Wieś w stylu retro w Szreniawie


W niedzielę 23 września 2012 r. w godzinach 11.00-18.00 w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie odbędzie się kolejna edycja plenerowej imprezy edukacyjnej Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show. Na zwiedzających czekać będą pokazy jesiennych prac w gospodarstwie, zabytkowych maszyn w ruchu oraz atrakcje dla dzieci. Zwiedzający zobaczą siew, orkę zaprzęgiem zwierzęcym, wykopki ziemniaków i uprawę chmielu. Przewidziane są również jesienne atrakcje kulinarne – pyry z gzikiem z parownika oraz powidła śliwkowe.

Szreniawski festyn to idealny sposób na spędzenie wrześniowej niedzieli na świeżym powietrzu wśród mnóstwa atrakcji dla całej rodziny.

Jak konie chodziły w klumpach – pokaże pracownik Muzeum, a cieśla przedstawi sposób wykonywania tych butów końskich. Zwiedzający obejrzą także pokazy związane z zagospodarowaniem i przetwarzaniem płodów rolnych oraz przygotowaniem zapasów na zimę. Będą pokazy zaprawiania kompotów, kiszenia ogórków i kapusty, a także kaszarstwa i olejarstwa. Do miedzianego kotła trafi aż 50 kg soczystych śliwek węgierek. Powstaną z nich smakowite powidła, które chętni będą mogli zdegustować. Jak co roku swe popisy kulinarne zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich ze Szreniawy i Rosnówka. W tym roku w ramach jesiennej imprezy w Szreniawie gościć będą twórcy ludowi.

W tym roku w ramach jesiennej imprezy w Szreniawie gościć będą twórcy ludowi z dwóch regionów: Podlasie zaprezentuje swoje dywany dwuosnowowe i łyżki drewniane, a Kurpie – obróbkę bursztynu kopalnego.

Po raz drugi Muzeum gościć będzie cyklistów z Łodzi – sympatyków rowerów, którzy nie tylko zaprezentują niecodzienny pokaz jazdy na bicyklu, ale także uczyć będą ochotników sztuki jazdy na tym dawnym typie roweru z dużym kołem. W ramach „Parady traktorów 2012” przed muzealną publicznością zaprezentują się zabytkowe ciągniki ze zbiorów Muzeum oraz maszyny z Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Na sympatyków zabytkowej techniki rolniczej czeka jednak przede wszystkim odrestaurowana lokomobila parowa „Hipolina” produkcji Zakładów H. Cegielskiego, która zaprezentuje się w całej okazałości w ruchu. Ponadto otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pt. „Świat miniatur. Rolnictwo w modelarstwie”.

A ponieważ Szreniawa położona jest na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego, można zabrać ze sobą rower, by zobaczyć wieżę widokową – mauzoleum Bierbaumów, pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie. Specjalnie dla dzieci na muzealnym placu stanie wóz z sianem – idealne miejsce do zabawy!

Festyn Jesień w domu i zagrodzie odbywa się po raz siódmy, natomiast pokazy zabytkowych maszyn w ruchu, czyli Retro Show, obchodzą już swą ósmą rocznicę! Pierwsze i drugie pokazy jako jedna połączona impreza zatytułowana Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show odbywają się po raz czwarty i to ciągle z niesłabnącym zainteresowaniem widzów!

 

W programie:
tradycyjny wysiew zboża z płachty
uprawa i pokaz ręcznego zbioru chmielu
ręczny zbiór ziemniaków
orka zaprzęgiem wolim i konnym
wałowanie końmi
ziemniaki z parownika
smażenie powideł w wielkim kotle miedzianym
przetwórstwo owoców i warzyw
kaszarstwo i olejarstwo
Z Podlasia – dywany dwuosnowowe i łyżki drewniane
Z Kurpi – obróbka bursztynu
Szalony cyklista i wystawa rowerów
sztuka walki Capoeira
lokomobila parowa Hipolina w ruchu
prezentacja ciągników rolniczych
młocka parowa
parada traktorów
ozdoby z kamienia
Ponadto:
otwarcie wystawy czasowej Rolnictwo w modelarstwie
dla dzieci – kolorowanki, przejażdżki na kucykach i na hulajnogach
nauka jazdy na bicyklu
występy artystyczne w Szreniawie
inne atrakcje

Fot. Muzeum Szreniawa

Dodaj komentarz