Wiemy, gdzie powstanie nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego


Wiemy już, gdzie powstanie nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Nowoczesny budynek stanie na wzgórzu św. Wojciecha. Konkurs na projekt budynku powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł.

Ostateczną lokalizację dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego – Wzgórze św. Wojciecha – wskazał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Jest to należąca do miasta działka, położona pomiędzy Przedszkolem nr 29 a terenem Starej Rzeźni, w pobliżu pomnika Armii Poznań. Historycznie znajduje się wewnątrz XIX- wiecznego pierścienia fortyfikacyjnego, w odległości ok. 1 km od Starego Rynku, na szlaku do Parku Cytadela.

– Obecne Muzeum Powstania Wielkopolskiego – mimo swojej nowej, ciekawej ekspozycji – nie jest miejscem, w którym w wyczerpujący sposób można zaprezentować ten największy zwycięski zryw w historii Polski – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Powstanie Wielkopolskie zasługuje na znacznie więcej. Chcemy opowiadać o nim w nowoczesny sposób, a zwiedzających przyjmować w komfortowych warunkach na miarę XXI wieku. Szacowana kwota inwestycji może wydawać się duża, ale mamy już wstępne deklaracje ze strony rządu, że tego typu inwestycje będą wspierane. Musimy pielęgnować naszą tożsamość i pamiętać o tych, którzy poświęcili swoje życie po to, byśmy mogli żyć teraz w wolnym kraju.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz