Wakacje małych Kresowian w Poznaniu


Z Katarzyną Kierzek – Koperską, koordynatorem wypoczynku dzieci z Ukrainy w Poznaniu rozmawia Ireneusz Antkowiak.

Skąd wzięła się idea organizacji wypoczynku dla małych Kresowian w Polsce?

– Rok temu z inicjatywy Zbigniewa Gryglasa, posła Nowoczesnej, zorganizowano wakacyjny pobyt w Warszawie dla dzieci żyjących na Kresach. Przedsięwzięciu przyświecał jeden cel: chcieliśmy, aby mali kresowianie mogli poznać kraj swoich przodków.

– Ile dzieci skorzystało z tej akcji?

– Gościliśmy 40 dzieci z Żółkwi. Dzieci zobaczyły najciekawsze zabytki Warszawy. Czas z nimi spędzony okazał się ważny dla nas wszystkich. Natychmiast po wyjeździe grupy powstała „Fundacja Zbyszka Gryglasa”, dzięki której mogliśmy zbierać pieniądze na tegoroczny wypoczynek oraz na pomoc młodym kresowianom na Ukrainie. Za słowami poszły czyny i w listopadzie ubiegłego roku odwiedziliśmy z fundacją nasze dzieci w Żółkwi, złożyliśmy wizytę w Sobotniej Szkole Języka Polskiego oraz podarowaliśmy im pomoce dydaktyczne. Cieszę się bardzo, że rozpoczyna się druga edycja wakacji dla małych Kresowian rozszerzona o kolejne polskie miasta. Oprócz Warszawy nasi goście będą w Łodzi, Lublinie i Poznaniu. Działamy na zasadach wolontariatu i wierzymy, że akcja pomocy będzie się stale rozwijała.

– W takim razie, kiedy dzieci zawitają do Poznania?

 – Pobyt dzieci rozpoczyna się w poniedziałek, 31 lipca i potrwa do 6 sierpnia. Do Poznania  przybędzie 21 uczestników w wieku od 11 do 17 lat oraz dwóch opiekunów. Współorganizatorami wypoczynku są Paulina Stochniałek i Mariusz Rembicki.

Młodzi Kresowianie zamieszkają w poznańskich rodzinach, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia integracji oraz nauki języka polskiego.

– Co zobaczą podczas pobytu w naszym mieście?

 – Poza najciekawszymi zabytkami dzieci zwiedzą m.in. Muzeum „Brama Poznania”, Muzeum Rogala Marcińskiego, Maltę, zoo i Inea Stadion. Interesująco zapowiada się także pobyt w Dworze Andrzejówka w Mechlinie, gdzie będą uczyły się jazdy konnej i gry w tenisa. Zwiedzą także Śrem, odwiedzą Park Linowy w Kobylnicy, wezmą też udział w warsztatach wraz ze studentami Uniwersytetu Artystycznego w plenerze na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Jak widać czeka ich sporo atrakcji.

Rozmawiał Ireneusz Antkowiak

Fot. Materiały Prasowe

 

 

 

Dodaj komentarz