Wady postawy u dzieci – aktywność fizyczna i profilaktyka są kluczowe


Szacuje się, że wady postawy dotykają około 80% dzieci i młodzieży. Od kilku lat ortopedzi oraz fizjoterapeuci biją na alarm, gdyż w związku ze zmianami cywilizacyjnymi i siedzącym trybem życia problem się pogłębia. O tym, jak radzić sobie z tego rodzaju schorzeniami, a także, czy piłka nożna może być receptą na dziecięce wady postawy rozmawiamy z Bartoszem Kubaszewskim – fizjoterapeutą i trenerem Akademii Piłkarskiej Reissa.

Czy wśród dzieci istnieje kategoria wiekowa, która jest znacznie bardziej narażona na wady postawy?

6 i 7-latki to osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka, bo na ten wiek przypada krytyczny moment kształtowania się postawy człowieka. Oczywiście nie oznacza to, że młodsze dzieci nie cierpią na tego rodzaju schorzenia. Mają one jednak więcej swobody i możliwości nieograniczonego ruchu. Moment pójścia do szkoły jest znaczącą zmianą w codziennym trybie życia – młody człowiek zaczyna bowiem spędzać więcej czasu siedząc, jego ruchy są mocno ograniczone, szkolne ławki bywają niedostosowane do wzrostu dzieci.

Jakie schorzenia określane potocznie wadami postawy, są obecnie najczęstsze wśród dzieci?

Zaliczyłbym do nich zdecydowanie płaskostopie, koślawe kolana i różne odmiany wad kręgosłupa m.in. tak zwane plecy okrągłe lub płaskie.

Katalog jest zatem naprawdę szeroki. Jakie rodzice powinni podjąć kroki, kiedy podejrzewają wadę u swojego dziecka?

Przede wszystkim powinni zapobiegać, bo tak jak przy wielu innych chorobach, profilaktyka jest kluczowa. Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków pracy, jak dobrze dopasowane biurko, odzież oraz aktywność fizyczna pomogą w niwelowaniu objawów. Za niezbędny uważam także kontakt ze specjalistą, fizjoterapeutą bądź jeśli sytuacja jest w ocenie rodziców poważna – z lekarzem ortopedą. Bardzo ważne by reagować, a nie czekać, aż problemy miną same, bo w przypadku wad postawy w większości przypadków tak się nie dzieje.

Wspomniałeś o aktywności fizycznej. Czy w przypadku stwierdzonych już u dziecka wad postawy istnieją przeciwskazania do uprawiania pewnych dyscyplin?

Aktywność fizyczna w przypadku wad postawy jest niezbędna – ćwiczenia ogólnorozwojowe, jak pływanie czy zajęcia korekcyjne (gimnastyka) pomagają zredukować symptomy schorzeń, wzmocnić mięśnie. Jeśli chodzi o uprawianie konkretnej dyscypliny, wszystko zależy od tego, jak zaawansowana jest wada i której części ciała dotyczy. W schorzeniach tego typu bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta.

Obalmy więc mit dotyczący jednej z popularniejszych gier zespołowych, piłki nożnej. Duża część osób twierdzi, że podejmowanie takiej aktywności fizycznej łączy się z pogłębianiem wady postawy, szczególnie tych dotyczących dolnych kończyn. Dodatkowo naraża na osłabienie mięśni i szkieletu.

Jak już wspomniałem, każdy przypadek jest inny i należy podejść do niego indywidualnie. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, dlatego jednoznaczne stwierdzenie, że piłka nożna wpływa negatywnie na dzieci z wadami postawy jest bezzasadne. Oczywiście istnieją wady, które często wykluczają z regularnej możliwości treningu np. silne płaskostopie, które bieganie po nierównych, boiskowych nawierzchniach może pogłębić. Warto jednak konsultować się ze specjalistami. W szkółkach piłkarskich, tak jak w na przykład naszej Akademii, istnieje możliwość skorzystania z porady fizjoterapeuty.

Czy rodzice często korzystają z takich konsultacji?

Tak. Wynika to nie tylko z tego, że społeczeństwo posiada coraz większą wiedzę z zakresu wad postawy, ale właśnie dlatego, że porady specjalistów stają się łatwiej dostępne. Organizowanie spotkań fizjoterapeutów czy rehabilitantów w ramach prowadzonej działalności sportowej, jak w przypadku m.in. akademii piłkarskich, jest doskonałą okazją do porozmawiania o problemie, przeprowadzenia podstawowej diagnostyki. Szczególnie ważne jest to u dzieci, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem.

Wszystkie osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z porad fizjoterapeuty w kontekście dziecięcych wad postawy zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 519 840 775. Szybka reakcja jest szansą na pozbycie się problemu wad postawy w przyszłości młodych zawodników.

Przypomnijmy, że Akademia Piłkarska Reissa to jedna z największych i najlepszych szkółek piłkarskich w Polsce. Aktualnie w klubie trenuje ponad 7250 piłkarek i piłkarzy w kategoriach od żaka do juniora młodszego. Zajęcia odbywają się m.in. w kilkudziesięciu lokalizacjach w całej Wielkopolsce, a także w miastach takich jak: Bydgoszcz, Inowrocław, Kutno, Szczecin, Szczecinek, Poznań, Toruń. Więcej informacji na www.akademiareissa.pl. Patronem medialnym klubu jest portal i dwutygodnik „Nasz Głos Poznański”.

Polecamy materiały o Akademii Piłkarskiej Reissa:

Piłkarze Akademii Reissa spotkali się z Arkadym R. Fiedlerem

Piotr Reiss na treningu młodych piłkarzy z Kościana

AKADEMIA PIŁKARSKA REISSA: W finałach WLLP strzelono 304 gole!

Kościaniacy jadą na Turniej Finałowy Wielkopolsko-Lubuskiej Ligi Piłkarskiej

Znamy uczestników FootballPro Cup Masters X

Wycieczka po Akademii Piłkarskiej Reissa

W starciu z najlepszymi, czyli X edycja FootballPro Cup Masters

Wielkopolsko-Lubuskie Ligi Piłkarskie w Kościanie

Akademia Piłkarska Reissa zajmuje 2. miejsce w turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”!

Trwa rywalizacja o Puchar Ligi RAFiK

Dwie drużyny Akademii Piłkarskiej Reissa najlepsze w Wielkopolsce!

Ruszyły Wielkopolsko – Lubuskie Ligi Piłkarskie

Dzieci zagrały dla Michasi i Macieja

AP Reissa Kościan na podium Sporting Cup 2018

Zacznij treningi w Akademii Piłkarskiej Reissa

Sportowe ferie zimowe w Kościanie za nami

Turniej Winter Cup Kościan 2018 za nami

Tyle frajdy na półkoloniach ze SportujMy.pl

Puchar Burmistrza Śmigla pod dyktando APR Kościan

Akademia Piłkarska Reissa wygrała Turniej Juna-Trans Cup

Piotr Reiss odwiedził Dom Dziecka w Bodzewie

Wojewódzki finał Turnieju o Puchar Prezesa PZPN

Duże zainteresowanie konferencją FootballPro Coaching

Dodaj komentarz