Węzły przesiadkowe w Palędziu i Dopiewie


Zmieniają się okolice stacji kolejowych w podpoznańskiej gminie Dopiewo. Ukończona została budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Palędziu. Między Palędziem a Dąbrówką powstała tzw. droga wzdłuż torów. Coraz wyraźniej widać zmiany przy stacji w Dopiewie, gdzie w tym roku będzie otwarty drugi węzeł przesiadkowy w gminie.

– Zintegrowane węzły przesiadkowe i tzw. droga wzdłuż torów  to kluczowe inwestycje gminy Dopiewo zaplanowane w tym roku. Łączna ich wartość wynosi ok. 19,25 mln zł, z czego dofinansowanie może wynieść ok. 13,9 mln zł. – mówi Adrian Napierała, Wójt Gminy Dopiewo.

Ochrona środowiska i odciążenie coraz bardziej zatłoczonych dróg  – to priorytety tych inwestycji. Razem z wdrożoną w połowie roku Poznańską Koleją Metropolitalną, zwiększającą liczbę kursów w godzinach  szczytu, mają przekonać mieszkańców do atrakcyjności kolei jako środka transportu. Zmiany przyzwyczajeń są coraz bardziej widoczne. Więcej ludzi dojeżdża rowerami, samochodami, czy busami do stacji i przesiada się na pociąg do Poznania.

Węzeł w Palędziu obejmuje 422 metry nowej drogi, z chodnikiem i ścieżką rowerową, która prowadzi od skrzyżowania z ul. Poznańską  do  skrzyżowania ul. Kolejową. Wzdłuż stoją ekrany akustyczne zapewniające komfort, chroniąc przed hałasem, z furtką pozwalającą na przejście mieszkańcom pobliskiego osiedla szybciej na stację. Nowy parking przy węźle w Palędziu pozwoli zaparkować 127 samochodów. Znajdą się na nim także 3 miejsca dla niepełnosprawnych i 2 dla autobusów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz