Wentylator, klimator czy klimatyzator – co lepsze do schłodzenia?


Upały potrafią dać się we znaki! Jaki masz dość ocierania czoła wierzchem dłoni i wachlowania się plikiem kartek, który akurat masz po ręką, skorzystaj z profesjonalnego rozwiązania. Wybierz wentylator, klimator lub klimatyzator i skutecznie schłodź powietrze. Czym się te urządzenia różnią? Sprawdź!

Wentylator, czyli wiatrak domowy

Najprostszym urządzeniem do mieszania powietrza jest wentylator domowy, zwany popularnie wiatrakiem bądź wiatraczkiem – w zależności od wielkości. To urządzenie o stosunkowo niskiej cenie, występujące w wielu modelach oraz pomagające się schłodzić natychmiastowo. Uwaga! Wentylatory nie obniżają temperatury pomieszczenia – działają doraźnie.

Najprostszy podział wentylatorów można przeprowadzić w oparciu o ich wielkość oraz położenie – obie kwestie wpływają na przeznaczenie urządzeń. Wentylatory stojące są dedykowane pomieszczeniom średniej wielkości. Mogą owiewać większą przestrzeń, jeśli są wyposażone w obrotową głowicę. Sprawia to, że świetnie sprawdzą się w biurze, gdzie schłodzić chce się kilka osób.

Z kolei wentylatory biurkowe cechują się niższą mocą, więc są mniej wydajne. Nie mają funkcji obrotu, z uwagi na co służą pojedynczej osobie. Sprawdzają się podczas pracy przy biurku, odrabianiu lekcji, czytaniu książki czy rozwiązywaniu krzyżówek. Są mobilne – łatwo zabrać je na wyjazd.

29

Klimator, czyli klimatyzer bądź klimatyzator wodny

Klimator może być traktowany jak szczególny rodzaj wentylatora domowego. Ma podobne gabaryty, jednak działa w odmienny sposób. Przede wszystkim schładza powietrze, wykorzystując wodę (niektóre modele pozwalają na zastosowanie kostek lodu). Gorące powietrze znajdujące się w pomieszczeniu jest zasysane do wewnątrz i przepuszczane przez wilgotny filtr, a w ten sposób ochładzane. Następnie zostaje oddane otoczeniu. Łatwo się domyślić, że – w przeciwieństwie do wentylatora, ale także tradycyjnego klimatyzatora – klimator nawilża powietrze. Jest też świetnym rozwiązaniem dla alergików, bo oczyszcza powietrze z pyłków i kurzu.

Klimatyzer dzieli z wentylatorem przeznaczenie: nada się do pokojów małych i średnich, takich do 30 m2. Nieznacznie obniża temperaturę. Wygrywa z klimatyzatorem pod tym względem, że nie wydziela szkodliwego freonu, a jego praca jest korzystniejsza dla naszego portfela.

Klimatyzator, czyli kompleksowe urządzenie do regulacji temperatury

Urządzeniem, które pozwala na najwięcej, jest klimatyzator. W podstawowej wersji wymaga zamontowania na ścianie zewnętrznej, przez którą można poprowadzić rurę z wylotem po drugiej stronie (to przez nią zostanie wyprowadzone ciepło). Dzięki niemu schłodzimy się nie tylko doraźnie – rzeczywiście obniża temperaturę pomieszczenia. W zimie możemy go użyć odwrotnie: podnieść temperaturę pokoju, wykorzystując jako alternatywę dla ogrzewania gazowego.

Kompromisem pomiędzy funkcjonalnością klimatyzatora a mobilnością urządzeń przedstawionych wcześniej: wentylatora i klimatora, jest klimatyzator przenośny. Cechuje się niższą mocą oraz bardziej hałasuje niż jego pierwowzór, ale wciąż pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, co w upalnym lecie jest nie do przecenienia.

Które urządzenie chłodzące wybrać do domu i biura?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: „to zależy”, ponieważ jest uwarunkowana potrzebami, wymaganiami i oczekiwaniami konkretnego użytkownika. Jeśli chcesz oszczędzić na wydatku i chcesz schłodzić się doraźnie, np. podczas pracy, wystarczy Ci zwykły wentylator.

Alergicy i osoby źle znoszące przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach powinni rozważyć zakup klimatora. Z kolei ci, którzy wymagają od urządzenia najwięcej, mogą wybrać klimatyzator – przenośny bądź montowany na ścianie (uwaga: to już duże przedsięwzięcie!).

Największą zagadką pozostaje to, które urządzenie sprawdzi się lepiej: klimator czy klimatyzator przenośny? Oba mają zalety i wady, których nie ma to drugie. Jeśli stoisz przed tym dylematem, sprawdź artykuł Klimator a klimatyzator – różnice i rozwiej wątpliwości. Wybierz sprzęt, który posłuży Ci na lata, poprawiając komfort życia w czasie upałów.

1 komentarz

  1. Nadzia pisze:

    Kiedyś miałam taki zwykły wentylator kupiony w jakimś markecie, ale to jaki brud się tam zbierał, bardzo mnie zniechęciło. W końcu wybrałam kolumnowy Stadler i jest fantastyczny

Dodaj komentarz