Wielki finał obchodów 90-lecia Radia Poznań


Na koncercie „Radio, Poznań, Jazz” wystąpią Maciej Fortuna, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Krzesimir Dębski i Marek Biliński.

24 kwietnia 2017 roku poznańskie radio skończyło 90 lat. Na tę okoliczność w studiu im. Krzysztofa Komedy przy ulicy Berwińskiego na przestrzeni kilku miesięcy odbyło się „9 koncertów na 9 dekad”, w ramach których wystąpili m.in. tacy artyści, jak: Kombi, Oddział Zamknięty, Daria Zawiałow, Dixie Company czy Golden Life.

W czerwcu zeszłego roku radiowcy spotkali się z Państwem w Parku Kasprowicza przed poznańską Areną i wspólnie świętowano 90. urodziny na Pikniku Rodzinnym z udziałem Arki Noego, Sztywnego Pala Azji, a także zespołów Armia i TSA. Już wtedy informowaliśmy o przygotowywaniu atrakcji specjalnej związanej z obchodami 90-lecia, której finał nastąpi 7 maja w Auli Nova w Poznaniu.

Radio Poznań zwróciło się do poznańskiego kompozytora, producenta muzycznego i trębacza jazzowego Macieja Fortuny z zamówieniem okolicznościowej kompozycji, która wybrzmi na zakończenie obchodów 90-lecia poznańskiego radia. Prace nad jej stworzeniem, a następnie zarejestrowaniem trwały prawie 10 miesięcy, co oznacza ponad 300 godzin w studiu nagraniowym.

Efektem jest multimedialna produkcja „Radio, Poznań, Jazz”, czyli połączenie skomponowanego przez Macieja Fortunę monumentalnego utworu na orkiestrę i solistów z wizualizacjami przenoszącymi nas w różne zakątki historii związane z poznańskim radiem, Poznaniem w ogóle, jazzem i nie tylko. Sam kompozytor zapowiada, że zarejestrowany w radiowym studiu utwór to wielogatunkowa hybryda, zawierająca w sobie wiele odmian jazzu, ale też elementy muzyki klasycznej, ludowej i elektronicznej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz