Wojewoda zwołał wielkopolski zespół zarządzania kryzysowego


Trwa kompletowanie kadry medycznej

Cały czas zgłaszają się kolejni chętni do pracy w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Każda kandydatura jest analizowana przez NFZ, aby te ewentualne rotacje pracowników z innych placówek nie spowodowały problemów kadrowych w tych miejscach. Zgłosiło się już ponad 1000 pracowników medycznych – w tym prawie 60 lekarzy o różnych specjalizacjach. Dodatkowo – 184 studentów, ponad 100 z kierunku lekarskiego.

– Szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu to uzupełnienie systemu opieki zdrowotnej dla pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem Sars-Cov-2. Dobrym rozwiązanie jest powierzenie prowadzenia szpitala placówce klinicznej, która jest w stanie zapewnić doświadczoną kadrę oraz zagwarantować jakoś leczenia i odpowiedni standard opieki – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Dalsze decyzje dotyczące uruchamiania kolejnych łóżek w szpitalu tymczasowym podejmować będziemy w zależności od sytuacji epidemicznej i potrzeb Wielkopolan – dodaje.

Finansowanie szpitali tymczasowych

Opłaty za gotowość do leczenia pacjentów z COVID-19 w szpitalach tymczasowych będą ściśle powiązane z rzeczywistą obsadą personelu medycznego i obłożeniem istniejących łóżek. Pełna zdolność operacyjna szpitali tymczasowych będzie osiągana etapowo, w zależności od stopnia zapotrzebowania na łóżka szpitalne w regionie oraz od poziomu ich wykorzystania. Tym samym szpitale tymczasowe, aby otrzymać środki z opłaty za gotowość za dodatkowy, zgłoszony potencjał wolnych łóżek, będą musiały najpierw uzyskać odpowiedni stopień wykorzystania już istniejącej bazy. Szpitale tymczasowe, na podstawie taryf ustalonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, otrzymują środki za gotowość do przyjęcia pacjentów z COVID-19 oraz za ich leczenie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz