W Poznaniu zmień auto na rower, bo warto


Wielu mieszkańców stolicy Wielkopolski porzuca samochody i transport publiczny na rzecz rowerów. Nieustannie rozrasta się infrastruktura służąca fanom dwóch kółek i powstają nowe sklepy rowerowe. W Poznaniu nikogo już nie dziwi widok rowerzystów pedałujących w śniegu. Oto kilka powodów, dla których warto zamienić auto na rower.

Rozwijająca się infrastruktura rowerowa

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta do 2022 roku w Poznaniu ma funkcjonować ponad 150 km tras rowerowych. Ścieżki mają łączyć ze sobą wszystkie dzielnice i występować w największym natężeniu w miejscach o najgęstszym zaludnieniu. Miasto chce przeznaczyć na ich budowę od 71 – 131 mln zł. Celem inwestycji jest to, aby zachęcić poznaniaków do podróżowania rowerem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na jazdę na dwóch kółkach może przerzucić się na stałe nawet co dziesiąty mieszkaniec Poznania.

Atrakcyjne ceny części zamiennych

Poznaniacy wiedzą, jak docenić wartość pieniądza. Podczas gdy drożeją bilety autobusowe i tramwajowe, podróż jednośladem to tylko koszt eksploatacji. Nic dziwnego, że na rowery coraz częściej wsiadają studenci. Co ważne, cena konserwacji roweru oraz części zamiennych jest stosunkowo niska, szczególnie gdy porównany ją z wydatkami ponoszonymi przez właścicieli samochodów. Najbardziej oszczędni mogą zdecydować się na zakup części używanych i realizować naprawy we własnym zakresie.

Liczne punkty serwisowe

Kłopoty z rowerem? W stolicy Wielkopolski to nie problem. Działa tu mnóstwo punktów serwisowych. Część sklepów rowerowych w Poznaniu oferuje także naprawę w formie dodatkowej usługi. Punkty naprawy można znaleźć w centrum, nad Maltą, w pobliżu Cytadeli, a także na południu i zachodzie miasta. Warto wybrać się do niech nie tylko w przypadku awarii, ale także po to, by przygotować jednoślad na nowy sezon.

Duża konkurencja wśród sklepów rowerowych w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski funkcjonuje kilkadziesiąt punktów oferujących jednoślady i akcesoria do nich. Przede wszystkim można znaleźć co najmniej kilkanaście sklepów rowerowych. W Poznaniu działają również markety z jednośladami oraz sklepy wirtualne, które zwykle oferują bardzo atrakcyjne ceny. Często, aby oszczędzić na rowerze czy częściach, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć.

Stacje rowerów miejskich

Ogromnym udogodnieniem dla mieszkańców Poznania są również stacje Poznańskich Rowerów Miejskich. Pozwalają one bezpłatnie wypożyczyć jednoślad na krótki czas lub wynająć go na dłużej za niewielką opłatą. Do skorzystania z roweru wystarczy karta miejska. Obecnie w mieście funkcjonuje kilkadziesiąt stacji, które zlokalizowane zostały w najbardziej uczęszczanych miejscach – w pobliżu rond, dworców, galerii handlowych czy przy wyższych uczelniach.

 

Dodaj komentarz