wielkopolskiego Ośrodka Reumatologicznego w Śremie, SP ZOZ  im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, SP ZOZ w Gostyniu, SP ZOZ w Wolsztynie, SP ZOZ w Obornikach, Szpital Średzki Serca Jezusowego sp. z o.o. oraz Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. To głównie inwestycje w infrastrukturę placówek zdrowia oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. (w Aktualnościach na www.umww.pl znajdą Państwo  więcej informacji o projektach).

Marszałek Marek Woźniak podzielił się też informacją, że ze środków WRPO 2014+, a konkretnie Europejskiego Funduszu Społecznego, wsparty zostanie projekt „Wielkopolski Program Profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej” Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu kwotą blisko 6 mln zł.

To nie koniec dobrych wiadomości.

Ostatecznie sfinalizowaliśmy prace nad tym, by proces budowy Zintegrowanego Węzła Transportowego Grunwaldzka, w miejscu przejazdu przez linię kolejową E20 stał się faktem. To projekt pozakonkursowy z WRPO 2014+, służący wsparciu strategii niskoemisyjnej i mobilności miejskiej. Na razie mówimy o identyfikacji tego bardzo potrzebnego poznaniakom i mieszkańcom Plewisk projektu, który będzie realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. 53 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozwolą wykonać inwestycję, która była długo uzgadniana, a jest przecież bardzo wyczekiwana –mówi narszałek Woźniak.

Fot. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz